Tuntuu kummalliselta että Deko-talon taloesittelyssä ei kerrota muuttovalmiin talon hintaa vaikka kaikki esittelyssä käyneet samaa asiaa kysyivät. Kuulemma toinen edustaja on talon myynyt eivätkä toiset edustajat tiedä hintoja. Kun he vielä keräsivät näytöllä kävijöiden yhteystiedot ja lupasivat laittaa puuttuvat hintatiedot sähköpostilla eikä niitä kuitenkaan sähköpostilla toimitettu niin uskottavuus meni tähän firmaan saman tien.
Tosin samalla kertaa oman rakennusprojektin osalta homma helpottui kun yhden talotoimittajan voi jättää pois laskuista.
Deko-talo ei kerro muuttovalmiin talon hintaa
10
4162
Vastaukset
- Puunmyyjä
Dekotalo pyrkii rajoittamaan myyntiä, kun tilauskirjat pullistelee.
- Lestalesta
Just joo! Bull shit! Y-tunnus vaihdettu, kuluttajansuoja ei toteudu, hinnoittelu ei ole läpinäkyvää. Törkeää lestavedätystä kuten designtaloillakin. Välttäkää ystävät hyvät!
- Kusetusta
Ei tietenkään kerro. Halvalla hinnalla asiakkaan nimi kauppasopimukseen ja myöhemmin lisäkuluja päälle kun se ja tämä puuttuikin sopimuksesta...
- Pilvilinnapoks
Samanlaista se on kaikilla talomerkeillä. Eipä taida kukaan talotoimittaja kertoa rehellisesti valmiin talon hintaa minkäälaisella asiallisella tarkkuudella. Tyypillisin tapaus on että myyjän mukaan talon hinnan lisäksi tarvitaan ainoastaan - ja sitten on kolme-neljä ranskalaista viivaa. Ei se ihan sillä keinoin mene. Kyllä niitä kustannuslajeja ja diilattavia tai muuten huolehdittavia työ- ja kustannusvaiheita on kymmenittäin. Talopakettien, tai pakettitalojen myyjät ovat tyypillisimmin vuokrahuoneessa asuvia merkonomeja, joilla ei ole rakentamisesta muuta kokemusta kuin omakohtainen sammunut innostus. Provisiopalkkaus takaa sen että kaupanteon jälkeen myyjä ei vaivaa, eikä ostajan ongelmat ole myyjän ongelmia, vaikka olisi tullut lupailtua sivumennen yhdeksän hyvää ja kymmenen kaunista.
- DekoHeko
Deko-talo on käytännössä konkurssissa. Itseäsi saat syyttää, jos Dekolta mitään ostat. Jää takuutyöt tekemättä, kun konkurssifirmalta ostat.
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/FI/deko-talo-oy/26545367/taloustiedot- kaikkeeviel
Deko ja desingtalo on samaa kakkaa.Älkää missään nimessä hankkiko näitä alaarvoisia taloja. Hometaloja kaikki noin 5vuoden sisällä.
- mnmmnbbn
samaa lestadiolaista paskaa.tosiaan homehtuu pystyyn.näitä kohteita on paljon tutkimuksen alla ja osa menossa oikeuteen.lestat saakin en kesänä tosiaan rukoilla äänekoskella
- Anneli67
Meidän Dekotalo valmistui 3/2017. Talofirman osalta kaikki meni hyvin. Aikataulu piti, hinta piti, lupaukset piti. Ongelmien ilmetessä oltiin yhteydessä meidän projektista vastaavaan henkilöön Oulussa ja asiat ratkaistiin. Tänä vuonna on tehty takuukorjauksia, joita on ollut hyvin vähän: kodinhoitohuoneen yksi nurkka ratkennut n. 1 metrin matkalla ja ulkovaraston ovi vaihdettiin. Nekin ovat sujuneet asiallisesti. Itse on tehty terassit ja pihahommat, siinä se. Rakentamisessa tärkeimmät henkilöt olivat vastaava mestari ja KVV-vastaava, jotka olivat meillä todella hyviä. Näkivät mahdolliset ongelmat ja ohjeistivat mitä toimittajalta kysytään. Osan hoisivat itse ja osan hoidin minä. Ei tullut ongelmia ja talotoimittajalla oli aikaa hoitaa asiat kuntoon kun ajoissa informoi. Ainoa huono oli maanrakennusurakoitsija, jonka tekemisiä sai korjailla perästä. Kulungit kaivurimiehestä olivat noin 3000 €:n luokkaa. Maaurakoitsija ei tietenkään ollut talotoimittajan vastuulla, vaan huono ja kallis valinta meiltä.
- oulustalöytyykyllä
kannattaa ostaa sellainen paketti aina missä maatyöt mukana, muuten et saa vastuuseen ketään
- Ensuosittele
Mitä järkeä on enää rakennuttaa itse taloa jos maatöistä lähtien tilaa kaiken muualta ja itse ei tee mitään. Toimitushan tulee maksamaan 20% enemmän kuin itse projektoimalla ja silti saa kantaa kaiken vastuun ja saa todennäköisesti halvinta bulkkipaskaa... Samalla hinnalla saisi todennäköisesti paremmalta paikalta muutaman vuotta vanhan valmiin talon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6032410Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4131925Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H231750Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641448JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191386- 651301
- 1221184
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka22950Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16938Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66853