Roskapostia jatkuvasti

Käytän Thunderbirdin uusinta versiota. Jostain syystä roskapostia on alkanut tulla kymmeniä päivässä. Aloitan aamut poistamalla roskaviestiksi merkittyjä vähint. 25 kpl . Kaikki englanninkielisiä, ja aiheena osta-sitä-ja tätä, hinnat dollareissa!
Onko muilla näitä harmistuksia ja hyviä neuvoja, miten tästä riesasta pääsisi. Minulla on vain 1 sähköpostiosoite ollut jo yli 10 vuotta.
8278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aseta tilin asetuksista roskapostintunnistusasetus päälle niin että roskapostit siirretään roskapostikansioon, josta ne tuhotaan automaattisesti muutamanviikon kuluttua.

Kun postin merkkaa roskaksi niin se siirtyy roskapostikansioon ja samalla ohjelma oppii tunnistamaan roskapostin. Myös roskapostikansio kannattaa tarkistaa ja merkata oikeat postit ei-roskapostiksi.

Suodatin oppii melko nopeasti lajittelemaan postin melko virheettömästi.

Äänestä

Suodattimen tulisi ehdottomasti olla sellainen, että postin kohdalla klikataan "Estä lopullisesti" .
Ja sen jälkeen ei ko. kohteesta tulisi ikinä yhtään mitään.

Mikä ihme siinä on, ettei mikään operaattori sähköpostiohjelmassaan ota tuollaista keinoa käyttöönsä ?
Hyötyvätkö ne jotain siitä, kun paskapostia voi lähetellä ?

Äänestä
  • Sähköpostissa lähettäjänä voi lukea mitä vain ja jokaiseen roskapostiin robotti voi kesiä uuden lähettäjän.

    Nykyään suurin osa roskapostista tulee kaapaatujen koneiden kautta. Bottikoneet lähettävät harvalleen roskaposteja niin ettei operaattori huomaa mitään outoa. Kun koneita on kuitenkin miljoonia niin melkoisen määrän postia saa lähetettyä päivässä.

    Äänestä

Olet antanut sähköpostiosoitteesi jonnekin minne ei olisi ehkä pitänyt?

Äänestä
  • Sähköpsti-osoitteita jaellaan kolmansille osapuolille ihan mielettömästi ja järjettömästi !
    Vaikka on yhteydessä esim. "luotettaviin" kohteisiin, niin silti ne jakavat niitä ja julkistavat rosvopiruille.
    Jopa operaattorit saattavat tehdä sitä.
    MIKSEI ASIAA KORJATA ???????

    Äänestä

  • Hyvä kysymys, ja operaattori vastaus oli "Suosittelen, että vaihdat gmailiin".!?? Ihmettelen asiakaspalvelun asennetta. En tässä viitsi (vielä) mainita operaattoria. Kokeeksi laitoin suodattimeksi SpammAssass:n, joka tunnistaa ja heittää roskat ao. kansioon. Pöytäkoneella näin, mutta jos eka avaan iPadin, niin eipä tunnista roskia.
    Onko kellään kokemusta SPAMFIGHTER:sta? Netistä ladattavissa ja ilmainen.

    Äänestä

Nyt on ahkerimmin roskaposteilla pommittanut [email protected] tarjoten joka päivä jotain lainaa muka.

Äänestä

Joku saisi portata Thunderbirdin Androidille. Onko palstalla tarpeeksi päteviä koodaajia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Roskiinhukkuja kirjoitti:

Käytän Thunderbirdin uusinta versiota. Jostain syystä roskapostia on alkanut tulla kymmeniä päivässä. Aloitan aamut poistamalla roskaviestiksi merkittyjä vähint. 25 kpl . Kaikki englanninkielisiä, ja aiheena osta-sitä-ja tätä, hinnat dollareissa!
Onko muilla näitä harmistuksia ja hyviä neuvoja, miten tästä riesasta pääsisi. Minulla on vain 1 sähköpostiosoite ollut jo yli 10 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu