Toisin kuin käräjäoikeus on katsonut, B:n kertomukset eivät tue osaksikaan väitettä siitä, että Jukka Lahteen olisi kohdistettu väkivaltaa kahdessa vaiheessa siten, että Anneli Auer olisi välillä, ennen Jukka Lahden kuoleman aiheuttaneiden iskujen lyömistä, suorittanut rikospaikan lavastamiseen liittyviä toimia. B:n vuonna 2011 ilmaisema käsitys teon kaksivaiheisuudesta on perustunut nimenomaan siihen, että hän on kuullut kahteen otteeseen samat äänet siten, että jälkimmäiseen kertaan on liittynyt lisäksi nauhurin käyttämiseen viittaavia ääniä. Vaikka B:n vuonna 2009 antama kertomus onkin jossain määrin epäselvä ja tulkinnanvarainen sen suhteen, missä vaiheessa ja kuinka kauan hän on kuullut mitäkin ääniä ja missä vaiheessa hän on nukahtanut, ei hänen voida siinä tulkita kertoneen, että hänen mainitsemiaan ääniä olisi kuulunut kahdessa ajallisesti toisistaan merkittävästi eroavassa vaiheessa. Selvää on, ettei hätäkeskuspuhelutallenteelta kuultavien äänien ole selvitetty soitetun väitetyiltä B:n kertomilta nauhureilta. Kun otetaan huomioon oikeuslääketieteellinen selvitys ja erityisesti siitä ilmenevät pernan sekä rinta- ja vatsaonteloiden vähäiset verimäärät, on sen sijaan mahdollista, että kaikki Jukka Lahdella todetut vammat on aiheutettu melko lyhyen ajan sisällä.
Lisää päänsärkyä hullulle antiannelistille
Hejac
25203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
"Todistaja, oikeuslääkäri Hannu Laaksonen on lisälausunnossaan
27.2.2010 todennut Jukka Landessa lähes 70 pistohaavaa, joista
pääosa oli reunamiltaan varsin säännöllisiä lähes kaikkien pistohaavojen
ollessa varsin pinnallisia. Edelleen Laaksonen on todennut kyseessä
olleen tuoreet vammat, jotka ulkoisen arvion perusteella ovat syntyneet
kymmenissä minuuteissa. Oikeudessa Laaksonen on lausunut vammoja
olevan niin paljon, että ne eivät ole voineet syntyä minuuttien kuluessa,
vaan aikaa on kulunut kymmeniä minuutteja tai tunti."
"Vuoden 2008 kokeissa oli todettu, että ohut verikerros oli kuivunut jo 8 minuutin kuluttua kokeen alkamisesta, vahvemman verikerroksen kuivuminen oli
kestänyt yli 26 minuuttia.
Vuoden 2009 kokeissa verijäljet olivat olleet yhdeksän minuutin kohdalla niin
kuivuneet, että jalkineista ei enää jäänyt painallusjälkeä. Siellä, missä verta oli
paksummalti, veri ei ollut vielä 23 minuutin kohdalla kuivunut."
Eli verta oli ollut lattialla ohuelti.
Myös ohuelti ja jopa niiden kuivumisaika paljon pitempi kuin huppiksen liitelyaika, puhmattakaan niistä isommista verilammikoista joiden kuivumisaika puolisen tuntia. Verta valuneut useita litroja joten lammikoita tosiaan riitti.
Valtaosa verestä oli sängyssä.
Sielläkin eli pitkään maannut myös sängyssä vuotavana, teko kestänyt noin tunnin.
Ja uskot tietysti ennakkonauhoituksiin? Mutta muut, järjen omaavat, eivät usko.
Ai uskot yliluonnolliset kyvyt omaavaan liitelevään huppikseen, kerropa se tohtorille. Järkevät ei murhaa, mutta tyhmäkin osaa nauhoittaa kun kiduttaa ja toistaa valitusääniä häkeen soittaessaan.
Millä muka nauhoitettiin? Ja mihin nauhuri piilotettiin?
Koeta nyt keskittyä, ettei juttusi olisi aivan mielisairaan tuotosta.
Henkeä pidätellen koko lukijakunta odottaa vastaustasi.
