Minne voisin näillä yo kirjoituksilla hakea?

Raxee

Moi!
Itsellä on tässä nyt tenkkapoo, että minne voisin näillä: äikkä, pitkä matikka, hissa ja yh niin sitten hakea? Fysiikan laskin just pois kiinnostuksen puutteen takia... Olisin kiitollinen jos saisin tietää millaisia vaihtoehtoja minulla olisi sitten. :)

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettähäh

      Valmistuuko noilla ylioppilaaksikaan? Pitäisikö olla yksi kielikin? Siis pakollisiin ei voine sisältyä kahta reaalikoetta?

      Ja mihin noilla pääsisi? Postinjakajaksi!

    • Nykyiset yo-kirjoitukset ovat jonkinlainen mysteeri minulle. Aikoinaan piti pakosta suorittaa äidinkieli, matikka, ruotsi, kieli ja reaali.

      Äidinkieli lienee pakollinen vielä nykyäänkin, mutta pitkän matikan suorittaminen (hyvällä arvosanalla) osoittaa kykyä. Historiasta ja muista reaaliaineista en juuri tiedä.

      Mitä hyötyä historian kirjoittamisesta on, ellei aio kirjoittaa historiasta myös tulevaisuudessa?

      Aiot kirjoittaa myös yh:n, josta en edes tiedä mitä käyttämäsi lyhenne tarkoittaa?

      Selkeästi pitkä matikka, jos se sinua kiinnosti, ohjaisi teknisille aloille. Sääli, että aiot jättää fysiikan pois, siitä kun olisi hyötyä juuri matikan kanssa.

      Toisaalta historian tutkimisessakin tarvitaan matemaattisia kykyjä, joten tilastollisesta analyysista on hyötyä silläkin alalla. Äidinkieltä tarvitaan kaikilla aloilla, joten alasi saattaa olla historian tutkimus.

      • tarkennusta

        "Aikoinaan piti pakosta suorittaa äidinkieli, matikka, ruotsi, kieli ja reaali."

        Tällaisesta en tiedä, milloin lie ollut. Mutta varmuudella piti aikoinaan pakollisina kirjoittaa äidinkieli, ruotsi, pitkä kieli ja matematiikka tai reaali. Ylimääräisenä saattoi kirjoittaa matematiikan tai reaalin (sen joka ei sisältynyt pakollisiin) ja yhden tai kaksi lyhyttä kieltä (samana päivänä). Kaikki kirjoitettiin yhtenä ja samana keväänä.


    • esimerkkejä

      Yhteiskuntatieteitä, politiikkaa, sosiaalitieteitä, kulttuuriantropologiaa, historiaa, viestintää, taloustietoa

    • Lallalal

      Esitätkö sää nyt jotain tyhmää? Kai tiedät, että sä voit hakea mihin vaan. Ylioppilastodistuksella voit hakea mihin vaan korkeakouluun. Tietenkin lähtöpisteet hieman vaihtelevat hakukohteittain, mutta ei siinä mitään ongelmaa. Hae sinne, mikä kiinnostaa.

      • EsittävätTyhmiä

        Aika moni tämän palstan kirjoittajista eri ketjuissa esittää tahalleen todella tyhmää. Tarkoituksena kalastella tietoja vastaajilta, kiristää, savustaa, kiusata, mustamaalata jne.

        Kannattaa suhtautua tämän palstan kirjoituksiin hyvin terveen kriittisesti. On paljon mt-ongelmaisia, kateellisia, katkeria puhumattakaan varsinaisista rikollisista jotka kauppaavat tietoja, tekevät rikoksia tiedoilla sekä haluavat kiusata ja aiheuttaa mielipahaa, ahdistusta, masennusta ja jopa itsemurhia ja juoruavat asioita eteenpäin saaden siitä itselleen sairasta mielihyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe