Onko todella niin, että jos valittaa vakuutusoikeuteen Sosiaaliturvan muutoksenhakupäätöksestä, joutuu maksamaan sen 250e per valitus? Yritin lukea niitä ohjeita, mutta aika kierosti asia on informoitu. Eli jos saa hyväksytyn päätöksen (muutama prosentti?) ei sitä maksa, mutta hylyssä maksaa hakija tuon summan.
Tämä on tärkeä seikka ja se eriarvoistaa pahalla tavalla kansalaisen perusturvan. Köyhä ja vähävarainen ei siis pysty edes hakemaan oikeutta virheelliseen päätökseen!
vakuutusoikeus
5
379
Vastaukset 5
- 167-176
http://www.vakuutusoikeus.fi/fi/index/ajankohtaista/tiedotteet/2015/12/oikeudenkayntimaksut1.1.2016alkaen.html
"Yksityishenkilön vireille panemat valitusasiat käsitellään kuitenkin maksutta, jos asia koskee oikeutta etuuteen, etuuden suuruutta tai etuuden takaisinperintää. "
Riippuu mistä valittaa. - 23454
Laita yhteystietosi voin tehdä puolestasi hoitaa paperi työt
- kaadaittelesvaan
paperityöt on yhdyssana
yhdyssana on yhdyssana
hoida ittes ensin kuntoon
- dsasssdassddfds
Ei tartte köyhän maksaa. Ulosottoon muitten lisäksi vaan!
- seafdssdsdddsf
"Vakuutusoikeus voi yksittäistapauksessa määrätä, ettei tuomioistuinmaksua peritä, jos maksun periminen olisi ilmeisen kohtuutonta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851345
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351061Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19865Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154695Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13690- 46669
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33560
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39538