Mitä opiskelemaan kun

pinkypai

Kiinnostaa ihmisten käyttäytyminen, tykkään tosi paljon esim. aivopelit-sarjasta, siis miten ja miksi käyttäydytään kuten käyttäydytään eli psykologia, mutta ei mulla pää riitä mihinkään psykologin opintoihin.
Tykkään myös kirjoittaa, rakastin äikän tunneilla ainekirjoitusta ja sain hyvää palautetta.
Tykkäisin myös tehdä esim. mainoksia jne. olen suht "luova" omaan hyvän esteettisen silmän ja tykkäisin myös sisustaa. MUTTA, ikää on jo ja en ole kovin hyvä tietokoneiden kanssa eli en osaa eri ohjelmia valmiiksi ja tämä nykyään varmasti iso miinus. Eli kovin pitkiin opintoihn ja "vaikeisiin" en sovellu. Alanvaihto edessä ja pää tyhjä. Osaisiko joku vinkata jotain :)

4

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllämätiedän

      Lähihoitaja tai sairaanhoitaja mielenterveys- ja päihdetyön erikoistumisella, sosionomi (AMK). Harrastusmielessä voi suorittaa vaikka avoimen AMK:n tai avoimen yliopiston yksittäisiä kursseja (sosiaalialat, psykologia).

    • Äidinkielen opettaja
      Kirjoittaja

    • Anonyymi

      Medianomi (AMK)
      Tradenomi (AMK) myyntityö
      Kulttuurituottaja (AMK)
      Muotoilija (AMK) , katso mitä määritelmän alla esiintyy per koulu

      • Anonyymi

        Yliopistossa taiteiden tiedekunta sekä kauppakorkeakoulut (markkinoinnin erikoistumisvaihtoehto). Viestintää on myös yhteiskuntatieteiden tiedekunnissa (yliopistokohtaisia eroja).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5017
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3302
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3049
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      34
      2001
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1777
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1444
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      118
      1130
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1099
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1057
    Aihe