Käytän Thunderbirdin uusinta versiota. Jostain syystä roskapostia on alkanut tulla kymmeniä päivässä. Aloitan aamut poistamalla roskaviestiksi merkittyjä vähint. 25 kpl . Kaikki englanninkielisiä, ja aiheena osta-sitä-ja tätä, hinnat dollareissa!
Onko muilla näitä harmistuksia ja hyviä neuvoja, miten tästä riesasta pääsisi. Minulla on vain 1 sähköpostiosoite ollut jo yli 10 vuotta.
Roskapostia jatkuvasti
8
253
Vastaukset
- TwSVKn8A
Aseta tilin asetuksista roskapostintunnistusasetus päälle niin että roskapostit siirretään roskapostikansioon, josta ne tuhotaan automaattisesti muutamanviikon kuluttua.
Kun postin merkkaa roskaksi niin se siirtyy roskapostikansioon ja samalla ohjelma oppii tunnistamaan roskapostin. Myös roskapostikansio kannattaa tarkistaa ja merkata oikeat postit ei-roskapostiksi.
Suodatin oppii melko nopeasti lajittelemaan postin melko virheettömästi. - HelppoOlisEstää
Suodattimen tulisi ehdottomasti olla sellainen, että postin kohdalla klikataan "Estä lopullisesti" .
Ja sen jälkeen ei ko. kohteesta tulisi ikinä yhtään mitään.
Mikä ihme siinä on, ettei mikään operaattori sähköpostiohjelmassaan ota tuollaista keinoa käyttöönsä ?
Hyötyvätkö ne jotain siitä, kun paskapostia voi lähetellä ?- TwSVKn8A
Sähköpostissa lähettäjänä voi lukea mitä vain ja jokaiseen roskapostiin robotti voi kesiä uuden lähettäjän.
Nykyään suurin osa roskapostista tulee kaapaatujen koneiden kautta. Bottikoneet lähettävät harvalleen roskaposteja niin ettei operaattori huomaa mitään outoa. Kun koneita on kuitenkin miljoonia niin melkoisen määrän postia saa lähetettyä päivässä.
- ammana
Olet antanut sähköpostiosoitteesi jonnekin minne ei olisi ehkä pitänyt?
- HelppoOlisEstää
Sähköpsti-osoitteita jaellaan kolmansille osapuolille ihan mielettömästi ja järjettömästi !
Vaikka on yhteydessä esim. "luotettaviin" kohteisiin, niin silti ne jakavat niitä ja julkistavat rosvopiruille.
Jopa operaattorit saattavat tehdä sitä.
MIKSEI ASIAA KORJATA ??????? - Roskapostiinhukkuja
Hyvä kysymys, ja operaattori vastaus oli "Suosittelen, että vaihdat gmailiin".!?? Ihmettelen asiakaspalvelun asennetta. En tässä viitsi (vielä) mainita operaattoria. Kokeeksi laitoin suodattimeksi SpammAssass:n, joka tunnistaa ja heittää roskat ao. kansioon. Pöytäkoneella näin, mutta jos eka avaan iPadin, niin eipä tunnista roskia.
Onko kellään kokemusta SPAMFIGHTER:sta? Netistä ladattavissa ja ilmainen.
- vituttaatämmönen
Nyt on ahkerimmin roskaposteilla pommittanut [email protected] tarjoten joka päivä jotain lainaa muka.
- Pårttaus
Joku saisi portata Thunderbirdin Androidille. Onko palstalla tarpeeksi päteviä koodaajia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656222Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932796Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921781Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am391487Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491015
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23928- 21913
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903