Jos minut lomautetaan kirjanpitäjän hommasta. Saan ansiosidonnaista.
-Saanko mennä kaverin mökkityömaalle katselemaan ja juttelemaan. En siis tee mitään enkä saa palkkaa?
-Menen sinne mökkityömaalle . Teen avustavia hommia mutta en saa palkka?
Meneekö ansiosidonnainen jos tieto menee työttömyyskassaan?
Mitä ansiosidonnaisella saa tehdä?
1
56
Vastaukset
- ffbfbffddb
Jos et saa "kaverin mökin rakentamisen auttelusta" virallista verokortille menevää ansiotuloa sekä otat TE-toimiston tarjoamia koulutuksia vastaan ja haet niitä paikkoja mitä sinulle osoitetaan, niin et joudu mihinkään pulaan eikä ansiosidonnaistasi voida jättää maksamatta.
Toki sitten jos tuon takia jätät jotakin paikkaa hakematta tai et pääse koulutukseen tai kurssille kun on niin kiirettä, niin sitten tulee karenssi.
Nykyään aika vähän noita ansiosidonnaisen väärinkäyttötapauksia tutkitaan, enemmänkin asumistukeen ja toimeentulotukeen liittyvät väärinkäytökset ovat niitä joista jää helpommin ilmiannon takia kiinni tai ainakin tuet hetkeksi laitetaan tarkempaan tutkintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215584- 531665
- 201139
- 691007
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,53987Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom162958- 48908
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle57900Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.121879Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58848