Aloittelija kysyy: 1) ostin uuden tietokoneen. Edellisen laajakaista toimi modeemilla. Asiaa tuntematta kysyn: yksi näytön oikean alakulman symboleista on " wifi" ja tekstinä on "yhteyksiä saatavilla ". Tarkoittaako tämä sitä että internet toimisi jatkossa wifin kautta, vai edellisen tapaan modeemilla? Onko wifi turvallinen - pankkiasiat, s-posti yms. ( virusturva on) - verrattuna modeemiin? Kuinka wifi otettaisiin käyttöön? Modeemin käyttö maksaa, entäpä wifin?
2) Onko konetta sulkiessa parempi käyttää vaihtoehtoa " sammuta " vai " kirjaudu ulos"? En ole aloittaessa käyttänyt mitään salasanaa tms. .
2) Onko konetta sulkiessa parempi käyttää vaihtoehtoa " sammuta " vai " kirjaudu ulos"? En ole aloittaessa käyttänyt mitään salasanaa tms. .
Vastaukset 4
Vanhimmat
Teet niinkuin ennenkin, ainakin toimii, langattomat osaavat olla välillä epävarmoja.
Jos sinulla ei ole omaa Wlan/Wifi verkkoa niin "yhteyksiä saatavilla" ovat varmaan naapureiden eikä niihin välttämättä pääse ilman salasanoja.
Omaan Wlan verkkoon riittää kun antaa kerran salasanan.
Juu oma modeemi pitää olla myös fifin kanssa. Siis sellainen modeemi jossa on WLAN toiminto mukana, joko ADSL tai kaapelimodeemi riippuen asutko omakoti tai kerrostalossa jossa on kaapelimodemiyhteys ( menikö vaikeeksi ).
Jos sulla oli ennen kaapeliyhteys niin käyttele vaan sitä kunnes perehdyt lisää asiantuntija naapurin avulla asiaan :)
No mieluummin tietty kiinteä (modeemi) yhteys, kun WLAN. Ja jos sun asuinkunnassas on ilmanen avoin (avoimet erottaa salasanasista siitä et niissä ei ole sitä kukon kuvaa ollenkaan) WLAN, niin käytä sitä vaaan, mut omalla vastuulla. Ja sun vastuuntunnostas kertoo paljon se, et onko sun käyttöjärjestelmäs Eindows, vai joku muu. Jos ensinmainittu, niin käytä silloin ihan huoletta. Windows itessään on niin reikänen paska, et siinä ei enää WLANin tietoturvalla ole juurikaaan väliä.
2) No jos sä haluat sammuttaa (eli että siitä tavallaan lähtee ne sähköt pois laitteilta) sen koneen, niin siinä tapauksessa valkkaat varmaanki sen sammutuksen. Uloskirjautumalla se se EI sammu, vaan (varsinkin läppärin ollessa kyseessä) menee tovin päästä ns. torkkutilaan.