Voiko Andorrassa edullista tehdä ostoksia? Olenko ymmäntäny oikein, et Andorra on verovapaata aluetta?
Kiitti!
Ostokset?
7
5153
Vastaukset
- N.N.
Andorra on todellakin verovapaata aluetta. Pääkaupunki Andorra la vella on yksi suuri tax free -myymälä. Yleisimmät myyntiartikkelit ainakin muutama vuosi sitten olivat tupakka, alkoholi, kosmetiikka ja pienelektroniikka (esim. kamerat). Oli kyllä myös Ferrareita ja Rollsroyseja kaupan.
Pääkaupungissa ei ole mitään varsinaisia nähtävyyksiä, vaan se vetää ihmisiä juuri tax free -ostosten takia. Muualla maassa sitten onkin ihan hienoja maisemia.- quis qulkee
Mitenkäs rajamuodollisuudet. Pääseekös sinne Espanjasta ihan tosta vaan. EU-passi vissiin riittää?
- la vella
quis qulkee kirjoitti:
Mitenkäs rajamuodollisuudet. Pääseekös sinne Espanjasta ihan tosta vaan. EU-passi vissiin riittää?
passilla vaan, ja luultavasti ei edes tarkasteta sinne mennessä, vaan pois tullessa.
- päinvastoin
la vella kirjoitti:
passilla vaan, ja luultavasti ei edes tarkasteta sinne mennessä, vaan pois tullessa.
Itse kävin viime kesänä ja mennessä
tarkastettiin passi muttei poistuessa.
Itse kyllä ihmettelen maan mainetta
halpana paikkana.
en nähnyt mitään joka olisi siin erityisen
halpaa ollut että olisi kannattanut raahata
mukanaan.
Viina ja tupakka oli kalliimpaa kuin
Espanjassa.
Toki autoja olisi saanut puoleen hintaan ;-) - on!
päinvastoin kirjoitti:
Itse kävin viime kesänä ja mennessä
tarkastettiin passi muttei poistuessa.
Itse kyllä ihmettelen maan mainetta
halpana paikkana.
en nähnyt mitään joka olisi siin erityisen
halpaa ollut että olisi kannattanut raahata
mukanaan.
Viina ja tupakka oli kalliimpaa kuin
Espanjassa.
Toki autoja olisi saanut puoleen hintaan ;-)viina ja tupakka andorrassa huomattavasti halvempaa kuin espanjassa. Rajalla joskus kysytaan passi, mutta joskus ei lainkaan.
- vm.66
En tiedä onko eu muuttanut systeemiä,mutta ennen ainakin andorra-espania rajalla hyvät tarkastukset.
Ettivät viinaa ja tupakka joka edullisempaa ,kuin espanjassa.
Muuten samaa mieltä edellisestä. Kaupunki on "isokauppa", mutta muualla upeeta.- senorita
Viime kesänä käytiin, merkkituotteet,mm.aurinkolasit olivat edullisia, viina tupakka. Upeat merkki-sateensuojat aivan ällistyttävän halvalla. Kannattaa pyytää myyjän pakkaamaan hyvin niin saa Espanjan puolessa koneeseen ruumatavarana. Passeja ei kysytty.Kannattaa mennä ja valita menoreitti vuoristoisempi ja takaisin suorempi reitti, lähtö aikaisin aamulla. Maisemat ovat kauniita.Vuonna -97 vielä tarkisteltiin auton takahutlari ja passit tarkastettiin, nyt ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39906Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad32644- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578- 25555
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30547Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523