Kyrön saamelaisia

Aureskoski

Suvussa kulkee perimätieto, että olemme Kyrön saamelaisia. Missä voisin tutkia tämän tiedon todenperäisyyttä. Suvussamme on paljon metsässä liikkujia ja urheilijoita.

2

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inarissa

      Ainakin Ivalossa on Kyröjä

    • Onko kyseessä muinainen Kyrön pitäjä Satakunnassa? vai Hämeen- tai Pohjankyrö? Sitten on saamelaiset ja ns. metsälappalaiset.... Lappalaisiksi mainittuja kauppiaita liikkui vielä 1800-luvun loppupuolella Näsijärvellä isotätini kertomuksen mukaan. Saamelaiset ovat kuten suomalaisetkin alunperin monesta eri suunnasta tullutta väestöä. Eri saamen kieliä on ainakin 4 yksin Suomessa. Osa saamelaisten esi-isistä työnnettiin/ siirtyi pohjoiseen, osa (metsälappalaiset?) sulautui uusiin asuttajiin. Keski-Suomessa puhuttiin yleisesti vielä 1500-luvulla jotain myöhemmin kadonnutta saamen kieltä. 1600-luvun lopun suurina nälkävuosina kuoli kolmasosa Suomen asukkaista, joista ensinnä kuoli köyhä ja maata omistamaton kalastaja-metsästäjäväestö , Varmaan melkoinen osa näistä ns. metsälappalaista kuoli silloin. Pohjoisessa porotalous elinkeinona tuli Ruotsin Lapista vasta 1600-luvulla ja ehkä silloin saamelaiset varsinaisesti erkaantuivat "saamelaisina" , porotaloutta harjoittavina, muista suomalaisista.
      Geneettisesti saamalaisissa ja suomalaisissa on paljon yhteneväisyyttä. Saamelaismiesten vanhimmista haploryhmistä ei ole tietoa. Mutta naisten U5b- ja V -haploryhmät yhdistetään metsästäjä-keräilijöihin ja näitä haploryhmiä on ollut nykyisen Suomen alueella kauan, mahd. jo aika pian jääkauden jälkeen. Jos haluat, voit tilata itsestäsi suoran äitilinjan (äiti-äiti-äiti-äiti jne) mtDNAfull-haploryhmätestin https://www.familytreedna.com/groups/finland/about Hinta on vaan kallis, nyt elokuun ajan 149 dollaria (euroissa vähemmän), normaalisti 199 d. Tulos voi olla U5 tai V -haploryhmiä ja läheisissä osumissa voi olla sellaisia, jotka tietävät olevansa saamelaista alkuperää. Mutta tulos voi olla muutakin tai sitten niin, ettei se auta eteenpäin.
      Voit myös ostaa Family Tree DNA:n Family Finder- eli etäserkkutestin (FF), tarjoushinta elokuussa 59 d eli n 50 euroa, Ehkä jollakin läheisellä osumallasi olisi lisätietoa suvun tarinasta. Osumasi ovat toivottavasti myös laittaneet sinne sukupuutansa paikkakuntineen ja tietoa suvussa esiintyvistä sukunimistä/tilojen nimistä ja niihin liittyvistä paikkakunnista . Samalla saa ns etnisyysarvion (my Origins), mikä näyttää useimmille (kuten itsellenikin) 100% suomalaista - saamelaisuutta ei testillä pysty erottamaan. Joskus tuloksissa on 1 % jonkin Jäämeren kansan osuutta tms - taustahälinää tuhansien vuosien takaa. Lisäksi Family Finder -testillä saa Ancient Origins -arvion, esim. itselläni olisi 12% metallikauden maahanmuuttajaa, 25 % maanviljelijää, 58% metsästäjä-keräilijää ja 5% ei-eurooppalaista perimää. Tuo ei-eurooppalainen perimä on ilmeisesti savolaisen kaskenkaatajamiesten mukana tullutta siperialaista naisperimää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe