Mikä älynväläys taasen ministeriöltä! Kissa on yksi pahimmasta päästä olevia riistantuhoajia. Aasiasta tullut pienpeto. Rauhoituksessa ei ole mitään järkeä! Se ei kuulu alkuperäiseen luontoomme millään tapaa. Olen nähnyt aikoinaan lapsena omin silmin mihin kissa pystyy ja minkäluokan tuholainen se oikein on. Todistin kun katti tappoi naapurin pikkutytön ison lemmikkikanin, jonka jälkeen lähimetsissä- ja rannoilla alkoi löytyä höyhenistä pöllyytettyjä ja osin syötyjä lintuja. Kissa voi tappaa jopa kylläisenäkin useita piennisäkkäitä ja lintuja päivässä. Usein jopa huvikseen tai "leikin" yhteydessä. Kissa takaisin täyslainsuojattomiin!
Vastaukset 10
- KissattaKivempaa
Myös kaupungeissa nuo omistajien heitteille jättämät kotikissat tekevät melkoista jälkeä. Omin silmin näin kun lihava ja huonokuntoinen kissa tappoi kolmesta fasaanin piipittävästä poikasesta kaksi ihan huvikseen. Paremmassa kunnossa olevat tappavat sitten rusakon poikasia ja pitävät maalintujen määrän rajoitettuna.
- Kui_täh
Saisko pikimmiten linkin siihen lakiin, jossa villinä luonnossa kulkeva kissa on rauhoitettu?
- kaahari_autoilija
Onneksi ei rauhoitus auta jos jää "vahingossa" auto alle...
- Mennäänk
Pitääkö soittaa Poliisi paikalle noutamaan ja todistamaan alle jäännin?
Riittääkö 112 ja ilmoitus vakuutusyhtiöön. - talvitappaa
Rauhoitettu?
Minulla on kissa. Se on visusti sisällä, eikä metsästä lintuja ja muita luonnossa. Minkki on vielä pahempi peto, oravakin on aika paha peto. Jotkut "luonnonystävät" on jopa vapauttaneet minkkejä luontoon.
Jokainen kissa joka on ulkona vapaasti ilman valvontaa on lainsuojaton, se kuuluu loukuttaa ja viedä löytötarhaan.
Yhdessä aiemmassa tekstissä oli pieni ristiriita. Lihava ja huonokuntoinen?
En toivo kenenkään kissan ulkoilevan vapaana, siitä ei hyvää seuraa kissalle eikä luonnolle.- vain_narunmitanpäähän
Jos kissa on sisällä ja hoidettu, homma on ihan ok.
Metsässä elävä ja sieltä ravintonsa hankkiva kissa on ihan eri eläin. Et todellakaan halua sitä edes sinne löytöeläinten tarhaan. Jos se laitetaan näiden silakkaa syövien lajitoveriensa kanssa samaan koppiin, siellä on aika pian varsin hiljaista.
Rauhoitettu tai ei, kissa ei kuulu metsään elämään.
- Hadiju
Kuuluuko ihminen alkuperäiseen luontoomme. Mitä kaikkea pitääkään poistaa?
- kuulenkyllä
Jos se ei mielestäsi kuulu voit aloittaa itsestäsi.
- Julmajulmametsästäjä
Mitä muuta metsästäjä tekee kuin kuljeskelee metsissä huvikseen tappamassa. Kissakin kuuluu enemmän luontoon metsästämään. Vähemmän kissoja on metsissä kuin metsästäjiä. Jos sanoo itseään ihmiseksi, pitäisi käytöksen vastata sitä. Eipä kuulu valitusta jos kissa sattuu vaikka variksenpoikia tappamaan (tutustuu suullaan piipittäviin, kuin lapsi), kun metsästäjä ottaa luonnossa vallan ja määrää kuka ammutaan omaan mahaan. Metsästäjä on kateellinen kissalle, voi tsiisus Sekä harkittu julmuus yliajoineen ym. Metsästäjä on petoja pahempi. Eivät ymmärrä luonnosta yhtään mitään oman mahan ulkopuolelta.
- Sesesese
Ei kissaa ole kukaan rauhoittanut. Vapaana olevat katit kuuluu lopettaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.561672Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241302- 951016
- 87773
- 44765
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20569- 28561
- 31503
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55493Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433