Minne voisin näillä yo kirjoituksilla hakea?

Raxee

Moi!
Itsellä on tässä nyt tenkkapoo, että minne voisin näillä: äikkä, pitkä matikka, hissa ja yh niin sitten hakea? Fysiikan laskin just pois kiinnostuksen puutteen takia... Olisin kiitollinen jos saisin tietää millaisia vaihtoehtoja minulla olisi sitten. :)

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettähäh

      Valmistuuko noilla ylioppilaaksikaan? Pitäisikö olla yksi kielikin? Siis pakollisiin ei voine sisältyä kahta reaalikoetta?

      Ja mihin noilla pääsisi? Postinjakajaksi!

    • Nykyiset yo-kirjoitukset ovat jonkinlainen mysteeri minulle. Aikoinaan piti pakosta suorittaa äidinkieli, matikka, ruotsi, kieli ja reaali.

      Äidinkieli lienee pakollinen vielä nykyäänkin, mutta pitkän matikan suorittaminen (hyvällä arvosanalla) osoittaa kykyä. Historiasta ja muista reaaliaineista en juuri tiedä.

      Mitä hyötyä historian kirjoittamisesta on, ellei aio kirjoittaa historiasta myös tulevaisuudessa?

      Aiot kirjoittaa myös yh:n, josta en edes tiedä mitä käyttämäsi lyhenne tarkoittaa?

      Selkeästi pitkä matikka, jos se sinua kiinnosti, ohjaisi teknisille aloille. Sääli, että aiot jättää fysiikan pois, siitä kun olisi hyötyä juuri matikan kanssa.

      Toisaalta historian tutkimisessakin tarvitaan matemaattisia kykyjä, joten tilastollisesta analyysista on hyötyä silläkin alalla. Äidinkieltä tarvitaan kaikilla aloilla, joten alasi saattaa olla historian tutkimus.

      • tarkennusta

        "Aikoinaan piti pakosta suorittaa äidinkieli, matikka, ruotsi, kieli ja reaali."

        Tällaisesta en tiedä, milloin lie ollut. Mutta varmuudella piti aikoinaan pakollisina kirjoittaa äidinkieli, ruotsi, pitkä kieli ja matematiikka tai reaali. Ylimääräisenä saattoi kirjoittaa matematiikan tai reaalin (sen joka ei sisältynyt pakollisiin) ja yhden tai kaksi lyhyttä kieltä (samana päivänä). Kaikki kirjoitettiin yhtenä ja samana keväänä.


    • esimerkkejä

      Yhteiskuntatieteitä, politiikkaa, sosiaalitieteitä, kulttuuriantropologiaa, historiaa, viestintää, taloustietoa

    • Lallalal

      Esitätkö sää nyt jotain tyhmää? Kai tiedät, että sä voit hakea mihin vaan. Ylioppilastodistuksella voit hakea mihin vaan korkeakouluun. Tietenkin lähtöpisteet hieman vaihtelevat hakukohteittain, mutta ei siinä mitään ongelmaa. Hae sinne, mikä kiinnostaa.

      • EsittävätTyhmiä

        Aika moni tämän palstan kirjoittajista eri ketjuissa esittää tahalleen todella tyhmää. Tarkoituksena kalastella tietoja vastaajilta, kiristää, savustaa, kiusata, mustamaalata jne.

        Kannattaa suhtautua tämän palstan kirjoituksiin hyvin terveen kriittisesti. On paljon mt-ongelmaisia, kateellisia, katkeria puhumattakaan varsinaisista rikollisista jotka kauppaavat tietoja, tekevät rikoksia tiedoilla sekä haluavat kiusata ja aiheuttaa mielipahaa, ahdistusta, masennusta ja jopa itsemurhia ja juoruavat asioita eteenpäin saaden siitä itselleen sairasta mielihyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      832
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe