Onko täällä kokemusta kellastuneiden kuorien värinpalautuksesta, toimiiko nuo oikeasti, esim. veryperoksidissa uittaminen auringonvalossa tai jonkin hiustenblondaustuotteen käyttö auringonvaloa? Saako näitä aineita edes täällä sääntösuomessa kuka tahansa hankkia?
Oman Amigan kuoret ja näppäimistö vielä pahemmin ovat kellastuneita, lisäksi vielä yhden PC:n muovinen etupaneeli on selvästi muuttanut jo vaaleaa väriään verrattuna peltisiin kuoriin vaikka on vasta vuodelta 2001.
RetroBrite, kellastuneet kuoret
9
10019
Vastaukset
- Sinol_helpottaa
Eikö auta pehmeä kangas Sinol, tai muu alkoholituote?
- arska1234567
Jotkut on putsannut ihan ruokasooda vesi yhdistelmällä...
- kusenkeltainen.sävy
Ruokasooda ja vesi poistaa hiomalla ohuen kerroksen muovista joten pinta ei ole sen jäljiltä enää alkuperäisen veroinen.
Sinolia en uskalla kokeilla jos se vaikka sulattaa muovia.
Kellastuminenhan on kemiallinen reaktio kun muoviin sekoitetut palamisenestoaineet reagoivat aikaa myöten auringon UV valon kanssa joten hyvä jos sen saisi poiskin ilman mekaanista hankausta veryperoksidilla uv-valolla.
Tuossakin 8-bit guy fiksaa Commodore 128:n joka on sen näköisessä kunnossa että sillä on tapettu joku mutta tuloksena on uudenveroisessa kunnossa oleva laite yhtä näppäintä lukuunottamatta. Piirilevyn painettuja johdinpiirejäkin joutui korjailemaan korroosiovaurioiden vuoksi:
https://www.youtube.com/watch?v=wLp6bzG9exk
Oma Amigani on teknisesti edelleen kunnossa mutta kuorien ja näppäinten kellastuminen hieman harmittaa. - ei_muovia_sulata
kusenkeltainen.sävy kirjoitti:
Ruokasooda ja vesi poistaa hiomalla ohuen kerroksen muovista joten pinta ei ole sen jäljiltä enää alkuperäisen veroinen.
Sinolia en uskalla kokeilla jos se vaikka sulattaa muovia.
Kellastuminenhan on kemiallinen reaktio kun muoviin sekoitetut palamisenestoaineet reagoivat aikaa myöten auringon UV valon kanssa joten hyvä jos sen saisi poiskin ilman mekaanista hankausta veryperoksidilla uv-valolla.
Tuossakin 8-bit guy fiksaa Commodore 128:n joka on sen näköisessä kunnossa että sillä on tapettu joku mutta tuloksena on uudenveroisessa kunnossa oleva laite yhtä näppäintä lukuunottamatta. Piirilevyn painettuja johdinpiirejäkin joutui korjailemaan korroosiovaurioiden vuoksi:
https://www.youtube.com/watch?v=wLp6bzG9exk
Oma Amigani on teknisesti edelleen kunnossa mutta kuorien ja näppäinten kellastuminen hieman harmittaa.Sinol (etanoli) ei raakanakaan muovia sulata.
Tuskin juuri valkaiseekaan. Poistaa sitkeää likaa ja liimatahroja yms. kyllä.
- kusenkeltainen.sävy
Pitihän se arvata, sääntösuomessa / sääntöEU:sa vahvan vetyperoksidin ostamiseenkin tarvitaan poliisin lupa:
https://yle.fi/uutiset/3-10185157?origin=rss
Pelkkä vetyperoksidi ei oikeastaan olisikaan sopiva aine vaan ilmeisesti vain jenkeissä myynnissä oleva hiusaine, Salon Care Cream joka on "jogurttimainen" jolloin se pysyy paremmin muovin päällä. Pelkkä vetyperoksidi on juoksevaa nestettä joka valuisi heti pois kuorien päältä tai sitten siihen pitäisi sekoittaa muita aineita.
https://www.youtube.com/watch?v=VU7vXMezW_I
Mahtaisikohan edes lupaa irrota jos perusteluna on Commodore Amigan muovikuorien "retro bright" valkaisu :D - TotaTota
En tiedä, mutta olen kuullut, että autojen auringonvalossa väriltään kulahtaneet muoviosat saisivat alkuperäisvärinsä takaisin kuumailmapuhaltimella. Se kuulemma polttaa pois oksidoituneen kerroksen.
Toimisko sama noissa kamppeissa?- sulattaa_äkillisesti
Tietokonemuovi eli ABS sulaa ja menee korjaamattomasti pilalle kuumailmapuhaltimella hyvin helposti.
Valkaisuun ei kannata kokeillakaan.
- linjapäätösten.aika
Amiga 500:lle saattaisi kohta saada uusia muovikuoria jotka eivät kellastu:
https://www.indiegogo.com/projects/new-compatible-case-for-amiga-500-plus-computers#/
Tässä joutuu varmaan kohta tekemään periaatepäätöksiä oman Amigan kohdalla, pitääkö se alkuperäisenä ja vaikka kellastuneenakin vai valkaiseeko kuoret alkuperäiseen sävyyn Retro Bright tekniikalla vai hankkisiko kokonaan uudet kuoret? - riittävä_prosentti
http://www.ituhippi.com/essentials-oxyplus-p-1310.html
Esim. tuolta hippikaupasta saa yli 10 % vetyperoksidia litran pulloissa hintaan 13,90 €, mutta on tällä hetkellä loppunut.
Tuon ohjeen mukaan
https://www.howtogeek.com/196687/ask-htg-why-do-old-computers-and-game-consoles-turn-yellow/
10 % on aivan riittävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1168355Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157568Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95185Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite814836Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294609Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2042959- 1242854
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os342752Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232374Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22247