Onko iskevä ruuvinväännin parempi ruuvien poraamisessa kuin tavallin akkuporakone?
Iskevä ruuvinväännin
13
9432
Vastaukset
- 8oki7ju6hy5t
Eihän ruuveja porata...
- samacc
no kierretään ruuvimeisselillä taikka akkukoneella puun sisään, jos on parempi
- 8oki7ju6hy5t
samacc kirjoitti:
no kierretään ruuvimeisselillä taikka akkukoneella puun sisään, jos on parempi
No joo nyt kuulostaa paremmalta, -joten itse asiaan eli ainakin omasta mielestäni ruuvinväännin joka antaa tuota iskua on huomattavasti parempi kuin porakone ruuvinväännössä saa esim. huomattavasti tarkemmin väännettyä ruuvit juuri oikeaan syvyyteen kuin porakoneen momenttisäädön kanssa leikkiessä, ja jos ei aivan möhköä väännintä hommaa niin useimmiten paljon näppärämmän kokoinen käyttää moneen porakoneeseen verrattuna.
- Esi_merkki
Pari vuotta sitten ostin iskevän koneen ja kaikki puuruuvit on sen jälkeen tullut sillä ruuvattua ainoa huono puoli on kova meteli mitä tulee ruuvatessa, mutta käytän muutenkin paljon kuulosuojaimia niin se ei häiritse.
Tai sitten hankkii öljyvaimennetun koneen.
Toki porakonetta tarvii silti, esim suurempien reikien poraamiseen, kuppiterällä poraamiseen jne.
Toki HEX-kannalla varustettuja poranteriä voi käyttää myös iskevässä porausjälki ei vaan ole niin siisti. - Porari55
Itse olen porannut ruuvit ihan iskuporakoneella. Hyvin uppoa kun laittaa sopivan pään.
- 43434
Ei, mutta enemmän momenttia vaatissa kuten pultit ja mutterin, isommat ruuvit. Minun iskevässä on 1/2 " kiinnitys ja adapteri ruuvauskärjille. Enemmän ruuveja ruuvaan boschin 10,8v pienellä akkuporalla, tällä menee myös 100mm x 6mm ja isompikin ruuvi
Iskevässä on ne vasarat joista tulee se iskuvoima. - csxdvghn
Ruuvien kanssa ei iskua tule käyttää, sen saa kytkettyä pois, isku on tarkoitettu muuhun käyttöön.
- NickNailer
Kysymys ei ole iskuporakoneesta vaan iskevästä porakoneesta.
Iskevässä porakoneessa iskua ei voi kytkeä pois.
Iskevä porakone on nimenomaan tarkoitettu ruuvien ja mutterien vääntämiseen. Erityisen hyvin se sopii betoniruuvien vääntämiseen.
Iskevän porakoneen vaihtoehto on paineilmalla toimiva mutterinväännin. - NickNailer
NickNailer kirjoitti:
Kysymys ei ole iskuporakoneesta vaan iskevästä porakoneesta.
Iskevässä porakoneessa iskua ei voi kytkeä pois.
Iskevä porakone on nimenomaan tarkoitettu ruuvien ja mutterien vääntämiseen. Erityisen hyvin se sopii betoniruuvien vääntämiseen.
Iskevän porakoneen vaihtoehto on paineilmalla toimiva mutterinväännin.Termi porakone on väärä. On parempi käyttää ruuvinväännintä.
Iskevää ruuvinmväännintä voi käyttää poraamiseen vain erityistapauksissa. Itse käytän sitä poraamiseen vain kierretapituksessa erityisen koville metalleille. - Anonyymi
NickNailer kirjoitti:
Termi porakone on väärä. On parempi käyttää ruuvinväännintä.
Iskevää ruuvinmväännintä voi käyttää poraamiseen vain erityistapauksissa. Itse käytän sitä poraamiseen vain kierretapituksessa erityisen koville metalleille.Perus ruuvit puuhun ja poraruuvit esim kattopelteihin menee ihan
normi akkuporakoneella ja pyörintänopeus paremmin hallittavissa ja
tuntuma katkeamis-vaara tilanteessa parempi.
Tuo iskevä ruuvinväännin tarpeellinen lähinnä betoniruuveissa ja
ne menee kyykkyyn jos poraruuvin halkaisija on yli 6 mm, ellei
sittten ole iskevistä ruuvareista järeimpiä malleja.
Paksummat betoniruuvit saa kyllä pulttipyssylläkin bitsi-adapteria käyttäen.... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perus ruuvit puuhun ja poraruuvit esim kattopelteihin menee ihan
normi akkuporakoneella ja pyörintänopeus paremmin hallittavissa ja
tuntuma katkeamis-vaara tilanteessa parempi.
Tuo iskevä ruuvinväännin tarpeellinen lähinnä betoniruuveissa ja
ne menee kyykkyyn jos poraruuvin halkaisija on yli 6 mm, ellei
sittten ole iskevistä ruuvareista järeimpiä malleja.
Paksummat betoniruuvit saa kyllä pulttipyssylläkin bitsi-adapteria käyttäen....On kyllä just toisinpäin, iskevällä ruuvinvääntimellä saa paljon tarkemmin hallittua ja kierrettyä ruuvit juuri sopivaan tiukkuuteen, en ole porakonetta ruuvien vääntöön sen jälkeen käyttänyt kun iskevän hommasin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On kyllä just toisinpäin, iskevällä ruuvinvääntimellä saa paljon tarkemmin hallittua ja kierrettyä ruuvit juuri sopivaan tiukkuuteen, en ole porakonetta ruuvien vääntöön sen jälkeen käyttänyt kun iskevän hommasin.
Aivan. Vastaavasti iskevällä RUUVINVÄÄNTIMELLÄ saa PORATTUA nopeammin reikiä austiniittisiin teräksiin. Ainoa ongelma on siinä, ettei hex-kantaisia poranteriä ole suurille halkaisijoille eikä vakiokirteiden poraukseen.
Iskevää ruuvinväännintä käytettäessä terätkin kestävät pidempään. Ilmeisesti se johtuu paremmasta lastuamisesta. Happorauta syö muut terät parin reiän aikana. Iskevällä poraan päivätolkulla ilman ongelmia.
- Anonyymi
On se, jos enempi ruuvaa puolustaa paikkansa. Sillä on helpompi vetää ruuvin kannatkin ihan tasan kuin akkukoneella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3482805Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201549Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481380Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151046Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57997Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta28958En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82933- 80908
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839