tietoja sharmista

Nasu

Hei! Mitä ostettavaa on sharm el sheikissä? Missä kannattaa ehdottomasti vierailla? Joutuuko aivan kaikkialla tinkimään, esim. ravintoloissa? Jätetäänkö joka paikkaan juomarahaa?

2

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksi kertaa kyläillyt

      Ei siellä mitään erikosta ostettavaa ole. Pelkkää turistikamaa niinkuin kaikissa turistipaikoissa. Kultaa, mattoja, laukkuja, vaatteita, kaikkea on, mutta enpä sanoisi edullisiksi. Jos jotakin aikoo ostaa, kannattaa olla hintatietoinen jo täältä lähtiessään että voi verrata.

      Marketista saa kyllä edullisesti pikkukamaa, kuten reppuja, kertakäyttövesikameroita ym. Vesipiiput on tietysti suosittuja matkamuistoja ja niin - narrasinpas -. Sieltä kannattaa ostaa niitä isoja värikkäitä puuvillaisia froteepyyhkeitä sekä itselle että tuliaisiksi, tinkimällä tietysti. Keskustassa on kovemmat hinnat kuin reunamilla, mutta yhtä kaikki halpoja meille. Todella hyvänlaatuisia, muoto ja värit kestävät pesusta toiseen.

      Ravintoloissa ja marketeissa on kiinteät hinnat. Juomarahaa suositellaan, muttei tietenkään ole pakko antaa. Siellä on niin paljon ravintoloita, että joka päivä voi käydä uudessa paikassa. Ei tarvitse mennä noloissaan samaan paikkaan, ellei edellisellä kerralla juomarahaa antanut. Basaareissa ja pikkukaupoissa on aina "turistihinnat", riippuu itsestäsi mitä maksat. Jos myyjä ei huuda sinua takaisin viimeisen tarjouksesi jälkeen kun menet ovesta ulos, olet tarjonnut liian vähän.

      Sharme on tehty pelkäksi turistipyydykseksi keskelle erämaata Punaisen meren rantaan. Paikallista väestöä ei ole muuta kuin työntekijät jotka ovat tulleet sinne tienaamaan ympäri Egyptiä. Paikallista asutusta on mm. 7 km. päässä vanhassa Sharm el sheikin kylässä. Taksilla pääsee, muistakaa tinkiä. Sielläkin on kauppiaita ja edullisemmat hinnat.

      Silti. Sharme on pelkkänä turistipyydyksenäkin viehättävä ja nautittava paikka lomalaiselle. Aurinkoa, vettä ja upea vedenalainen elämä, hyvää ruokaa ja (yleensä) ystävällinen palvelu.

      Ihmisiähän ne siellä työskentelevätkin vain ovat erilaisine luonteineen ja huonoine tai hyvine päivineen. Hajuvesikauppiaista jäi itselleni sekä huonoja että hyviä kokemuksia. Matkamuistojahan ne negatiivisetkin kokemukset ovat jos jäävät vähäksi. Pitäkää silmäne auki älkääkä ostako ensimmäisinä päivinä mitään tärkeätä. Mitä valkoisempi naama, sen herkemmin kauppiaat ovat kimpussanne kun huomaavat, ettette juuri tulleina tiedä vielä hinnoista mitään. Rusketuksen myötä voi kauppoihinkin heittäytyä.

      Ja muistakaa käydä pääkadun päässä olevassa beduiinikahvilassa. Kallis paikka, mutta ostopakkoa ei ole. Kahvilan eri kerroksista näkyy koko Sharme ja tarjoilijat kehoittavat kävijöitä nousemaan aina ylemmäs ja ylemmäs ihailemaan maisemaa.

      Hyvää matkaa Sharmeen! Uskon että viihdytte.

      • Nasu

        Kiitos tiedoista! Mukavampi lähteä reissuun, kun tietää etukäteen jotain. Eivätkä pysty höynäyttämään - ainakaan ihan niin helposti.=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe