Tutkimuskin sen osoittaa että luonto on pilattu http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/tutkimus-talvivaaran-kaivos-on-romahduttanut-lahijarvien-ekologian-pohja-on-kaytannossa-kuollut/769801/
Mutta kiva että on työpaikkoja ja muutamalle pomolle isot voitot veronmaksajien rahoilla. Kova hinta vain on ollut tällä kokeilulla.
Mutta kiva että on työpaikkoja ja muutamalle pomolle isot voitot veronmaksajien rahoilla. Kova hinta vain on ollut tällä kokeilulla.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nyt vaan matkailemaan Sotkamo/Kajaani suunnalle. Ah kun on kiva retkeillä siellä erämaissa ihanassa Kainuun maakunnassa. Taitaa kuitenkin tie viedä vastaedes toisaalle. Sana leviää.
Niin kukapa haluaisi enää matkalle Sotkumoon.
Merellinen Kainuu uusi matkailuvalttimme.
Kaivoksen toiminta näy Vuokatissa tai Sotkamossa mitenkään. Eiköhän talveksi tule hiihtoladut ja ensi kesäksikin UKK reitillä riitä kulkijaa
Kunhan ei suolavesi vain sulata lumia. Jääpi latu pian tekemättä. Lumitykkiin Vuokatin rinteisiin kannattaa tuoda vedet muualta Suomesta.
Hyvä. Luontopiperrys on yliarvostettua.
Taitaa kaivos joutua konkurssiin sakkojen vuoksi?
Kaivosyhtiö joutuu taas käräjille. Ja paljonko yhtiö tulee saamaan sakkoja?
Kun edellisellä kerralla tuli 300 miljoonaa sakkoja maksettavaksi ja menettämään tuloja valtiolle.
Joku kääri kyllä rahat tästäkin ja nyt valtio joutuu maksamaan eli me veronmaksajat!
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/metalli/talvivaaran-pilaamien-jarvien-puhdistus-jaakin-valtiolle-puhdistuksen-piti-alkaa-viime-vuonna-mutta-toisin-kavi-6675353
Mitä valtion vielä muka maksanut? Talvivaarahan toi verotuloja valtiolle melkoisen läjän, siitä on riittänyt, vielä ei olla käyty veronmaksajan "kukkarolla".
Muutenkin, eipä tavan tallaaja edes tietäisi, että Sotkamossa on jossain kaivos, jos siitä ei olisi pidetty älämölöä. Harva paikallinenkaan on edes päässyt näkemään sitä kaivosta, turisti ja retkeilijä vieläkin vähemmän.
Eihän luonnon saastuttaminen ole hyvä asia, mutta tässä meni nyt puurot ja vellit sekaisin muiltakin, kuin Talvivaaran porukalta ne liemet. Paljon tehtiin vahinkoa Suomen kaivosteollisuudelle!
On tainnut mennä sinulla puurot ja vellit sekaisin? No elä hättäile, täältä isolta kirkolta autetaan sinua. -->
https://yle.fi/uutiset/3-8905998
Eikös se yliherra muuttanut syksyllä 2007 Kuopiosta Kajaaniin ja kaivos käynnistettiin 2008
Mikähän osuus silläkin on tuohon sekasotkuun? Kenellä olisi ollut mahdollisuus toimia, jos olisi sen vertaa älynnyt.
Itseltäsi on mennyt, laske Talvivaaran maksamat välilliset ja välittömät verot valtiolle, niin vielä ei olla käyty yhtään veronmaksajan kukkarolla.
Mitkä verot?
Onko talvivaara maksanut valtion verojakin?
Nyt on sulla menny puurot ja vellit ihan sekasin.
Nekin rahat on menny veroparatiiseihin, jotka olisi pitänyt mennä valtion kassaan... 😂