Vm.1999 ToyotaYaris kaiuttimet?

stereoton

Moi.
Ostin vm.1999 yariksen, jonka etuoven kaiuttimen joku oli puhkaissut, joten ryhdyin hieman asennus hommiin ilman varsinaista tietämystä ja taitoa.
Asensin alkuperäisen integroidun mankan tilalle perus Pioneer soittimen ja yllätyin, kun kokeilin soittimen fader asetuksia, niin kojelaudan 4" kaiuttimet on kytketty etukanavaan ja ovikaiuttimet 5.25" on kytketty takakanavaan.
Onko tällainen kytkentä tyypillinen sasetus Toyotassa tai autoissa ylipäätään?

Olen liikkeellä hyvin pienellä budjetilla, kuten autostakin voi päätellä ja kysyisinkin, mikä olisi järkevin kaiutin järjestelmä autooni?
Tarkoitus olisi hyödyntää kojelaudan paikat, joissa siis 4" kaiuttimet, sekä etuovet, joissa 5.25", mutta joihin pystyy asentamaan 6.5".
Olisiko uudet 2-tie kaiuttimet vaan järkevin ratkaisu tähän tilanteeseen?

Esim. tällaiset kojelautaan
http://www.motonet.fi/fi/tuote/472727/Renegade-RX-42-koaksiaalikaiutinpari-4
ja nämä oviin
http://www.motonet.fi/fi/tuote/472729/Renegade-RX-62-koaksiaalikaiutinpari-65

vai erillissarja
http://www.motonet.fi/fi/tuote/472751/Renegade-RX-62C-erillissarja-65

Erillissarja ei sinänsä houkuta, koska ei olisi aikaa johdotus puuhiin, mutta toki sitä saa järjestettyä, jos näistä huomattavasti paremman äänen saa verrattuna 2-tie kaiuttimiin.

Budjetti on siis vajaa 200e, josta 100e meni jo uuteen soittimeen.

Tällaisia tiedustelen jos joku asiaa tunteva osaisi neuvoa.

Kiitos avusta.

1

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yagshrtaegrsht

      Seuraavassa mutua / mielipide:

      Kahden kokoäänialueen koaksiaalikaiutinparin asentamisesta tuskin saat mitään erityistä hyötyä.

      Jos olisin itse vastaavassa tilanteessa, sijoittaisin käytettävissä olevat varat mieluummin joko yhteen mahdollisimman hyvään koaksiaalikaiutinpariin tai yhteen mahdollisimman hyvään erillissarjaan.

      Jos etuovissa olevat kaiutinpaikat ovat ihan oven alaosassa, erillissarjalla luultavasti diskantin ja keskiäänten toiston saa paremmaksi kuin suoraan jalkoihin soittavilla koaksiaalikaiuttimilla.

      Toyotan alkuperäisistä kytkennöistä ei ole tietoa, oikein huonolla tuurilla jossain välissä saattaa vielä omituisen kytkennän lisäksi olla jotain jakosuotimien tapaistakin, joten uusien kaiuttimien uusi johdotus ei välttämättä ole ollenkaan huono ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe