Arvonlisäverosta...

mielimetsässä

Kysymys: Jos sellainen ihminen, joka ei ole alv-velvollinen, hankkii uuden traktorin, lisätäänkö hintaan arvonlisävero? Eli hän ostaisi traktorin marginaaliverollisena.

Omassa tapauksessani tilaisin Valtran tehtaalta pienitehoisimman (75hv) Valtran. Paljonko mahtaa sellainen maksaa ilman mitään erikoisvarusteita?

8

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottahelvetissä

      No, daa lisätäänkö alv, autoon?

    • olkihimmelialvista

      Kai sä itse tiedät minkähintasen traktorin olet tilannu??

    • kassiinäpulma

      en ole alvivelvolline niin saanko ravintolasta ruuan ilman 22 tai 14% veroa ja mitä pitza maksaa verottomana

      jos en kuulu liittoon niin saanko palkkani ilman ettei tarvitse veroja maksaa eli pimeesti

      • erkkala

        Mites se leivän alv?

        Sitä lienee turha kysyä täällä kun niin päin honkia oli laskettu aikaisemmin...


      • turhaaulinaa

        Jopa soittaa demuille, YLE sen laskun on tehnyt.


      • laskento4uskonto10
        turhaaulinaa kirjoitti:

        Jopa soittaa demuille, YLE sen laskun on tehnyt.

        ja sinä sillä punukki ratsastat ja väität laskutoimitusta oikeaksi....no sinulle se nyt onkin oikea niinkuin hinnoittelusikin


      • mäjohdan
        laskento4uskonto10 kirjoitti:

        ja sinä sillä punukki ratsastat ja väität laskutoimitusta oikeaksi....no sinulle se nyt onkin oikea niinkuin hinnoittelusikin

        Eiks se olekaan YLEn tekemä?

        Sitten se siis on demutuotantoa!

        "punukki" johtaa.....6-0!


    • alvvelvollinen

      Asiallisesti vastattuna, maksat traktorin hinnassa arvonlisäveron. Et siis voi ostaa uutta traktoria marginaaliverollisena. Jos olet arvonlisäverovelvollinen, saat vähentää arvonlisäverotuksessasi tuon arvonlisäveron, sekä kirjaat verottoman hinnan kirjanpitoosi konehankintoihin. Et saa vähnetää kerralla tuota traktorin hintaa verotuksessa, vaan vähennät sen hintaa vuotuisilla poistoilla.
      Jos et ole vielä arvonlisäverovelvollinen ja sinulla olisi mahdollista päästä arvonlisäverovelvolliseksi, kannattaa hakeutua arvonlisäverovelvolliseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9763
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4759
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1487
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe