The sims 4 Vampyyrit.

Vampyyrisim

Saako vampyyrin raskaaksi? Onko sille huijauskoodia? Google ei kertonut. Oliko olemassa muita hyviä koodeja? Rahakoodit ja jumiin jääneen simin resetoinnin nyt tiedänkin

16

4570

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MissYouSimahtanut
    • SimahtanutJokaEiKirjaudu

      Vampyyrisims kirjoittaa mm: "Saako vampyyrin raskaaksi?"
      Saa ihan normaalisti kuten muutkin simit, kunhan ne vain yleensä voivat tulla raskaaksi. Saa myös pelin puitteissa varsinaisesti huijaamatta, mutta silti 'epänormaalisti' (ks. esim: http://simscommunity.info/2016/06/03/tutorial-how-to-get-same-sex-couples-pregnant/).

      "Onko sille huijauskoodia?"Ne koodit, jotka toimivat normaaleille simeille käynevät vampyyreillekin. Tästä mulla ei tosin ole tuoretta havaintoa. Olen kokeillut vain kerran vampyyrien raskaaksi saamista koodilla ja silloin toimi. Sen jälkeen on kuitenkin tullut useampia päivityksiä, joten pelin toiminnassa on voinut tapahtua muutoksia joista en tiedä.

      Jos mulla vampyyrit 'haluaa lapsia', ne adoptoivat - tosi kätevää - ja lapsesta saa vampyyrin esim. CAS:ssa sen vartuttua jos se katsotaan tarpeelliseksi. Jos ne haluavat raskaaksi (vaikkapa genetiikan, periytyvien ominaisuuksien, sukupuun tms. muotoseikkojen takia) ne hoitavat asian normaaliin tapaan tai antavat mun käyttää MC Command Centerin (https://deaderpoolmc.tumblr.com/) MC Wohoo-modia. Jos ne eivät 'halua vauvaa' mutta jostakin syystä haluvat välttämättä näyttää siltä kuin odottaisivat, ne 'antavat' mun käyttää koodia. :)

      "Oliko olemassa muita hyviä koodeja?" Ainakin nuo edellä linkatut näyttivät mun mielestä hyviltä. Itse käytän enimmäkseen pelin toimintaa muuttavia modeja ja jonkin verran muuta CC:a. Modeilla on huonot puolensa, kun ne mm. jäävät usein viralta pelin päivittyessä ja niitä saa korjailla tai vaihtaa. Koodit ja muu CC kestävät EA:n päivityksiä paljon paremmin, mutta eivät kaikki nekään aivan ongelmattomia ole aina olleet.

      PS. Mulla on vampyyri- yms. koodit työpöydällä. Jos tunnen ankaraa kiusausta huijata koodeilla, kopioin tarvittavan koodin ja liimaan sen pelin koodikenttään ('huijausruutuun') Ctrl-shift-v -yhdistelmällä. Vähentää turhaa näpyttelyä ja kirjoitusvirheiden vaaraa. Siitä on ollut apua, kun mulla on ajoittainen lukihärö ja kiroittaessa menee toisinaan kakki päin seino. :=)

      • Huom. Virhe edelläolevassa tuossa kopioidun koodin liimaamisessa. Ctrl v riittää. (Ei shiftiä)


    • Vampyyrisim

      Tulipa tässä mieleeni duunipäivän lääkäri ammatista, oon nyt 2 päivää pyöriny simin mukana töissä, ja tehtävänä lukee "kuvaa simin keho" mutta sitä toimintoa ei löydy mistään. What?

      • On mulla Duunipäivä, muttei pelattavaa lääkäriä, kun en ollenkaan halua simieni sairastelevan sen lääkärin ilmestymisen takia. :)
        Tämän takia en yhtään tiedä, mutta voin jotain epämääräisiä arvauksia kirjoitella.
        Olet varmaan jo väsyksiin asti klikkaillut sitä röntgen-vekotinta ja potilaita. Veikkaukseni on, että sitä röntgen-aparaattia vois kokeeksi parannella (kätevyys-taito) ja tohtorin logiikkaa ja tietty vielä ammattitaitoakin kehittää lisää - ja klikkailla sitten uudestaan. Kätevyys ja logiikka ei auta suoraan diagnoosin teossa, mutta saattais kukaties pikkasen helpottaa laitteitten käyttöä. Huom. Tää ei perustunut tietoon, vaan oli ihan hatusta tempaistua.


