Lastani on kiusattu jo vuosia koulussa, viimeisimpänä mm. kuvaamalla häntä ja jakamalla näitä kuvia ja videoita muiden kesken. Tiedättekö onko mahdollista kuvata snapchatissa niin, että ruutu on ikään kuin pimeän näköinen vaikka kuvaus on käynnissä? Siis että edessä oleva pitelee tumman näköistä ruutua kasvojensa edessä ja takana oleva tallentuu taustalta kuvaan mukaan ja vaikka ruutu näyttäisi olevan tumma eli kuva ei suoraan näy ruudulla/ruudun yläosassa niin kuvaus silti tapahtuisi. Toivottavasti joku ymmärsi tämän selityksen ja vastaisi, putoaisi iso taakka pois tämän mamman harteilta. Itse en siis osaa snapchatia käyttää enkä netistäkään löytänyt vastausta.
Snapchatin käyttäjät auttakaa!
5
394
Vastaukset
- jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
En osaa auttaa, mutta toivottavasti joku muu osaisi. Omiakin lapsia kiusattiin aikoinaan.
- ÄläHuoli
Ei kuvaa jos on ruutu pimeänä
- Wubdub
Voiko kyseessä olla näytön kirkkauden muutos? Että joku on laskenut kirkkauden niin matalalle, ettei ruudulta näe melkein mitään?
Kännykän saa kyllä kuvaamaan noin, sekä still-kuvia, että videoita.
Snäppi ei muistaakseni tue aikaisemmin tallennettujen videoiden lähettämistä, mutta tuolla tavoin salaa kuvattuja still-kuvia sillä kyllä voi jakaa eteenpäin.Hei hjelppp!
Ikävä kuulla, että lastasi on kiusattu jo pitkään. Koulussa tapahtuva kiusaaminen voi täyttää rikoksentunnusmerkit ja voi sisältää useita rikosnimikkeitä. Jo se, että lapsestasi on otettu kuvia ja jaettu näitä ilman hänen lupaansa muille, voi täyttää rikoksentunnusmerkit. Kiusaamiseen, jota on jatkunut pitkään, voi olla haastava puuttua ja tilanne voi viedä paljon voimavaroja. Tilanteen ratkaisemiseksi tulisi koulun kanssa tehdä yhteistyötä. Jos tilanne pitkittyy eikä asiaan saada muutosta, voit olla yhteydessä poliisiin. Alaikäinen rikoksen tekijä on vastuussa teoistaan ja alle 15-vuotias on korvausvelvollinen aiheuttamastaan vahingosta, vaikka ei olisikaan rikosoikeudellisessa vastuussa.
Halutessasi voit tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin, joka on auki arkisin klo 9-15 sekä maanantai-iltaisin klo 17-19.
Olen pahoillani, että en osaa ottaa kantaa esittämääsi kysymykseen videokuvaamisesta.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945419Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3411278Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21510916Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858548Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391807
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540