HTML-tiedoston editointi

Miten pystyisin editoimaan hallussani olevaa HTML-tiedostoa?
Tiedosto sijaitsee Dropboxissa ja minulla on lupa editoida sitä ("You can edit").
11488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Osaisiko joku auttaa?

Äänestä
  • Entä sitten?

    Äänestä

Avaat sen selaimeen (Mielellään sellai missä on sisäänrakennettu. EsmesIE)
Muokkaat sitä sit siinä, ja sit tallennat.

Äänestä
  • Miten saan editorini päälle, kun olen avannut kyseisen sivun selaimellani?

    Äänestä


Lataa se omalle koneelle. Sitten avaat sen tekstieditorissa ja muokkaat menemään.

Esikatsella voit selaimessa.

Äänestä

ihan retorinen kysymys:

OSAATKO editoida html tiedostoa ja tiedätkö miten se tapahtuu?

Äänestä
  • Sitähän ei kysytty! :P :D

    Äänestä

Tekstieditorilla, jos ymmärrät ja osaat html.

Jollain WYSIWYG html-editorilla, jos html ei ole ihan hallussa. Tosin näidenkin kanssa pärjää paljon paremmin, jos pystyy välillä viilaamaan suoraan koodia. Esim. KompoZer.

Äänestä

Kiitoksia paljon avusta!
Nyt olisi kuitenkin vielä yksi ongelma: Miten saan tekemäni muutokset näkyviin? Kun avaan tiedoston selaimella, esiin tulee vain se teksti, joka sisältää esimerkiksi merkkejä ä ja ö.

Äänestä
  • Html-tiedostossa pitäisi olla charset-määritys, samoin alussa DOCTYPE-määritys. Katso esim. tämä suomi24-sivu valitsemalla selaimella hiiren oikealla: Näytä sivun lähdekoodi: tämä sivu on tyyppiä html5 ja tämän charset on utf-8, huom: html4:lle nämä määritykset olisi muodoltaan erilaiset. Tällöin tekstieditorin, millä sivua editoidaan, tulee myös noudattaa utf-8 koodausta.

    Selaimissa on kyllä automaattitunnistus koodaukselle (charsetille), mutta se ei kaikilla selaimilla toimi oikein, esim Firefox näytti oikein sisäkkäiset html:t, missä charset määritys oli vain pääsivulla, mutta Chrome ei osannut: charset tuli olla kaikilla sivuilla -> sivut kannattaa tsekata eri selaimilla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mitenvoineditoida kirjoitti:

Miten pystyisin editoimaan hallussani olevaa HTML-tiedostoa?
Tiedosto sijaitsee Dropboxissa ja minulla on lupa editoida sitä ("You can edit").

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu