halkeamien estäminen

puukauhat

Veistelin koivusta ja haavasta, toistakymmentä kauhaa ja lusikkaa.

Viikon kuluttua, kun oli tarkoitus viimeistellä nuo työt, niin joka ainut kauha ja lusikka, oli kuppipuolelta kärjestä halki.

Lusikat oli tehty nuorien puiden runko-osista ja oksista, ja kauhat isojen puiden runko-osista pilkotuista klapeista

Samoin kävi myös vesiastiassa liotetuista klapeista veistettyjen lusikoiden kanssa, sen jälkeen kun ne olivat kuivuneet.

Tarkastelin myös sekaklapi kasassa olevia puita, niin kaikki klapit puulajista riippumatta, oli enemmän tai vähemmän haljenneita.

Miten tuo puun halkeaminen estetään, tai oliko kyseiseen hommaan valitut puulajit vääriä?

3

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puunkuivaaja

      vaikeetahan se on, mutta väkevä suolavesi liotus auttaa, sahatavara kappale halkeaa päistään aina, joten älä veistä laudan päästä mitään, vaan vuole lusikka, ja sen pesäosa niin, että voit voit lopuksi katkaista n 5cm päästä pois. Älä tee kauhaa, lusikkaa kerralla valmiiksi, vaan vaihe vaiheelta, pari kolme välipäivää aina, että kappale kuivuu pikku hiljaa. Liottelisin suolavedessä, enkä päästäisi kuivumaan nopeasti. EI kuuman uunin pankolle, tms.

      • puunkuivaaja

        Haavasta olen tehnyt syöstäviä siten, että lohkonut aihioita, joita olen ensin kuivannut huoneenlämmössä muutamia päiviä, sitten tehnyt noin puolivalmiiksi, ja taas kuivausta viikko, jonka jälkeen vasta valmiiksi asti, ja ne on kyllä onnistuneet hyvin.


    • TuohiJussi

      Älä tee klapeista. Anna puun kuivaa pitkään kuori ympärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1400
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe