Pinnacle Studio 20:n toiminta!

Päivitin editointiohjelman versiosta 14 suoraan 20:een. Yli 400 videota olen aiemmalla versiolla editoinut ja opetellut sen learning by doing mentelmällä. Nyt meni sormi suuhun käyttöliittymän suhteen. Vetelen otoksia ohjelmaan mutta ne eivät näy oikealla ylä neljänneksen ruudussa. Miksi? Voiko joku jeesata senioritubettajaa?

Terveisin Movielunatic

13

3931

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiteräplääjä

      Sama ongelma minulla. Olen vuosia editoinut Pinnacle 15:llä, mutta se ei enää hyväksynyt juuri
      ostamani kameran materiaalia. Tiedostomuodot muuttuneet. Ostin Pinnacle 20-version, mutta
      eipä tule kuvaa katseluruutuun. Palautin asennuslevyn myyjälle, on kerrotun mukaan tullut useita
      ko. version levyjä takaisin.
      Hyvästä vinkistä ongelmaan olisin tosi tyytyväinen!

    • Pönttis

      Sama vika Rahikaisella. Onko ketään, jolla tuo 20 toimisi? Kuunnelmanteko-ohjelmaksi on turhan monimutkainen ja kallis.

    • Mikä.on

      Tiedostomuoto jotaPinnacle 20 ei osaa avata koska se tieto on edellytys auttamiseen

    • zzxaB

      Olipa hyvää tietoa. Aloitin Studio 16.lla . Päivitin Studio 19 Ultimateen n. 3v sitten. Funtsin uuden ostoa saadakseni teksteihin näyttävyyttä. Mietin vielä. Onko teile tullut jumeja kun liittää DVD:lle siirrettyjä vanhoja kaitafilmejä aikajanalla MP4:llä kuvatun videon jatkeeksi? Yksi kuvakaappauskin saattaa kaataa.

    • 20 videota editoinut, alkukankeuden jälkeen. Kerran tekstieditori katosi ja käytin konetta liikkeessä jossa korjasivat ongelman. Nyt tuli uusi ongelma kun äänet katosivat ja aika "hattumaista" editoida kun ääniraita on mykkänä. Taisi olla vikatikki ostaa tämä PS 20! Ei voi muuta kuin huokailla...................... kele!

      • Anonyymi

        Masa MUlla sama ongelma, kun äänitin taustaselostusta ja lopetin sen äänet hävisi.
        Olen kokeillut kaikkia äänen päälle laitto konsteja mutta ei vaan tule ääntä.


      • Canonisti

        Itse editointi Mac’in mukana tulleella iMoviella. Riittää yllättävän pitkälle. Ensimmäiseksi tullee vastaan äänipuoli.


    • Mulla käytössä nyt nuo video-editointiohjelmat ja kaapissa vanhempia versioita muiltakin valmistajilta

      MAGIX Movie Edit Pro 2016 Plus ja Pinnacle Studio 19 ultimate versioissa on kummassakin videon kaappaus ruudulta

      Tuo Simpleclean kannattaa estää siinä MAGIX Movie Edit Pro 2016 Plus asennusvaiheessa kun ehdottaa senkin asentamista. Norton kyllä estää sen asentumasta jos ei huomaa itse estää sitä. Mulla tuo ohjelma ulkopuolisella kovalevyllä niin ei tarvitse DVD levyltä välttämättä asentaa, mutta tuossa nyt Simpleclean ohjelman poisto valmiiksi

      Kyllä se sitä asennuksessa kaipaa mutta vain jatka niin asentuu ilman tuota kiusaa jota on ehkä vaikea saada pois jos sen koneelle antaa asentua

      Tuo Simpleclean näyttää olevan useissa tuo firman ohjelmissa tyrkyllä, esimerkiksi tuossakin Xara Photo & Graphic Designer 11 mutta CCleaner on riittävä ja tuota Simpleclean ohjelmaa pidän lähinnä haitakkeena joka saattaa asentua huomaamatta koneelle

      Tuossa nyt jotain vähäpätöistä esimerkkiä näiden ohjelmien toiminnasta

      Adobe Premiere Element 12 - Resoluutio UHD-/4K - 3840 x 2160 https://www.youtube.com/watch?v=SQUO2UUAZKg&feature=youtu.be

      Tuo näytön asetuksien muuttaminen että saa tuon ohjelman näkymään tällä näytöllä https://www.verkkokauppa.com/fi/product/62480/ggsbf/HP-Z27s-27-IPS-LED-naytto oikean kokoisena ei sekoita näytöllä olevien pikakuvakkeiden järjestystä, ja sitten kun taas käyttää ohjelmia joiden käyttöliittymä osaa itse näkyä oikean kokoisena niin muuttaa näytön asetukset taas takaisin. On varmaan monia vanhempia ohjelmia jotka toimivat Windows 10 versiossakin mutta eivät osaa näkyä oikean kokoisena tuolla resoluutiolla ( 3840 x 2160)

      Pinnacle Studio 19 Ultimate https://www.youtube.com/watch?v=lhMNZyCXYbM&feature=youtu.be

      MAGIX Movie Edit Pro 2016 Plus https://www.youtube.com/watch?v=0OCtxmvi9G4&feature=youtu.be

      Kannattaa klikata video isoksi niin saa paremmin selvän videoista

    • Naiskäyttäjä27

      Itse olen Pinnacle 20 muokannut töissä videoita itse oppineena, eikä ole ollut ongelmia. Ääniraita menee mykäksi, jos sen sieltä valitsee. Ainoa asia mikä on ketuttanut on se, miten tekstiä kuvaan lisättäessä ja uudelleen siirrettäessä 'teksti katoaa' kuvasta ja pitää 'sokkona' tekstiä siirreellä. Muuten ollut ihan mukava ohjelma.

      • En ole mykistänyt ääniraitaa ja silti se on täysin mykkä. Ei voi mitään :( Aiempi versio toimi suhteellisen hyvin ajoittaisia kaatumisia lukuun ottamatta. Tämän kanssa on jatkuvasti jotain ongelmia! >:(


    • harrastelija5

      Ratkaisin esikatselukuvan ongelman asentamalla lisäosan ohjelmaan, joka löytyi nettihaulla.

      Oma ongelmani pinnacle studio 20:ssä on se, että sovita DVD-levylle toiminto ei toimi. Kokeilin 4,7 GB normaaleja ja rw-levyjä sekä 8.5 GB levyjäkin. Alkuperäinen tiedosto on yli 9 GB. Siis näytöllä laatua huonontamalla näyttäisi mahtuvan, mutta ku laittaa levyn asemaan tulee virheilmoitus ettei mahdu kuitenkaan.

    • Otin käyttöön Pinnacle Studio 22 Ultimaten. Tein PC:llä ruudunkaappauksella noin 25 minuutin pätkän videota ja sitten kännykällä saman mittaisen "naama" videon. Sitten toin molemmat Muokkaustilassa aikajanalle. Sitten tarkastin, että ne synkkaavat toisiinsa ja aloitin viennin MP4 tiedostoon. Ja kas tämä ylistetty Videoiden editointi ohjelma jätti videon puolivälin kohdalla toisen videoista pois MP4 tiedostosta. Enpä oikein tykkää. Itse asiassa tämä ohjelma ei tee mitä sen pitäisi. Harkitkaa tarkasti sen hankintaa.. Ja jos jollakulla on ollut sama ongelma ja löytänyt siihen ratkaisun. Niin laittakaa kommenttia!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      77
      1128
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      804
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      234
      684
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      50
      565
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      542
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      528
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      76
      516
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      488
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      25
      454
    10. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      429
    Aihe