Kerro myös dementiastasi tohtorille. Näkyyhän kuvissakin yksi nauhuri ja pari muutakin ollut.
Kukaan ei pidättele hengitystään diagnoosiasi odotellessa, kaiki tietävät että olet hullu annulisti.
Et vastannut kysymykseen. Mihin nauhuri piilotettiin? Pakkohan sen oli olla joku uhvonauhuri, koska tekniikka ei löytänyt siihen sopivia krahinoita häkenauhalta. Joten sen oli oltava jokin ihmenauhuri.
Et taida ymmärtää tekniikasta hevonvittua, kun et tajua puhuvasi täyttä huuhaata.
Jokainen nauhoitusväline jättää omanlaisensa tunnistejäljen nauhoitukseen, mutta "Annelin" laitteet eivät tuollaista jättäneet.
Vituttaako, kun taas töppäsit? Toivottavasti et pakahdu vitutukseesi! :-)))vituttaako?
FBI kertoi että nauhurin käyttö mahdollinen, siihen sopivat klikkaukset kuuluu. Ei piilottanut mihinkään, ihan oli näkyvillä kuten vasarakin.
Et ole vielä todistanut huuhaaväitettäsi että nauhurin käyttö olisi todistettu mahdottomaksi.
Tietysti sinua vituttaa :-)))
Niin oli, mutta eihän j ja kuvitteellinen huppis mitään pystypainia siellä sängyssä käyneet, vai valehteliko vaimo tässäkin asiassa? Siellä taisi puukko heilua ihan heidän kahden kesken. Vai miten se meni, koska kesti kuitenkin kymmeniä minuutteja?
Liekö tuossa edes pohtimista. Mies kuoli pitkällisen verityön uhrina. Vammat ja verijäljet huomioiden teko kesti vähintään 20-30 minuuttia.
163. HL on kertonut, että on hyvin vaikea arvioida sitä, missä määrin Jukka Lahden pään vammoista on vuotanut lisää verta takkahuoneen lattialle sen jälkeen, kun poliisin ensipartio on ottanut valokuvat, ja mikä merkitys elvytystoimenpiteillä on ollut veren määrän lisääntymiseen. HL on todennut valokuvien ja Jukka Lahden päävamman laadun perusteella, että varmasti Jukka Lahden kuolemasta ei ollut kulunut tuntia eikä kahta, vaan pikemminkin minuutteja, siinä vaiheessa, kun sairaankuljetushenkilöstö oli saapunut paikalle.
Ei kuolemasta kauaa ollut kulunutkaan, mutta kidustus alkanut jo paljon aikaisemmin, rikkoihan auerska ikkunankin jo ainakin tuntia aikaisemmin, kuten tytär kertoi. Eivät edes elvyttäneet kun oli selvästi kuollut, kallo murskana, ei pulssia...
Jahas, lieskalla paloi taas pinna :))))))
Minfo on jokin piilopornosaitti? hyi helkutti, että vanhat papat ja akat jakasaa pornoilla.
Edellä olevat tekstit vahvistavat kyseessä olleen näytelmän, joka oli lavastettu FBI-nauhalla, ja joka todellisuudessa - syyttäjänkin ilmoituksen mukaan - oli tapauksen tutkintaa aina toukokuuhun 2012 asti.
"Kun otetaan huomioon oikeuslääketieteellinen selvitys ja erityisesti siitä ilmenevät pernan sekä rinta- ja vatsaonteloiden vähäiset verimäärät, on sen sijaan mahdollista, että kaikki Jukka Lahdella todetut vammat on aiheutettu melko lyhyen ajan sisällä."
Sitä kirurgian tohtori Alihanka aikoinaan todisti oikeudessa (2010) pernaan tehdyistä kierteistä, joka viittasi anatomian tuntemukseen (sama viittaus on ollut Järvenpään sarjamurhaajan osalta) ja mainitsi vielä, että siinä on tiedetty miten henki lähtee. Viittaus on siis Järvenpään sarjamurhaajaan - sama taho ollut asialla. Nimittäin Viiltäjä Jackin tapauksessa on juuri perna ollut todisteena. Ja miten Viiltäjä Jackin tapaus nousikin samoihin aikoihin otsikoihin. Mikä yhdistää nämä sarjamurhaajat? Eräässä kohdassa taas oli toinen viittaus, joka liittyi suomalaiseen sarjamurhaajaan Yhdysvalloissa. Samoin, edesmennyt tutkinnanjohtaja Hautala Järvenpään sarjamurhaajatapauksesta oli Ulvilan oikeudenkäynnissä todistajana.
