Oneplus 5 akku ei kestä yöllä

Oneplus56

Huomasin tämän toissapäivänä.
Eli puhelimeni akku on ollut loistava, kunnes nyt se ei jaksa enää kestää. Normaalisti lataan puhelimen illalla täyteen ja otan sen latauksesta pois, kun käyn nukkumaan. Mitä teenkin päivällä, niin akussa on reilusti jälellä seuraavaan latauskertaan asti. En ole varma kuinka paljon, mutta yli 50% helposti.

Nyt sitten tein empiirisen tutkimuksen eilispäivän (ja nyt yön...) aikana. Latasin puhelimen eilen 11.00 aamulla. Latauksen jälkeen selasin vähän nettiä ja wifi ei ollut päällä kuin jonkin aikaa kerrallaan, ei edes koko nettisurffailun ajan. Kuuntelin myös musiikkia ja huomasin, ettei se vienyt virtaa lähes ollenkaan eli kaikki toimi normaalisti.

Nyt yöllä kuitenkin jokin kuluttaa akkua ja pahasti. Käydessäni nukkumaan klo 23 akussa oli päälle 50%, olisin odottanut enemmän, mutta kai tuo on normaalia. Kahdelta havahduin heräämään ja oli enää 38% jäljellä. Nyt viiden jälkeen 23% ja en edes siis käyttänyt puhelinta välissä.

En ole saanut sovelluksista ilmoituksia tuona aikana, wifi tai gps ei ole päällä. En ymmärrä missä vika. Katoin tuota akun kulutusta puhelimesta ja se väittää, että 5% eli eniten akkua vie WIFI. Miten se on mahdollista? Päivällä ko luku oli 3%. En edes käytä kotona wifiä paitsi joskus nopeuttamaan jonkun sivuston lataamista jonka jälkeen laitan wifin pois päältä.

Menin sitten asetuksista tsekkaamaan wifi tiedonsiirron. Selvä piikki on kasvanut syyskuussa, mutta kun tuosta kuvaajasta ei näe milloin ja ongelmat alkoi tosissaan nyt loppuviikosta. Takuutahan on jälellä eli puhelin joutaa huoltoon, jos ei apua löydy muualta.

Olen etsinyt keskusteluita aiheesta, mutta päätin nyt kysyä itse täältä.

1

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torkuta

      Pistä asetuksista Aggressiivinen torkkuasetus & sovellusten horrostila päälle. Tsekkaa nyt muutenkin mikä äppi syö sitä akkua. Löytyy kaikki akkuasetuksen takaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6965
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe