Pojan huoneesta löytyi pyssy

Pojalla oli siis semmoinen muovi pyssy sängyn alla ja pelkään että se aikoo uhkailla jotain sillä.
Pitääkö se viedä poliisille? Sä näyttää aika aidolta että sillä pystyisi säikyttämään jonkun

6

332

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jytgfd

      Häh? Lelupyssyjä on lapsilla ollut kautta historian, osa ihan riittävän aidonnäköisiä, että niillä voi säikytellä. Nykyaikaiset airsoft-aseet ovat hyvinkin tarkkoja replikoja, vaikka kyse on ihan laajasta ja laillisesta harrastuksesta.

      Mitäpä, jos ottaisit itseäsi niskasta kiinni, ja yhteiskunnan (ja Suoli24:n) apuun huutamisen sijasta olisit kunnollinen vanhempi?
      Ei kysymys ole muusta kuin asiallisesta kasvatuskeskustelusta sen suhteen, että ymmärtäähän juniori, että laittoman uhkauksen lisäksi jo erehdyttävästi aseennäköisen esineen kanniskelu julkisilla paikoilla on kiellettyä, eli kapinetta saa käyttää vain asianmukaiseen harrastamiseen tai leikkimiseen, missä ei ole muilla erehtymisen vaaraa. Jos sitten järkipuhe ei tehoa, niin tietenkin ole taas jämäkkä vanhempi, ja suoritat kasvatusvelvollisuutesi estämällä tällaisen esineen väärinkäytön ihan itse. Ei siihen poliisia tarvita, että tuollaisen kapineen romuttaa.

      • Poika on 23 vuotias


      • qwqwqwq
        Kunnonboy kirjoitti:

        Poika on 23 vuotias

        Ryöstöähän mies suunnittelee. Jos sellainen tapahtuu, niin sittenhän tiedät tekijän.


      • jytgfd
        Kunnonboy kirjoitti:

        Poika on 23 vuotias

        No siinä tapauksessa tuskin voit mihinkään kasvatuksellisiin takavarikkoihin ryhtyä. Silti voit jutella "poikasi" kanssa siitä mitä hän kyseisellä kapineella meinaa tehdä. Kuten jo todettu, paljon on laillisia harrastuksia, joissa käytetään laadukkaita replikoita, ja mitä luulet poikasi tuumaavan, kun äiti ilmoittaa poikansa airsoft-välineistä poliisille?

        Niin, ja koitahan kannustaa poikaasi siinä leikkien lomassa vähän itsenäistymään. Kyllä 23-vuotiaan kuuluu jo ruveta lentämään pestäst äidin/isän tarkkailun ulottumattomiin.


    • esdfasdf

      Ota? ei tarvii ol nii munaton.

    • 167-176

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      242
      707
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe