Ei oo meitin kylällä muuta ku Fenttejä...

Mahtaapi olla broilerinkasvatus tuottoisaa...

Ostin kesämökin pienestä maalaiskylästä ja lähes kaikki kylän maajussit kasvattavat broilereita. Silmiinpistävää on se, ettei kylällä näe juuri muun merkkisiä traktoreita kuin Fendttejä, jotka tunnetaan "traktoreiden mersuina".

En kadehdi maajusseja pätkääkään, mutta sitä en ole ikinä ymmärtänyt, miksi pitää ostaa kallein mahdollinen traktori? Eikö ne hommat tule tehtyä halvemmallakin traktorilla?
6218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pankista saa lainaa.

Äänestä

kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista, niin johonki turhuuteen ne on tuhlattavat, jos järkevää käyttöä ei ole löydettävissä, eikä säästäminenkään ole tarpeen.

Äänestä
  • Harvinaisen tyhmä kommentti. Mutta tällä palstalla noita tyhmiä pyörii. Ainoa peruste, minkä Fendtille itse löytäisin, on riittävä koko ja toimintavarmuus. Omalta tilalta löytyy useaa merkkiä, ja yhtä vaille kaikki ostettu käytettynä, ja se "uusikin" on kohta 10 vuotta vanha.

    Äänestä

Fentissä lisävarusteet yleensä muihin verrattuna vakiona...ja sen omistajaa pidetään vauraana.

eikö noi päde kaikkeen kyllä firmankin omistajat ajelee AMG mersuilla...eikö muka tojota riittäs

Äänestä

Tuo kylä tosiaanki pieni olla jos lähes kaikki viljelijät broiskuja tuottaa :)

Eihän niiden tuottajia koko maassakaan kovin montaa ole :)

Äänestä

Kyllähän kesämökki rahoolla jo yhren Fendtin kustantaain. Mitenkäs tuo hajupuoli broitskukyläs? Ja Fentti pitää olla siksikin, kun tuo broitskun sonta on niin fosforiista, että omat pellot ei varman riitä, nii sitä pitää ajaa kauas naapuri pitäjiinkin. Ja kun joutuu sitte paljon ajamaan maantiellä, niin pitää olla mukava traktori alla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


levanterinkillu kirjoitti:

Mahtaapi olla broilerinkasvatus tuottoisaa...

Ostin kesämökin pienestä maalaiskylästä ja lähes kaikki kylän maajussit kasvattavat broilereita. Silmiinpistävää on se, ettei kylällä näe juuri muun merkkisiä traktoreita kuin Fendttejä, jotka tunnetaan "traktoreiden mersuina".

En kadehdi maajusseja pätkääkään, mutta sitä en ole ikinä ymmärtänyt, miksi pitää ostaa kallein mahdollinen traktori? Eikö ne hommat tule tehtyä halvemmallakin traktorilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu