Mahtaapi olla broilerinkasvatus tuottoisaa...
Ostin kesämökin pienestä maalaiskylästä ja lähes kaikki kylän maajussit kasvattavat broilereita. Silmiinpistävää on se, ettei kylällä näe juuri muun merkkisiä traktoreita kuin Fendttejä, jotka tunnetaan "traktoreiden mersuina".
En kadehdi maajusseja pätkääkään, mutta sitä en ole ikinä ymmärtänyt, miksi pitää ostaa kallein mahdollinen traktori? Eikö ne hommat tule tehtyä halvemmallakin traktorilla?
Ei oo meitin kylällä muuta ku Fenttejä...
6
177
Vastaukset
- jahevosellapääsee
Pankista saa lainaa.
- kannustaja
kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista, niin johonki turhuuteen ne on tuhlattavat, jos järkevää käyttöä ei ole löydettävissä, eikä säästäminenkään ole tarpeen.
- EiTaasTätä
Harvinaisen tyhmä kommentti. Mutta tällä palstalla noita tyhmiä pyörii. Ainoa peruste, minkä Fendtille itse löytäisin, on riittävä koko ja toimintavarmuus. Omalta tilalta löytyy useaa merkkiä, ja yhtä vaille kaikki ostettu käytettynä, ja se "uusikin" on kohta 10 vuotta vanha.
- samasyy
Fentissä lisävarusteet yleensä muihin verrattuna vakiona...ja sen omistajaa pidetään vauraana.
eikö noi päde kaikkeen kyllä firmankin omistajat ajelee AMG mersuilla...eikö muka tojota riittäs - Taitaa--
Tuo kylä tosiaanki pieni olla jos lähes kaikki viljelijät broiskuja tuottaa :)
Eihän niiden tuottajia koko maassakaan kovin montaa ole :) - ireaparakki
Kyllähän kesämökki rahoolla jo yhren Fendtin kustantaain. Mitenkäs tuo hajupuoli broitskukyläs? Ja Fentti pitää olla siksikin, kun tuo broitskun sonta on niin fosforiista, että omat pellot ei varman riitä, nii sitä pitää ajaa kauas naapuri pitäjiinkin. Ja kun joutuu sitte paljon ajamaan maantiellä, niin pitää olla mukava traktori alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034593Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743881363- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86960Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10867- 64866