Moi!
Vuokraamassani asunnossa sattui vesivahinko. Silloisen vuokralaisen käytössä oli hänen asentamansa astianpesukone ja kun vuokrasuhde päättyi 2015 kesällä hän tilasi putkimiehen irroittamaan astianpesukoneen ja tekemään tulppaukset. Tulovesiliitännän tulppaus on kuitenkin tihkunut ja kastellut betonilaatan ja tullut nyt tuhansien eurojen vahingot. Taloyhtiölle ei kuitenkaan ole vahinkoa aiheutunut, mutta minulta, joka asunnon omistaa, parketit purettu, samoin osa keittiöstä ja kuivatus on käynnissä.
Tämän vuokralaisen jälkeen on ollut kaksi muutakin vuokrasuhdetta, mutta molemmat vuokralaiset kiistävät jyrkästi koskeneensa putkiliitoksiin ja ovat molemmat tiskanneet käsin.
Putkiliitoksen on tehnyt tilattu putkiasentaja putkiliikkeestä, jolla kaiken järjen mukaan pitäisi olla vastuuvakuutus ymv.
Kuka tuosta vahingosta vastaa ja mihin minun pitäisi vahinkoilmoitus tehdä? Eikö tuolla putkimiehen tilanneella entisellä vuokralaisella ole velvollisuus tehdä vahinkoilmoitus vakuutusyhtiöön?
Kaipaisin apua - kipeästi ja nopeasti! :)
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Kuka vastuussa?
9
523
Vastaukset
- vuokralainenNro1
On siinä asunnon omistaja jos täältä tulee neuvoja kyselemään
Mietitkö koko yön tätä aloitusta?- Vuokranantaja_tampere
Niin kovat työkiireet, että ei voi muuta.
Eikö se tällaisen palstan tarkoitus olekin, että neuvoa voi tietämättömät kysellä?
- mnvb
laita lakipalstalle
- NickNailer
Oikein oivallettu tämän palstan tarkoitus!
Ja kiireisille tämä on kuin tehty, täällä kiire katoaa kun aloituksen teossa saattaa mennä tunti ikään kuin huomaamatta ja vastauksen saamiseen saattaa mennä kuukausi, koko vuosi tai kymmenenkin! - vbnbm
"Putkiliitoksen on tehnyt tilattu putkiasentaja putkiliikkeestä, jolla kaiken järjen mukaan pitäisi olla vastuuvakuutus ymv."
" 2015 kesällä hän tilasi putkimiehen irroittamaan astianpesukoneen ja tekemään tulppaukset."
onko vesivahingon syynä ollut jonkin putkiliitoksen pettäminen vaiko astianpesukoneen tulppauksen irtoaminen?- Aloittaja_
Tulppaus on tihkunut kun ovat ilmeisesti unohtaneet vesihanan auki. Sitä ei tiedä kuka tuon hanan on jättänyt auki, mutta tulovesiliitännän tulppaus on siis vuotanut ja kastellut betonilaattaa.
Hänen jälkeensä on ollut kaksi muutakin vuokralaista, mutta he kiistävät koskeneensa liitoksiin ja ovat tiskanneet käsin. - vbnbm
Aloittaja_ kirjoitti:
Tulppaus on tihkunut kun ovat ilmeisesti unohtaneet vesihanan auki. Sitä ei tiedä kuka tuon hanan on jättänyt auki, mutta tulovesiliitännän tulppaus on siis vuotanut ja kastellut betonilaattaa.
Hänen jälkeensä on ollut kaksi muutakin vuokralaista, mutta he kiistävät koskeneensa liitoksiin ja ovat tiskanneet käsin.jaha, onko se tulppa vielä tallessa ja kuitenkin periaatteessa standardinmukainen ko. käyttökohteessa
itse kun sattumoisin jouduin etsimään, ei meinannut löytyä oikeaa kokoa mistään - Aloittaja_
Sen on isännöitsijän tilaama huoltomies havainnut, että vuoto tulee tuosta tulppauksesta. Huoltomies lähetettiin koska alakerran varaston katto oli kastunut. Hiljaa tihkunut siitä..
- vbnbm
Aloittaja_ kirjoitti:
Sen on isännöitsijän tilaama huoltomies havainnut, että vuoto tulee tuosta tulppauksesta. Huoltomies lähetettiin koska alakerran varaston katto oli kastunut. Hiljaa tihkunut siitä..
Tulppa on voinut olla alunperin viallinen, jolloin vastuussa tuotteen valmistaja, tai asennettu tulppa ei ole ollut oikeaa kokoa, jolloin vastuussa työn tekijä tai hyväksyjä/tarkastaja, tai oikeankokoinen tulppa asennettu väärin, jolloin vastuussa työn tekijä tai tarkastaja tai oikeankokoinen/vääränkokoinen/väärinasennettu oikeankokoinen/väärinasennettu oikeankokoinen on löystynyt myöhemmin itsestään tai huolimattomuudesta tai vahingossa tai rakenteiden liikkumisen vuoksi tai tarkastuksen yhteydessä.
Jäikö tästä jokin variaatio pois, mutta kuitenkin se alkuperäinen tulppa saattaa olla merkityksellinen, jos aikoo jotain osoittaa vakuutusyhtiölle siinä tapauksessa että eivät korvaa heti suosiolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222347
- 911478
- 1161238
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18939- 52842
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209830Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo18821- 34785