Kuka vastuussa?

vuokranantaja_tampere

Moi!

Vuokraamassani asunnossa sattui vesivahinko. Silloisen vuokralaisen käytössä oli hänen asentamansa astianpesukone ja kun vuokrasuhde päättyi 2015 kesällä hän tilasi putkimiehen irroittamaan astianpesukoneen ja tekemään tulppaukset. Tulovesiliitännän tulppaus on kuitenkin tihkunut ja kastellut betonilaatan ja tullut nyt tuhansien eurojen vahingot. Taloyhtiölle ei kuitenkaan ole vahinkoa aiheutunut, mutta minulta, joka asunnon omistaa, parketit purettu, samoin osa keittiöstä ja kuivatus on käynnissä.

Tämän vuokralaisen jälkeen on ollut kaksi muutakin vuokrasuhdetta, mutta molemmat vuokralaiset kiistävät jyrkästi koskeneensa putkiliitoksiin ja ovat molemmat tiskanneet käsin.

Putkiliitoksen on tehnyt tilattu putkiasentaja putkiliikkeestä, jolla kaiken järjen mukaan pitäisi olla vastuuvakuutus ymv.

Kuka tuosta vahingosta vastaa ja mihin minun pitäisi vahinkoilmoitus tehdä? Eikö tuolla putkimiehen tilanneella entisellä vuokralaisella ole velvollisuus tehdä vahinkoilmoitus vakuutusyhtiöön?

Kaipaisin apua - kipeästi ja nopeasti! :)

Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!

9

582

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokralainenNro1

      On siinä asunnon omistaja jos täältä tulee neuvoja kyselemään
      Mietitkö koko yön tätä aloitusta?

      • Vuokranantaja_tampere

        Niin kovat työkiireet, että ei voi muuta.

        Eikö se tällaisen palstan tarkoitus olekin, että neuvoa voi tietämättömät kysellä?


    • mnvb

      laita lakipalstalle

    • NickNailer

      Oikein oivallettu tämän palstan tarkoitus!
      Ja kiireisille tämä on kuin tehty, täällä kiire katoaa kun aloituksen teossa saattaa mennä tunti ikään kuin huomaamatta ja vastauksen saamiseen saattaa mennä kuukausi, koko vuosi tai kymmenenkin!

    • vbnbm

      "Putkiliitoksen on tehnyt tilattu putkiasentaja putkiliikkeestä, jolla kaiken järjen mukaan pitäisi olla vastuuvakuutus ymv."

      " 2015 kesällä hän tilasi putkimiehen irroittamaan astianpesukoneen ja tekemään tulppaukset."

      onko vesivahingon syynä ollut jonkin putkiliitoksen pettäminen vaiko astianpesukoneen tulppauksen irtoaminen?

      • Aloittaja_

        Tulppaus on tihkunut kun ovat ilmeisesti unohtaneet vesihanan auki. Sitä ei tiedä kuka tuon hanan on jättänyt auki, mutta tulovesiliitännän tulppaus on siis vuotanut ja kastellut betonilaattaa.

        Hänen jälkeensä on ollut kaksi muutakin vuokralaista, mutta he kiistävät koskeneensa liitoksiin ja ovat tiskanneet käsin.


      • vbnbm
        Aloittaja_ kirjoitti:

        Tulppaus on tihkunut kun ovat ilmeisesti unohtaneet vesihanan auki. Sitä ei tiedä kuka tuon hanan on jättänyt auki, mutta tulovesiliitännän tulppaus on siis vuotanut ja kastellut betonilaattaa.

        Hänen jälkeensä on ollut kaksi muutakin vuokralaista, mutta he kiistävät koskeneensa liitoksiin ja ovat tiskanneet käsin.

        jaha, onko se tulppa vielä tallessa ja kuitenkin periaatteessa standardinmukainen ko. käyttökohteessa
        itse kun sattumoisin jouduin etsimään, ei meinannut löytyä oikeaa kokoa mistään


      • Aloittaja_

        Sen on isännöitsijän tilaama huoltomies havainnut, että vuoto tulee tuosta tulppauksesta. Huoltomies lähetettiin koska alakerran varaston katto oli kastunut. Hiljaa tihkunut siitä..


      • vbnbm
        Aloittaja_ kirjoitti:

        Sen on isännöitsijän tilaama huoltomies havainnut, että vuoto tulee tuosta tulppauksesta. Huoltomies lähetettiin koska alakerran varaston katto oli kastunut. Hiljaa tihkunut siitä..

        Tulppa on voinut olla alunperin viallinen, jolloin vastuussa tuotteen valmistaja, tai asennettu tulppa ei ole ollut oikeaa kokoa, jolloin vastuussa työn tekijä tai hyväksyjä/tarkastaja, tai oikeankokoinen tulppa asennettu väärin, jolloin vastuussa työn tekijä tai tarkastaja tai oikeankokoinen/vääränkokoinen/väärinasennettu oikeankokoinen/väärinasennettu oikeankokoinen on löystynyt myöhemmin itsestään tai huolimattomuudesta tai vahingossa tai rakenteiden liikkumisen vuoksi tai tarkastuksen yhteydessä.
        Jäikö tästä jokin variaatio pois, mutta kuitenkin se alkuperäinen tulppa saattaa olla merkityksellinen, jos aikoo jotain osoittaa vakuutusyhtiölle siinä tapauksessa että eivät korvaa heti suosiolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      1027
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      650
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe