Minulla on uusi Passat, jossa on renkaat 16" ET 44. Ostin talvirenkaat vanteilla 17" ET 35, kun rengasliikkeessä sanoivat noiden käyvän autoon. Joensuun Laakkosella sanoivat, että auton alustan takuu raukeaa, jos ajan tuollaisilla vanteilla. Sallittu ET on kuulemma 43-45 Passatissa. Onko muilla tällaisia kokemuksia?
Vanteet ja takuun raukeaminen
6
293
Vastaukset
- Takuusta_viis
Miksi ihmeessä kukaan haluaisi autonsa talvirenkaiksi kesärenkaitakin matalaprofiilisemmat (= leveämmät) läskit? Niillähän pilaa auttamattomasti sekä ajo-ominaisuudet että mukavuustekijät rengasmelua myöten.
Ulkonäkö- ja muotitekijöiden perässä juokseminen on surkuhupaisaa.- kiristääkö
Miksi VW pakottaa ostamaan Comfortline-varusteltuun Passattiin 17-tuumaiset vanteet matalalla profiililla? Nehän pilaa ajo-ominaisuudet. Ja miksi VW myy Passattia jopa 18-tuumaisilla vanteilla.
- kingpin_inclination
Aivan oikein sanoivat! Ero noissa vanteiden ET:ssä on järkyttävän suuri ja juuri pyäränlaakereita kuluttavaan suuntaan. Myös olkapoikkeama (http://www.autowiki.fi/index.php/Olkapoikkeama) siirtyy kokonaan pois valmistajan suunnittelemalta alueelta, jonka seurauksena auton käyttäytyminen muuttuu ohjattaessa ja jarrutettaessa.
Rengasliikkeiden jonnet eivät ymmärrä höykäsen pöläystä näistä asioista. Heille tärkeintä on myydä renkaita. - sormipoisnenästä
Totta kai vanteen ET vaikuttaa siihen, milloin turvatyynyn merkkivalo syttyy...
Joten paskapuhetta ja takuun antajalla on näyttävelvollisuus siitä, että virhe on asiakkaan vika. - SpeksitPitääSäilyä
Jos auton alla on sopimattomat niin takuu raukeaa. Jos vaikka alkaisi jarrut tai muuten vaan etupää tärisemään, niin takuu ei kata sitäkään.
Mm. Ford kiukutteli taannoin kun alla oli tarvikevanteet oikeilla SpeksitPitääSäilyä. - melkeinkuinilman
Onneksi volsussa on lyhyt takuuaika, niin ei tarvii siitäkään kauaa kinastella. Lisäksi se hajoaa jostain joka tapauksessa, että on ihan kosmetiikkaa keskustella jostain vanteen koosta. Ei se turboahdin tiedä, mikä vanne on alla, kun se laukeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1776764Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1153204Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895- 191689
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.11569"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381556Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151363Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 651265