Sakon sotilaskiväärin hylsyissä on niin pieni liekkireikä ettei kalibrointikara mene siitä läpi. Haittaakohan jos sitä hiukan poraa isommaksi?
Vastaukset 7
Kunhan saat nallin ensin pois lymannin holkista katkee poisto piikki liian pieni reikä
- Piikaisuuttako
Taitaapi kyseessä olla niin vanhat Sakohylsyt, että joutaisivat jo vapauttaa aktiivipalveluksesta, ehkäpä aikoinaan -70 -80 luvuilla pieniliekkireikäisiä oli. Nykyiset ovat väljempiä. Aikoinaan hioin nallinpoistopiikin kartioiseksi, sillä pienen reiän ongelma poistui kertapainaisulla.
- Uyfuyg
Puolustusvoimien käyttämissä patruunoissa,myös Sakon valmistamissa,käytetään varmaan nykyäänkin Berdan nalleja. Metsästyskättöön valmistetuissa tavallisesti Boxer nalleja vaikka vanhemmissa metsästyspatruunoiden hylsyissäkin Berdan nalleja on käytetty.. Varmistettava kumpia käytetty ennenkuin laittaa latauspuristimen holkkiin nallin poistoa varten. Berdan nallitetussa hylsyssä katkeaa nallinpoistopiikki. Pieni Boxer nallipesän liekkireiän avarrus nallinpoistopiikille ei haittaa.
- I.L.Kikurinen
Jos poraat liekkireiän kalibrointikaran mentäväksi, on siitä paljon haittoja. Ainoaksi hyödyksi voimme todeta sen, että luodituksen voit tehdä "takakautta ".
- halooajatustakehiin
ja mita haittoja mukamas...??? vapaamminhan vain nallin 'liekki' siita kulkee..onhan muissakin hylsyissa karan mentava reika..
- I.L.Kikurinen
Kannattaa lukea avaus tarkkaan, siinähän kirjoitetaan nimenomaan, että kalibrointikara, jonka halkaisija lienee jotain 7.7mm, ei mene liekkireiästä läpi. Jos siis laajentaa liekkireiän kalibrointikaranmentäväksi esim. 8milliseksi, vakionallia ei sitten saa kiinni.
Nallinpoistopiikki ja kalibrointikara ovat eri kilkkeitä.
Älkää jälleenladatko patruunoita, jos latausosaamisenne tietotaso ei riitä.
- humla
kiitos pappa laatikaisen sai oikein mannerheim ristin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022701
- 62949
- 70949
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,269809Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l135770- 57716
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste72651- 39632
- 46615
- 63587