    • Jokuvaanon

      Jos vampyyri synnyttää vauvan eihän ne ikäänny vai syntyykö ne jollain logiikalla ihmisinä? :D

      • Vampyyrivauvat, -taaperot ja -teinit ikääntyvät normaalisti, mutta nuoret aikuiset vampyyrit sitten enää eivät. Ihmisenä vampyyrin lapsi voi syntyä esimerkiksi jos toinen vanhemmista on ihminen. Tarvekategoriasta ja CAS: ista pystyy päättelemään kumpi on kysymyksessä, ellei sitten ulkonäkö jo sitä kerro. Peilikuva vampyyrilapsilla on edelleen, vaikka aikuisilta se katoaakin. Lapsen ja taaperonkin saa sitten muutettua haluttaessa ihmisestä vampyyriksi tai päinvastoin koodeilla tai modeilla yms.


      • Mitävit

        Mun taaperon vanhemmat on vampyyrei mut taapero ihminen :(


      • Mitävit kirjoitti:

        Mun taaperon vanhemmat on vampyyrei mut taapero ihminen :(

        Kiva kun kerroit, mutta ajattelitko tehdä jotakin asialle?
        (Esim. traits.equip_trait trait_OccultVampire - tai joku muu juttu tuolta todella runsaasta valikoimasta)

        Aika epätodennäköistä kyllä, että kahden vampyyrin perheeseen luonnollisella metodilla hankittu lapsi olisi ihminen. (ellei sitten pelin toimintaa ole jotenkin muutettu)
        Adoptoidut, CAS:issa lisätyt, kirjastosta poimitut yms. ovat tietenkin asia erikseen.
        Onko varma, että taapero on ihminen? Vilkaise vielä, miltä sen tarvepalkin pikkuruinen "naamakuva" näyttää. Jos siinä minikuvassa näkyy vampyyrin hampaat, niin on sittenkin vampyyri, vaikka taaperona näyttääkin täysin ihmiseltä.
        Taaperon "Plumbob" ei vielä poikkea ihmisen vastaavasta, mutta CAS:issa se vampyyrin "naama" jo näkyy taaperollakin. (Ks esim: https://forums.thesims.com/en_us/discussion/910791/baby-toddler-vampires)


      • Simahtanut kirjoitti:

        Kiva kun kerroit, mutta ajattelitko tehdä jotakin asialle?
        (Esim. traits.equip_trait trait_OccultVampire - tai joku muu juttu tuolta todella runsaasta valikoimasta)

        Aika epätodennäköistä kyllä, että kahden vampyyrin perheeseen luonnollisella metodilla hankittu lapsi olisi ihminen. (ellei sitten pelin toimintaa ole jotenkin muutettu)
        Adoptoidut, CAS:issa lisätyt, kirjastosta poimitut yms. ovat tietenkin asia erikseen.
        Onko varma, että taapero on ihminen? Vilkaise vielä, miltä sen tarvepalkin pikkuruinen "naamakuva" näyttää. Jos siinä minikuvassa näkyy vampyyrin hampaat, niin on sittenkin vampyyri, vaikka taaperona näyttääkin täysin ihmiseltä.
        Taaperon "Plumbob" ei vielä poikkea ihmisen vastaavasta, mutta CAS:issa se vampyyrin "naama" jo näkyy taaperollakin. (Ks esim: https://forums.thesims.com/en_us/discussion/910791/baby-toddler-vampires)

        Ero tarvepalkkien näytössä ei ole suuren suuri. Ks. eka kuva tuon linkin takana: http://forums.thesims.com/en_us/discussion/911146/how-to-tell-if-a-toddler-is-a-vampire


    • Eihyi

      Eihän tuo taitojenkorotuskoodi toimi ollenkaan.

      • Tui.Tui

        Kannattaako sitä sitten käyttää?


      • Eihyi

        No siksi siitä mainitsen ettei kukaan muu turhaan yritä.


      • IhaillenSimahtanutta

        Onko testing cheats true -koodi otettu ensin käyttöön? Kirjoitusvirheitä tms?


      • Eihyi

        Joo, oli tietty otettu. Eikä tullu kirjoitusvirheitä, ohjeen mukaan kirjoitin stats.set_skill_level Major_Logic. Ja perään numeron eli millev levelille sen tahdon. Mitään ei tapahtunut.


      • Eihyi kirjoitti:

        Joo, oli tietty otettu. Eikä tullu kirjoitusvirheitä, ohjeen mukaan kirjoitin stats.set_skill_level Major_Logic. Ja perään numeron eli millev levelille sen tahdon. Mitään ei tapahtunut.

        stats.set_skill_level Major_Logic(välilyönti)(joku numero välillä 1...10 [ja kumpikin mukaanlukien]) toimii mulla TS4:ssä.
        (Toimii myös esimerkiksi stats.set_skill_level major_logic(välilyönti)(joku numero 1...10 välillä) TS4:ssä, eli ei ole kovin herkkä isojen ja pienten kirjainten suhteen. Monen muun muotoseikan suhteen kyllä.)

        Ellei tuo toimi, niin peli on mahdollisesti joku muu kuin The Sims 4, tai sitten välilyöntien lukumäärä tai joku muu pikkujuttu heittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1652
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      88
      574
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe