meidän seurassa tosi kovaa kieroilemista ja toisten selän takana haukkumista ja kaikenlaista paskan puhumista jos ampuu hirven joitain vituttaa sekin ja naristaan että väärään paikkaan ammuttu ammuin seurani kolme kahdeksasta hirvestä mulle riittää tämä mulkkujen narina aion lopettaa hirven metsästyksen.
millainen henki hirviporukassa
juha
4716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuullostaa tutulta. Itkisit kun tietäisit millaista meillä on välillä. Älä lopeta, sitä ne mulkut haluavatkin.
Jos ammuit hirvesi reilusti arvonnassa saamaasi passipaikkaan tai mahdollisen koirasi haukkuun sinulle jahtivoudin osoittamalla vuorolla voudin asia on lopettaa asiattomat jutut alkuunsa. Jos sen sijaan olet sooloilija, joka pyrkii metsään yksin, tai ampuu eläimiä jotka on sovittu pystyyn jätettäväksi, arvosteluun on aihetta. Huonoksi päästetty henki hirviporukassa on se pahin asia, siksi pyrin katkaisemaan omassa porukassani siihen viittaavat tapahtumat heti alkuunsa.
Itse käyn jahdissa ja ammuntaharjoituksissa oikeastaan vain siksi, että pidän jahtiporukastamme. Vanhat ja kokeneet metsämiehet ovat mitä ovat, oikeita jörriköitä. He eivät pienistä hötkyile ja nautin heidän seurastaan. Nuoremmat vähän arastelevat.
Taustalla seurassamme on valtataistelu meneillään. Toinen osapuolista (sukulaismies vielä) lyö puukon selkään aina, kun vain voi. On ikävää, kun seuratoveriin ei voi luottaa, mutta näin on ja sille emme mitään voi. Ne mukavat puolet kuitenkin vievät kirkkaasti voiton kyräilyistä.
Älä nyt kokonaan lopeta hirvenmetsästystä. Jos entisessä seurassa on vaikeaa niin vaihda seuraa.
Ennen olin eriseurassa ja siellä oli kauheata vittuilua. Kun vaihdoin seuraa niin asiat muuttuivat ja nyt uudessa seurassa on parempi toverihenki. Eli vaihda seuraa jos siltä tuntuu.