Kajaste Populus Tiera

Nyt Vesa Kaikkonen voisi tehdä Kajaanin Teatterille tästä aiheesta näytelmäkäsikirjoituksen.
Työnimenä voisi olla vaikka Pöljyyden kosketus.
Varmasti olisi menestystä tällä näytelmällä ja ehdottomasti myös kiertue ohjelmistoon jolloin tälle voi nauraa koko Suomi.
19371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Pöpilykset Ostaa Populusta

Äänestä

Haha, mahtava idea! Kutsuvierasnäytökseen myös oppimismielessä kaikki Kainuun kuntien edustajat, joille Kaikkonen on pitänyt tätä Pöljyyden kosketuksen ovea auki.

Äänestä

Pistetään porukka nauramaan, ei 6,5 miljoonaa ole vielä mitään!

Äänestä
  • Eiköhän Kajasteeseen mene yli 10 miljoona euroa eli yhden uimahallin verran rahaa..........

    Äänestä

Tyhmät kajaanilaiset johtavat virkamiehet/-naiset kiirehtivät polttamaan kuntaveronmaksajien rahoja miljoonittain aivan turhaan, vaikka ko. asian olisi voinut antaa viisaampien, vaikkapa oululaisten ratkaistavaksi.

Toivottavasti jatkossa Kainuun maakunta alistetaan Oulun holhottavaksi:
KALEVA 23.9.
"...Sipilä: Hallitus perustaa so­te­di­giyh­tiön - kau­pun­gin­joh­ta­ja Laajala esittää si­joi­tus­pai­kak­si Oulua
...Kehuttuaan ensin Oulun seudun pitkälle kehittynyttä terveysteknologiavientiä Sipilä kertoi hallituksen tuoreesta päätöksestä perustaa sotedigiyhtiö. Sen tarkoitus on vastata potilastietojärjestelmistä ja kaikista digitaalisista ratkaisuista, jotka liittyvät tulevaan suureen sosiaali- ja terveystoimen uudistukseen."

Äänestä

Uudessa maakuntahallintomallissa Kainuu on aivan liian pieni itsenäiseksi maakunnaksi. Olisi paljon parempi liittyä Pohjois-Pohjanmaahan, jolloin maakunnan pääkaupunki olisi Oulu. Isolla maakunnalla olisi voimia puolustautua Etelän Veteliä vastaan.
Kainuun maakuntaa puolustavat vain paikallispoliitikot, jotka haluavat joka päivä pukea ylleen vaalean kesäpuvun, räikeän ruutupaidan ja kirkkaanvärisen ravatin kera korkeakorkoisten harmaiden sämpyläkenkien ja valkoisten lenkkisukkien ja matkustaa sitten johonkin ''tärkeään'' kokoukseen jauhamaan skeidaa toisten samankaltaisten kanssa.

Äänestä

Kaikkonen ei ole teatterilla töissä. Tiera on paskin projekti ikinä, konsultit nauraa,kansa maksaa.

Äänestä
  • On siellä aikaisemmin ollut...

    Äänestä

  • kissapöydällenosta kirjoitti:

    On siellä aikaisemmin ollut...

    Mitä sitten.

    Äänestä

Kaikkonen vaatii Tolosen ja Aarnion varoituksien perumista hallinto-oikeudesta, tästähän saisi jatko-osan farssiin. Taisi samalla paljastua myös pääsyyllinen ja idean isä. Jatko-osan nimi voisikin olla "Kuuden miltsin Kaikkonen".

Äänestä

Nythän tämä on ajankohtaisempi kuin koskaan, Kajaste sai juuri miljoonan lisää! Toisen miljoonan voisi antaa Kaikkoselle näytelmää varten. Pistetään porukka nauramaan!

Äänestä

Mitä h€lv€ttiä?!
Sipilä lupasi kolme päivää sitten valtion perustavan sotedigiyhtiön, joka laittaa ko. asiat kuntoon koko valtakunnassa.
Mikä ihmeen kiire tuli kaupunginvaltuustolla tehdä lisähurvittelupäätös entisten lisäksi?

KALEVA 23.9.2017
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/sipila-hallitus-perustaa-sotedigiyhtion-kaupunginjohtaja-laajala-esittaa-sijoituspaikaksi-oulua/771371/
..."Kehuttuaan ensin Oulun seudun pitkälle kehittynyttä terveysteknologiavientiä Sipilä kertoi hallituksen tuoreesta päätöksestä perustaa sotedigiyhtiö. Sen tarkoitus on vastata potilastietojärjestelmistä ja kaikista digitaalisista ratkaisuista, jotka liittyvät tulevaan suureen sosiaali- ja terveystoimen uudistukseen."...
---
Kainuun Sanomat 25.9.2017
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/kajasteen-jalkihoitoon-miljoonan-euron-potti/

Äänestä

Muissa Kainuun kunnissa toimii edelleenkin hyvin sama soten ohjelmistoperhe, joka kajaanissakin oli käytössä ennen PopulusPieru-sekoilua. Kajaani on nyt muutaman miljoonan köyhempi, eikä mikään toimi edelleenkään. Henkilöstö on täysin kyrpiintynyt koko systeemin (sisäpiiritietoa).

Äänestä
  • Vieläkö Kajastetta otetaan kaikkosmaisesti käyttöön?

    Äänestä

Kajaanin päättäjäthän voisivat esityksessä kerrata faktoja, joiden pohjalta päädyttiin muuttamaan ilmeisen toiminut kokonaisuus, ja ennen kaikkea, mitä kaikkea on 5,5 miljoonalla saatu. Niin, mitä, kuka osaa kertoa?

Äänestä

Kajaste=Vesa Kaikkonen?

Äänestä
  • =Kasa Veikkonen

    Äänestä

Vesa Kaikkosella 75 v luulisi olevan aika jollekin muulle toiminnalle kuin pyöriminen paikallisena poliitikkona.

Äänestä
  • Se on kuule joillakin pätemisen tarve ihan suunnaton.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


j-pennanen kirjoitti:

Nyt Vesa Kaikkonen voisi tehdä Kajaanin Teatterille tästä aiheesta näytelmäkäsikirjoituksen.
Työnimenä voisi olla vaikka Pöljyyden kosketus.
Varmasti olisi menestystä tällä näytelmällä ja ehdottomasti myös kiertue ohjelmistoon jolloin tälle voi nauraa koko Suomi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu