halkeamien estäminen

puukauhat

Veistelin koivusta ja haavasta, toistakymmentä kauhaa ja lusikkaa.

Viikon kuluttua, kun oli tarkoitus viimeistellä nuo työt, niin joka ainut kauha ja lusikka, oli kuppipuolelta kärjestä halki.

Lusikat oli tehty nuorien puiden runko-osista ja oksista, ja kauhat isojen puiden runko-osista pilkotuista klapeista

Samoin kävi myös vesiastiassa liotetuista klapeista veistettyjen lusikoiden kanssa, sen jälkeen kun ne olivat kuivuneet.

Tarkastelin myös sekaklapi kasassa olevia puita, niin kaikki klapit puulajista riippumatta, oli enemmän tai vähemmän haljenneita.

Miten tuo puun halkeaminen estetään, tai oliko kyseiseen hommaan valitut puulajit vääriä?

3

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puunkuivaaja

      vaikeetahan se on, mutta väkevä suolavesi liotus auttaa, sahatavara kappale halkeaa päistään aina, joten älä veistä laudan päästä mitään, vaan vuole lusikka, ja sen pesäosa niin, että voit voit lopuksi katkaista n 5cm päästä pois. Älä tee kauhaa, lusikkaa kerralla valmiiksi, vaan vaihe vaiheelta, pari kolme välipäivää aina, että kappale kuivuu pikku hiljaa. Liottelisin suolavedessä, enkä päästäisi kuivumaan nopeasti. EI kuuman uunin pankolle, tms.

      • puunkuivaaja

        Haavasta olen tehnyt syöstäviä siten, että lohkonut aihioita, joita olen ensin kuivannut huoneenlämmössä muutamia päiviä, sitten tehnyt noin puolivalmiiksi, ja taas kuivausta viikko, jonka jälkeen vasta valmiiksi asti, ja ne on kyllä onnistuneet hyvin.


    • TuohiJussi

      Älä tee klapeista. Anna puun kuivaa pitkään kuori ympärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1780
    2. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      109
      1279
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1110
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1009
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      55
      940
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      930
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      242
      912
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      76
      786
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      779
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      749
    Aihe