Minulla on uusi Passat, jossa on renkaat 16" ET 44. Ostin talvirenkaat vanteilla 17" ET 35, kun rengasliikkeessä sanoivat noiden käyvän autoon. Joensuun Laakkosella sanoivat, että auton alustan takuu raukeaa, jos ajan tuollaisilla vanteilla. Sallittu ET on kuulemma 43-45 Passatissa. Onko muilla tällaisia kokemuksia?
Vanteet ja takuun raukeaminen
6
272
Vastaukset
- Takuusta_viis
Miksi ihmeessä kukaan haluaisi autonsa talvirenkaiksi kesärenkaitakin matalaprofiilisemmat (= leveämmät) läskit? Niillähän pilaa auttamattomasti sekä ajo-ominaisuudet että mukavuustekijät rengasmelua myöten.
Ulkonäkö- ja muotitekijöiden perässä juokseminen on surkuhupaisaa.- kiristääkö
Miksi VW pakottaa ostamaan Comfortline-varusteltuun Passattiin 17-tuumaiset vanteet matalalla profiililla? Nehän pilaa ajo-ominaisuudet. Ja miksi VW myy Passattia jopa 18-tuumaisilla vanteilla.
- kingpin_inclination
Aivan oikein sanoivat! Ero noissa vanteiden ET:ssä on järkyttävän suuri ja juuri pyäränlaakereita kuluttavaan suuntaan. Myös olkapoikkeama (http://www.autowiki.fi/index.php/Olkapoikkeama) siirtyy kokonaan pois valmistajan suunnittelemalta alueelta, jonka seurauksena auton käyttäytyminen muuttuu ohjattaessa ja jarrutettaessa.
Rengasliikkeiden jonnet eivät ymmärrä höykäsen pöläystä näistä asioista. Heille tärkeintä on myydä renkaita. - sormipoisnenästä
Totta kai vanteen ET vaikuttaa siihen, milloin turvatyynyn merkkivalo syttyy...
Joten paskapuhetta ja takuun antajalla on näyttävelvollisuus siitä, että virhe on asiakkaan vika. - SpeksitPitääSäilyä
Jos auton alla on sopimattomat niin takuu raukeaa. Jos vaikka alkaisi jarrut tai muuten vaan etupää tärisemään, niin takuu ei kata sitäkään.
Mm. Ford kiukutteli taannoin kun alla oli tarvikevanteet oikeilla SpeksitPitääSäilyä. - melkeinkuinilman
Onneksi volsussa on lyhyt takuuaika, niin ei tarvii siitäkään kauaa kinastella. Lisäksi se hajoaa jostain joka tapauksessa, että on ihan kosmetiikkaa keskustella jostain vanteen koosta. Ei se turboahdin tiedä, mikä vanne on alla, kun se laukeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176