lauritsalan baarit

hei,mitä kaikkia baareja on ollut lauritsalassa..80-luvulta alkaen
204440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Barbaareja siellä oli.

Äänestä

Onpa viestiketjun aloittaja saanut paljon kirjoitusvirheitä sopimaan noinkin lyhyeen (yksikön illatiivi) kommenttiinsa.

Äänestä

Kertaa itse yksikön illatiivi.

Äänestä

Kissan Pesä

Äänestä

Tasokkain ollut ainakin "Hakalin Seurahuone", en kyl muista sen baarin virallista nimeä. Oli Topinkadulla Hakalissa. Siellä oli strippareitakin ja tasokkaita sellaisia ja ne ei antanut "piparia" edes paikan omistajalle.

Äänestä

Olihan siellä Miljan Plussa jo 80-luvulla ja on vieläkin.

Äänestä

Blue Peter, Casamia, Miljan plussa,Iloinen isäntä, luotibaari eli Kanava Krouvi, Tulimylly, sit oli telakalla ja luukkaan torilla saman nimiset baarit joitten nimeä en muista. Hakalissa oli Oskarin Pubi topinkadulla.

Äänestä

Hörähdin edellisen kirjoittajan nimimerkille. Et varmaan oo alkuperäinen Venku! Olikos joku Villi Kissa siinä yläkerrassa puiston kulmalla?

Äänestä

Joo lauritsalas oli Willi-kissa ja lpr kauppakadulla oli Willi-mies. Molemmissa tuli aina sillon tällön käytyä .

Äänestä

Katariina

Äänestä
  • Willikissa muutti jossain vaiheessa nimensä Katariinaksi.

    Äänestä

Asuin Lauritsalassa vuosina 1960-1990 ja kaikki baarit tuli käytyä läpi. Kantapaikkani oli Kanava krouvi. Ryyppäsin myös Venkun ja Ringon kanssa lukuisia kertoja. Välillä juotiin Lasolia junaradan varrella Lauritsalassa.

Äänestä
  • Venku ja Ringo on kyl legendoja. Varmaan mullan alla nykyään. Venku meni monesti mäkeä alas, käsitin että asu jossain siinä Korttisen yläpuolella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venku ja Ringo on kyl legendoja. Varmaan mullan alla nykyään. Venku meni monesti mäkeä alas, käsitin että asu jossain siinä Korttisen yläpuolella.

    Elvis oli legenda, jo eläissään. Lyhyt aikaansaamaton rapajuopon elämä ei ansaitse Legenda nimitystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venku ja Ringo on kyl legendoja. Varmaan mullan alla nykyään. Venku meni monesti mäkeä alas, käsitin että asu jossain siinä Korttisen yläpuolella.

    Venku oli koneella hissiasentajan hommissa.

    Äänestä

Roopen Krouvi

Äänestä

On ollut monasti kova ikävä Kanava krouvia Lauritsalassa. Kaikki baarit on tullut käytyä läpi vuosien saatossa. Lauritsala on niin kiva paikka asua, että tuskin on maan päällä parempaa paikkaa ihmisen asua. Olen asunut Lauritsalassa koko ikäni.

Äänestä

Hyviä Baareja

Äänestä

Vaikka mitä mutta kaikki huonoja.

Äänestä

Ihan hyviä paikkoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


buananottecasa kirjoitti:

hei,mitä kaikkia baareja on ollut lauritsalassa..80-luvulta alkaen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu