Trafi aloittaa kampanjan, jossa rummuttaa täyssähköjä ja ladattavia, vety,- etanoli- ja biokaasuautoja.
"Tärkeää on myös uudistaa autokantaamme siten, että entistä useampi auto käyttäisi käyttövoimanaan fossiilisten polttoaineiden sijaan sähköä, vetyä, biokaasua tai etanolia."
Tästä ja julkaistusta taulukosta voimme päätellä, että fossiilisilla kulkevat bensa- ja dieselautot tulevat olemaan verotettuja rankemman jälkeen. Seuraava askel lienee uusien päästömittausten perusteella nousevat uusien autojen auto- ja ajoneuvoverot. Takautuvasti tuskin mutta taatusti uusille malleille.
Perushybrideistä ei mainita sanallakaan. Perushybridi rinnastetaan ilmeisesti bensa- tai dieselautoon. Uudet normien mukaiset päästöarvot kun nousevat niin samoin verot samassa suhteessa. Toki silti pienemmät päästöt ja pienemmät verot kuin ilman hybridiä..
Kun ihmiset on saatu houkuteltua sähköautoihin, tulevat kai sähkön käyttövoimaveron rajut korotukset. Jostakin ne autoilun verot on revittävä, ollaan edelläkävijöitä ja vihreitä tai ei.
https://www.trafi.fi/oleedellakavija
Trafi pantu hallituksen asialle
17
247
Vastaukset
- helpotHöynäytettävät
Ja sopiva maaperä on onnettomat Toyotavaarit, jotka ovat tuskailleet vahojen vaparikoneitten bensansyöntiä, vaikka heidän ajamillaan kilometreillä sillä ei ole mitään merkitystä.
- Tavis.64
Halvinta tulevaisuudessakin on ajella muutaman vuoden ikäisellä pikkukoneisella manuaaliaskisella bensavehkeellä. Siitä riittää normiajolla iloa pitkään. Ei tarvitse pelätä sähkölaitteiden, kaasupullojen ja akkujen hajoamista. Laskekoot verenimijät miten haluavat. Herrat haluavat halpoja Tesloja, se on kaiken tämän takana
- saaste.pölly
Kyllä siellä takana on maailman yhteiset päästöjen alentamistavoitteet. Dieselit tullaan kieltämään monissa isoissa kaupungeissa ja tällä Trafin laskelmalla yritetään hiljentämään Saksasta vanhojen dieselpäästökoslien uittamista Suomeen, vaikka niitä tulleekin saamaan edullisesti. Suomi ei halua olla vanhojen autojen loppusijoituspaikkana.
Onhan päivänselvää, että esimerkiksi Toyotan bensiinihybridi alittaa reilusti jo nyt tulevatkin päästönormit, yleensä alle 80g/km, joten keskimääräisellä vuosiajolla alle 18 tkm ei ole järkevää hankkia dieselautoa ainakaan lyhyeen ajoon.
Sen sijaan paljon ajaville diesel tulee olemaan järkevä vaihtoehto kunnes dieselpolttoaineen vero kohotetaan bensiiniveron tasolle.
Takseiltakin tulee loppumaan autoveron palautus, joten vossikatkin alkavat katsella hybridejä ja sähköautoja.- hybridiMittausykliKusetu
Vanhat dieselithän ne ongelmia ovat. Uusimmat dieselit ovat mittausten mukaan joka puhtaampia kuin bensakoneet, et silleen se polttomoottori kehittyy kun pakotetaan.
- 46546546
Jutun taustallahan on se että muutama idiootti MEPPI (EU edustaja) ei ajanut Suomen etua vaan omaa poliittista agendaa päästöasioissa. Niinpä nyt Suomella ei ole muuta vaihtoehtoa kuin hurjat päästöjen vähennykset keinolla millä hyvänsä.
Teollisuuden päästöjä ei voi vähentää ilman että työllisyys romahtaisi joten liikenne on ainoa ja sehän tapahtuu tietysti vain autoliikennettä kuristamalla.
Siitä vaan tutkimaan keitä on Suomen mepit. Tämä ei ole hallituksen alulle panema kuvio.- saunan.takana.tilaa
Suomessa on jo vuosikymmeniä pakon sanelema satsattu energiansäästöön ja nyt nämä huimat päästöjen lisävähennystavoitteet purevat pahiten Suomeen. Köyhäksi verotetun kansan pitäisi ostaa nyt uusia ekoautoja. Kiitti vaan paskanvihreät ja muut idiootit edustajamme Brysselissä. Rikkidirektiivinkin piti tuoda rahaa ja uutta teknologiavientiä Suomeen, missä ne ovat.
- tuotakinnahnyt
Sinulla taitaa olla ruusuinen kuva tuosta EU-Suomi päätöksen teosta.
Tietämättä tilannetta voisin veikata että kukaan ei ajanut Suomen etua tai ollut hereillä asiassa.
Hyvin hoidettuna ja perusteltuna kaikki järkevät asiat menee läpi. Jos ei ole hereillä, niin tämä on tulos ;)
Ihan perussettiä. Syynä voi olla ihan mikä vaan. Vaikka virkamiehen matkalaskujen älytön syynääminen johtaa tilanteeseen, että ei matkusteta ja Suomen etu ei hoidu.
- kuin.pieru.Saharassa
Maailmassa ennustetaan myytävän tänä vuonna 78,6 miljoonaa henkilöautoa, joista Euroopassa noin 14,5 miljoonaa ja meillä Suomessa 120000 kpl. Eli Suomessa myytäisiin noin 0,15 % maailman henkilöautoista. Mitähän tuossa tuprutuksessa muutama tuhat suomalaista sähköautoa tai ladattavaa tuntuu. Eikä taida EU tiukat päästönormit koskea suurinta osaa maapallon uusista autoista ja muista moottoriajoneuvoista, vanhoista puhumattakaan. Maailman autokanta kasvaa koko ajan hurjaa vauhtia, ei autoilun päästöjä kyetä nykyisillä verotusta kiristävillä poppaskonsteilla vähentämään eikä se sähköntuotantokaan ole vähäpäästöistä kuin pienessä osaa maapalloa
- eiainatajua
Mitähän vimma Suomella on olla maailman paskapoliisina, kusta omille kintuille ja tehdä päätöksiä, joista ei ole maailmanlaajuisesti mitään hyötyä, vain itselle haittaa. Kylmä ja harvaanasuttu maa, jossa tarvitaan lämmitystä ja yksityisautoilua aina. Kielletään kaikki bensa- ja dieselautot sekä nastarenkaat Hyvinkään eteläpuolella, jätetään muu Suomi rauhaan.
- Suuret.markkinat
Eihän autoja suunnitella Suomen markkinoille vaan suurimpien automassojen ostajille. Ja mm Kiinassa on havahduttu autojen saastuttamiseen. Siinä mielessä on aivan sama mitä Suomessa päätetään uusien autojen osalta. Tärkeää on kuitenkin saada vanhat saastuttavat dieselkoslat pois liikenteestä, koska niitten paikallispäästöt ovat merkittäviä ihmisten terveyden kannalta. Typen oksidipäästöt ovat merkittäviä bensiini- ja hybridiautoihin verrattuna etenkin huijausmerkeillä.
Selkeästi suunnitteilla olevalla verotuskäytännöllä yritetään estää vanhojen Euroopan hylkydieseleitten uittaminen Suomeen jatkamaan saastuttamista, vaikka eihän Suomi-poika näytä jaksavan ajatella kuin omaa napaansa! - toivoa.aina.voi
Suuret.markkinat kirjoitti:
Eihän autoja suunnitella Suomen markkinoille vaan suurimpien automassojen ostajille. Ja mm Kiinassa on havahduttu autojen saastuttamiseen. Siinä mielessä on aivan sama mitä Suomessa päätetään uusien autojen osalta. Tärkeää on kuitenkin saada vanhat saastuttavat dieselkoslat pois liikenteestä, koska niitten paikallispäästöt ovat merkittäviä ihmisten terveyden kannalta. Typen oksidipäästöt ovat merkittäviä bensiini- ja hybridiautoihin verrattuna etenkin huijausmerkeillä.
Selkeästi suunnitteilla olevalla verotuskäytännöllä yritetään estää vanhojen Euroopan hylkydieseleitten uittaminen Suomeen jatkamaan saastuttamista, vaikka eihän Suomi-poika näytä jaksavan ajatella kuin omaa napaansa!Pelkään pahoin, että ladattavia hybridejä ja sähköautoja ostavat lähinnä ne, jotka ajavat nyt isohkoilla ja uudehkoilla bensa-autoilla. Vanhoilla dieseleillä ajavat tulevat ajamaan jatkossakin dieseleillä, vaihtavat vain uudempaan, kun niiden hinnat kuulemma romahtavat. Vain korkeilla dieseleiden romutuspalkkioilla pienipäästöiseen vaihdon yhteydessä voitaisiin asiaan vaikuttaa.
- Suomesta_tuskin
Suuret.markkinat kirjoitti:
Eihän autoja suunnitella Suomen markkinoille vaan suurimpien automassojen ostajille. Ja mm Kiinassa on havahduttu autojen saastuttamiseen. Siinä mielessä on aivan sama mitä Suomessa päätetään uusien autojen osalta. Tärkeää on kuitenkin saada vanhat saastuttavat dieselkoslat pois liikenteestä, koska niitten paikallispäästöt ovat merkittäviä ihmisten terveyden kannalta. Typen oksidipäästöt ovat merkittäviä bensiini- ja hybridiautoihin verrattuna etenkin huijausmerkeillä.
Selkeästi suunnitteilla olevalla verotuskäytännöllä yritetään estää vanhojen Euroopan hylkydieseleitten uittaminen Suomeen jatkamaan saastuttamista, vaikka eihän Suomi-poika näytä jaksavan ajatella kuin omaa napaansa!montaa paikkaa edes löytyy jossa vanhojenkaan dieseleiden päästöt olisivat oikeasti mikään ongelma. Meillähän on käsittämättömän paljon tilaa liikkua vaikka autoilla todellisiin suurkaupunkeihin verrattuna joten päästöt eivät ole mikään ongelma. Suomalainen itsetunto on vaan niin heikko että pitää nöyristellä muille ja pistää varmuuden vuoksi rajoitukset ja sanktiot aina muita paremmiksi maailmanparantajaa esittäessään. Annettaisiin muiden maiden hoitaa omat ongelmansa ja tehtäisiin omat päätökset oman kansan etua ajatellen. Ehäpä kansallinen itsetuntokin siitä joskus vähän kohentuisi.
Täälläkin nyt moni puhuu autojen saastutuksista, mutta ei taida monikaan tietää miten paljon ja millai ne saastuttaa. Hyvin on rummutus mennyt läpi ja ihmiset on saatu ajattelemaan, että mitään muuta saastuttavaa asiaa ei ole maailmassa, kun vaan henkilöautot.
Osaako joku kertoa miten paljon henkilöautot kaikkinensa saastuttaa suomessa ja mitä sillä on merkitystä, jos joku ostaa vaikka hybridiauton, tai vaihtaa vanhan dieselin bensarosvoon.
Yritän sitten kommentoida sitä.- autolija.aina.pahis
Rekat, linja-autot, kuorma-autot, laivat, pakettiautot, lentokoneet yms eivät ilmeisesti saastuta, kun ne aina unohtuvat noissa talkoissa.
autolija.aina.pahis kirjoitti:
Rekat, linja-autot, kuorma-autot, laivat, pakettiautot, lentokoneet yms eivät ilmeisesti saastuta, kun ne aina unohtuvat noissa talkoissa.
Henkilöautoilijoita on helpompi verottaa, kuin näitä muita. Näin ainakin suomessa.
Kaikkien autojen renkaat ja jarrut päästelee pienhiukkasia ilmoille ihan kiitettävästi! Suomessa tämä ei ole kyllä suurikaan ongelma, ainakaan maaseuduilla.
Myöskään tiestön kuluminen ei ole ihan vaan henkilöautojen varassa.
- ÄläValehtele
Trolli haluaa häiritä hybridien myyntiä, väittämällä että ne rinnastetaan diesel- ja bensa-autoihin. Ei rinnasteta.
- lue.ja.ymmärrä
https://www.trafi.fi/oleedellakavija
Tojohönölle pitää vääntäää rautalangasta. Tojon mukahybridit käyvät pelkästään bensalla. Siksi niitä ei lasketa vaihtoehtoisten käyttövoimia käyttäviksi autoiksi. Katso tuosta Trafin jutusta niin ehkä ymmärrät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742445Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001314- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831211Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777