".... ja mikä merkitys elvytystoimenpiteillä on ollut veren määrän lisääntymiseen.... "
Eli elvytettiin. Ei ollut mitään päävammoja - pelkkä lavastustarina näytelmässä. Tämän mukaan - kun on ihmetelty hiljaisuutta Järvenpään sarjamurhaajan osalta, samoin kuin ylipäätään tarinaa sarjamurhaajasta, koska väitetyn mukaan on löytynyt vain yksi ruumis, niin tätä on käsitelty Ulvilassa. Mikä on tämä näin vaikea suojeltu murhaaja, ettei poliisikaan suostuntut tutkimaan ja missä kaikkialla hän/he ovat nyt riehuneet? Entä KRP:n tutkinnanjohtajan kuolema - tuon poliitikon, ministerin - miehen? Entä politiikkonaisen murha, jossa kyllä hyvin vakuuttavasti tuomittiin aviomies, mutta kuukausia myöhemmin paljastettiin erittäin erikoinen puhelinäänitys naisen puhelimesta, jossa viitataan paikalla olleen useamman henkilön ja kyseinen syytetty - myöhemmin tuomittu mies - vaati soittamaan poliisille.
Kuka nyt suojelee ja mikä on järjestö, jonka laskuun sarjamurhaaja toimii/on toiminut? Onko kyse politiikasta?
Järvenpään sarjamurhaajaviittauksien ohella on ollut viittaus myös Helena Jämiäluoman tapaukseen (päävammat), joka on myös aika mystinen juttu, koska Poliisi-TV:ssä on ollut teksti, jossa on kerrottu murhaajan ikä ja puhutaan preesenssissä eli hän on elossa. Murhasta kerrotaan olevan myös DNA-näyte, mutta juttu ei vaan etene. Tai ei ole edennyt ainakaan meidän tiedon mukaan.
Samainen suomalaistutkija, jonka kerrotaan selvittäneen Viiltäjä Jackin henkilöllisyyden, on mainittu myös Helena Jämiäluoman tapauksen kohdalla.
Helenanhan kerrotaan murhatun juhlissa, jossa oli paikalla isokenkäisiä - lääkäriä, poliisia ja ketä lie. Myös autokauppiaan kerrotaan osallistuneen juhliin ja hänen tehneen omantunnontuskissaan tunnustuksen kuolinvuoteellaan kesällä 2006.
Hän paljasti syylliset uskotulle miehelle.
Jos poliisi on ollut paikalla Helenan murhatapauksessa ja edellä mainituissa juhlissa, niin eipä tarvitse kauaa miettiä, että kuka on ollut tuo poliisi..... Kunhan sepukuloin, kun on väitetty sitäkin, että myöhemmin ministeritason poliitikkokin on joukossa ollut.
Kuinka paljon niitä selvittämättömiä tyttömurhia ja katoamisia onkaan ollut menneinä vuosikymmeninä? Ovatko Raisa Räisänen ja Piia Ristikankare viimeiset, vai onko sen jälkeen tullut vielä uusia tapauksia - eli vuoden 1999 jälkeen?
Ihmetyttää tosiaan kuka suojelee hullusirpaa ettei laiteta pakkohoitoon minne kuuluisi, avohoito ei selvästikään toimi.
Mikä sun motiivi on pilata kirjoitukset tuolla huutelulla?
Ja vielä edelle tuohon elvytyksestä johtuvaan veren virtauksen lisääntymiseen, joka mainitaan tuossa edellä olevassa oikeudenpäätöksessä - kuolleen veri ei virtaa, ja jos virtaus lisääntyy, niin elvytys tuottaa tulosta, ei päinvastoin.
Kyllä se ulos virtaa niin kauan kuin verta riittää eikä ole hyytynyt.
Minkä ajattelet olevan sydämen tehtävän? Oletko täyttänyt jo kymmenen?
Tiedätkö hullusirpa miten neste ja maan vetovoima käyttäytyy?