Mistähän voi johtua? Vuosi sitten oli kuumia aaltoja ja hikoilukohtauksia yhtenään. FSH-arvo oli 90 ja lääkäri sanoi, että vaihdevuodet ovat jo ohi, enkä enää voi saada lapsia. Hormonikierukka sai jäädä, koska se helpottaa oireilua. Hikoilukohtaukset loppuivat pian, eikä menkkoja kuulunut. Ei tarvinnut aloittaa edes estrogeenikorvaushoitoa.
Muutaman kuukauden jälkeen tuli satunnaisesti olemattomat menkat, niin että vain paperissa näkyin vähän punertavaa. Nyt on viimeiset 3 kk tullut lähes normaalia vuotoa, jossa tamponikin on ollut tarpeen.
Gynellä kävin juuri. Ultrauksessa ei näkynyt mitään poikkeavaa ja munasarjat näyttivät rauhallisilta. Olen menossa myös uuteen FSH-verikokeeseen ja saan lähetteen jatkotutkimuksiin. Huolestuttaa, voiko kyse olla vakavammasta taudista, koska vuotoa ei pitäisi enää tulla. Onko jollakin kokemusta vastaavasta?
Vaihdevuodet todettu, menkat alkoivat uudestaan???
46vnainen
0
137
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824837- 1882208
- 1321832
- 361649
- 1751455
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj221421Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161401Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3241133- 351126
- 781013