Suvussa kulkee perimätieto, että olemme Kyrön saamelaisia. Missä voisin tutkia tämän tiedon todenperäisyyttä. Suvussamme on paljon metsässä liikkujia ja urheilijoita.
Kyrön saamelaisia
2
465
Vastaukset
- inarissa
Ainakin Ivalossa on Kyröjä
Onko kyseessä muinainen Kyrön pitäjä Satakunnassa? vai Hämeen- tai Pohjankyrö? Sitten on saamelaiset ja ns. metsälappalaiset.... Lappalaisiksi mainittuja kauppiaita liikkui vielä 1800-luvun loppupuolella Näsijärvellä isotätini kertomuksen mukaan. Saamelaiset ovat kuten suomalaisetkin alunperin monesta eri suunnasta tullutta väestöä. Eri saamen kieliä on ainakin 4 yksin Suomessa. Osa saamelaisten esi-isistä työnnettiin/ siirtyi pohjoiseen, osa (metsälappalaiset?) sulautui uusiin asuttajiin. Keski-Suomessa puhuttiin yleisesti vielä 1500-luvulla jotain myöhemmin kadonnutta saamen kieltä. 1600-luvun lopun suurina nälkävuosina kuoli kolmasosa Suomen asukkaista, joista ensinnä kuoli köyhä ja maata omistamaton kalastaja-metsästäjäväestö , Varmaan melkoinen osa näistä ns. metsälappalaista kuoli silloin. Pohjoisessa porotalous elinkeinona tuli Ruotsin Lapista vasta 1600-luvulla ja ehkä silloin saamelaiset varsinaisesti erkaantuivat "saamelaisina" , porotaloutta harjoittavina, muista suomalaisista.
Geneettisesti saamalaisissa ja suomalaisissa on paljon yhteneväisyyttä. Saamelaismiesten vanhimmista haploryhmistä ei ole tietoa. Mutta naisten U5b- ja V -haploryhmät yhdistetään metsästäjä-keräilijöihin ja näitä haploryhmiä on ollut nykyisen Suomen alueella kauan, mahd. jo aika pian jääkauden jälkeen. Jos haluat, voit tilata itsestäsi suoran äitilinjan (äiti-äiti-äiti-äiti jne) mtDNAfull-haploryhmätestin https://www.familytreedna.com/groups/finland/about Hinta on vaan kallis, nyt elokuun ajan 149 dollaria (euroissa vähemmän), normaalisti 199 d. Tulos voi olla U5 tai V -haploryhmiä ja läheisissä osumissa voi olla sellaisia, jotka tietävät olevansa saamelaista alkuperää. Mutta tulos voi olla muutakin tai sitten niin, ettei se auta eteenpäin.
Voit myös ostaa Family Tree DNA:n Family Finder- eli etäserkkutestin (FF), tarjoushinta elokuussa 59 d eli n 50 euroa, Ehkä jollakin läheisellä osumallasi olisi lisätietoa suvun tarinasta. Osumasi ovat toivottavasti myös laittaneet sinne sukupuutansa paikkakuntineen ja tietoa suvussa esiintyvistä sukunimistä/tilojen nimistä ja niihin liittyvistä paikkakunnista . Samalla saa ns etnisyysarvion (my Origins), mikä näyttää useimmille (kuten itsellenikin) 100% suomalaista - saamelaisuutta ei testillä pysty erottamaan. Joskus tuloksissa on 1 % jonkin Jäämeren kansan osuutta tms - taustahälinää tuhansien vuosien takaa. Lisäksi Family Finder -testillä saa Ancient Origins -arvion, esim. itselläni olisi 12% metallikauden maahanmuuttajaa, 25 % maanviljelijää, 58% metsästäjä-keräilijää ja 5% ei-eurooppalaista perimää. Tuo ei-eurooppalainen perimä on ilmeisesti savolaisen kaskenkaatajamiesten mukana tullutta siperialaista naisperimää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096436Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884061L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa393385TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a72780Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6231378- 65794
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja55783- 9769
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?193758Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47739