Sakon sotilaskiväärin hylsyissä on niin pieni liekkireikä ettei kalibrointikara mene siitä läpi. Haittaakohan jos sitä hiukan poraa isommaksi?
Hylsyn modaus
7
2105
Vastaukset
Kunhan saat nallin ensin pois lymannin holkista katkee poisto piikki liian pieni reikä
- Piikaisuuttako
Taitaapi kyseessä olla niin vanhat Sakohylsyt, että joutaisivat jo vapauttaa aktiivipalveluksesta, ehkäpä aikoinaan -70 -80 luvuilla pieniliekkireikäisiä oli. Nykyiset ovat väljempiä. Aikoinaan hioin nallinpoistopiikin kartioiseksi, sillä pienen reiän ongelma poistui kertapainaisulla.
- Uyfuyg
Puolustusvoimien käyttämissä patruunoissa,myös Sakon valmistamissa,käytetään varmaan nykyäänkin Berdan nalleja. Metsästyskättöön valmistetuissa tavallisesti Boxer nalleja vaikka vanhemmissa metsästyspatruunoiden hylsyissäkin Berdan nalleja on käytetty.. Varmistettava kumpia käytetty ennenkuin laittaa latauspuristimen holkkiin nallin poistoa varten. Berdan nallitetussa hylsyssä katkeaa nallinpoistopiikki. Pieni Boxer nallipesän liekkireiän avarrus nallinpoistopiikille ei haittaa.
- I.L.Kikurinen
Jos poraat liekkireiän kalibrointikaran mentäväksi, on siitä paljon haittoja. Ainoaksi hyödyksi voimme todeta sen, että luodituksen voit tehdä "takakautta ".
- halooajatustakehiin
ja mita haittoja mukamas...??? vapaamminhan vain nallin 'liekki' siita kulkee..onhan muissakin hylsyissa karan mentava reika..
- I.L.Kikurinen
Kannattaa lukea avaus tarkkaan, siinähän kirjoitetaan nimenomaan, että kalibrointikara, jonka halkaisija lienee jotain 7.7mm, ei mene liekkireiästä läpi. Jos siis laajentaa liekkireiän kalibrointikaranmentäväksi esim. 8milliseksi, vakionallia ei sitten saa kiinni.
Nallinpoistopiikki ja kalibrointikara ovat eri kilkkeitä.
Älkää jälleenladatko patruunoita, jos latausosaamisenne tietotaso ei riitä.
- humla
kiitos pappa laatikaisen sai oikein mannerheim ristin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh493251Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli702579Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit602399- 942254
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412014Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661665Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1301622Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1731575Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891545Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3801500