http://koti.mbnet.fi/valinor

Elros

Kannattaa käydä ja rekisteröityä.Sivut on tehnyt yksittäinen henkilö ja siellä on tietoa kaikesta Tolkieniin liittyvästä.Siellä on keskustelupalsta ja jos joku Tolkienia tai hänen kirjoihinsa liittyvä asia askarruttaa voi kysyä Tulkakselta (sivujen ylläpitäjä).

9

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KIITOS

      Kiitos tästä linkistä!!!!
      Selvisi kerralla monta asiaa.
      Täyyypä rekisteröityä.

      • Elemmacil

        Eipä nuo nyt mitenkään parhaat ole. En halua haukkua, mutta monesta paikkaa löytyy vähintäänkin samat tiedot:
        a) paljon selvemmin
        b) laajemmin
        c) asiantuntevammin

        Mutta kaikkihan saavat kuitenkin tietysti mennä tuonne. Kyllähän siitä tuolee vielä noita kaikkia joita luettelin, kunhan ihmiset eivät vain mene kertomaan toisille ihmisille varmoina tiedostaan tyyliin: "Kyllä, mielestäni Legolas oli Gimlin äitipuoli" tai "Ei, aivan varmasti Silmarillion kertoo Bilbon matkasta Mordoriin!". Näitäkin näke valitettavan usein ^^


    • Elemmacil

      Eipä nuo nyt mitenkään parhaat ole. En halua haukkua, mutta monesta paikkaa löytyy vähintäänkin samat tiedot:
      a) paljon selvemmin
      b) laajemmin
      c) asiantuntevammin

      Mutta kaikkihan saavat kuitenkin tietysti mennä tuonne. Kyllähän siitä tuolee vielä noita kaikkia joita luettelin, kunhan ihmiset eivät vain mene kertomaan toisille ihmisille varmoina tiedostaan tyyliin: "Kyllä, mielestäni Legolas oli Gimlin äitipuoli" tai "Ei, aivan varmasti Silmarillion kertoo Bilbon matkasta Mordoriin!". Näitäkin näke valitettavan usein. ^^

      • Elemmacil

        Tuli tämä viesti kahteen kertaan, kun kone alkoi lagaamaan ja luulin ettei aikaisempi viesti tullut perille :D (näitähän ei kai voi poistaa?)


      • Herrtta
        Elemmacil kirjoitti:

        Tuli tämä viesti kahteen kertaan, kun kone alkoi lagaamaan ja luulin ettei aikaisempi viesti tullut perille :D (näitähän ei kai voi poistaa?)

        Sorry nyt vaan Elemmacil mutta mun mielestä mistään muualta ei löydy noin laajaa Tolkien tietoutta, ei ees konnusta!

        Et oo tainu oikeen lukee niitä tekstejä?


    • jawetus

      Näitä LOTR/Tolkien -forumeita syntyy vuosittain, mikä on todella mukavaa.

      Valitettavasti näiden paras anti, eli järkevä keskustelu aiheesta, on yleensä melko vaatimatonta ja taso valitettavan alhaalla.

      Jos aikoo kertoa TOlkienin itse kirjoittamasta historiasta, on parhaat tätä maailmaa kuvaavat kirjat kirjoittanut hän itse.
      Ja maailman parhaat analyysit J.R.R. Tolkienista on taasen tehnyt hänen poikansa Christopher. Hänen pääteoksensa History of The Middle-Earth (HoME) taas on kaikkien Tolkien Saagan ystävien ja tulevien tietäjien peruslukemista.

      Parhaat ja aktiivisimmat keskustelusaitit Tolkienin maailmasta löytyvät ulkomailta ja suomenkielisenä täältä suomi24:stä.

      Toivon mitä parhainta menestystä "Valinorille". Ainakaan "Konnun" tasoon ei ole enää pitkä matka.

    • kitiara

      Ainakaan minun koneeni ei suostu näyttämään tätä sivustoa. Onko osoitteessa vikaa vai sivustossa muuten vain jotain häikkää?

      • asdas

        Sivuston serverillä eli palvelimella näyttää olevan häikkää.
        Mutta koska kyseessä on MBnet niin tuskin tuo kaatuilu kauan kestää.


    • asdas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5650
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      184
      4587
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4102
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      52
      3594
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3561
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3328
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3241
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      42
      3112
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      32
      2792
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe