Nopeusmittari ei toimi läheskään aina. Joskus auttaa kun käyn nopeusmittarin vaijerista nykkimässä. Pitäskö koko vaijeri jo vaihtaa.Onko iso homma. Ei mua haittaa vaikkei toimikkaan, vaan katsastusmies ei voi tykätä !
Nopeusmittari
WW Polo 88
41629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Omalla kokemuksella sanoisin, ettei ainakaan minun autossani ollut nopeusmittarin toiminnalla katsastuksen kannalta mitään merkitystä. Auto oli silloin Toyota Camry -88, jossa oli mittarivaijeri poikki ja meni silti läpi katsastuksesta.
Jossain uudehkoissa raha-autoissa kuten Mersuissa ne voi olla tarkkana, ettei ns. säästetä kilometrejä ottamalla nopeusmittari pois päältä. Mutta tuskin se vanhassa Polossa merkitsee tuon taivaallista. Toki mittarin toiminta on liikenneturvallisuuden kannalta tärkeää ja saattaa olla, että mittarin toiminnan tarkastuksessa on katsastusasemakohtaisia eroja.
oli sama homma, silloin tällöin pakkasella ei mittari lähtenyt pelittämään, matkamittari muistaakseni pyöri. Vika oli mittarissa, varmaan sullakin, jos vaijeri menee poikki niin se mittari ja km-mittari(t) lakkaa kokonaan toimimasta.
En ikinä jaksanut purkaa mittaristoa ja tutkia mistä johtuu. Jos jumitti niin kevyt läimäytys mittariston päälle ponnautti aina neulan ylös. Kunnon prolemobiili ;)
Kai se on sitten mittarissa vika, kun kerta matkamittari toimii. Ei ole vielä kokonaan noepusmittari jumittunut, mutta saattaa mennä kymmeniä kilometrejä ennenkuin neula pomppaa.
Pitääpä kokeilla ja kopsutella.
ihan sama homma kun mulla oli. Mulla oireili vaan pakkasella ja silloinkin harvoin. Tosta on kyllä elämää helpompi irrottaa mittaristo jos jaksaa ropata...