Roskapostia jatkuvasti

Roskiinhukkuja

Käytän Thunderbirdin uusinta versiota. Jostain syystä roskapostia on alkanut tulla kymmeniä päivässä. Aloitan aamut poistamalla roskaviestiksi merkittyjä vähint. 25 kpl . Kaikki englanninkielisiä, ja aiheena osta-sitä-ja tätä, hinnat dollareissa!
Onko muilla näitä harmistuksia ja hyviä neuvoja, miten tästä riesasta pääsisi. Minulla on vain 1 sähköpostiosoite ollut jo yli 10 vuotta.

8

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TwSVKn8A

      Aseta tilin asetuksista roskapostintunnistusasetus päälle niin että roskapostit siirretään roskapostikansioon, josta ne tuhotaan automaattisesti muutamanviikon kuluttua.

      Kun postin merkkaa roskaksi niin se siirtyy roskapostikansioon ja samalla ohjelma oppii tunnistamaan roskapostin. Myös roskapostikansio kannattaa tarkistaa ja merkata oikeat postit ei-roskapostiksi.

      Suodatin oppii melko nopeasti lajittelemaan postin melko virheettömästi.

    • HelppoOlisEstää

      Suodattimen tulisi ehdottomasti olla sellainen, että postin kohdalla klikataan "Estä lopullisesti" .
      Ja sen jälkeen ei ko. kohteesta tulisi ikinä yhtään mitään.

      Mikä ihme siinä on, ettei mikään operaattori sähköpostiohjelmassaan ota tuollaista keinoa käyttöönsä ?
      Hyötyvätkö ne jotain siitä, kun paskapostia voi lähetellä ?

      • TwSVKn8A

        Sähköpostissa lähettäjänä voi lukea mitä vain ja jokaiseen roskapostiin robotti voi kesiä uuden lähettäjän.

        Nykyään suurin osa roskapostista tulee kaapaatujen koneiden kautta. Bottikoneet lähettävät harvalleen roskaposteja niin ettei operaattori huomaa mitään outoa. Kun koneita on kuitenkin miljoonia niin melkoisen määrän postia saa lähetettyä päivässä.


    • ammana

      Olet antanut sähköpostiosoitteesi jonnekin minne ei olisi ehkä pitänyt?

      • HelppoOlisEstää

        Sähköpsti-osoitteita jaellaan kolmansille osapuolille ihan mielettömästi ja järjettömästi !
        Vaikka on yhteydessä esim. "luotettaviin" kohteisiin, niin silti ne jakavat niitä ja julkistavat rosvopiruille.
        Jopa operaattorit saattavat tehdä sitä.
        MIKSEI ASIAA KORJATA ???????


      • Roskapostiinhukkuja

        Hyvä kysymys, ja operaattori vastaus oli "Suosittelen, että vaihdat gmailiin".!?? Ihmettelen asiakaspalvelun asennetta. En tässä viitsi (vielä) mainita operaattoria. Kokeeksi laitoin suodattimeksi SpammAssass:n, joka tunnistaa ja heittää roskat ao. kansioon. Pöytäkoneella näin, mutta jos eka avaan iPadin, niin eipä tunnista roskia.
        Onko kellään kokemusta SPAMFIGHTER:sta? Netistä ladattavissa ja ilmainen.


    • vituttaatämmönen

      Nyt on ahkerimmin roskaposteilla pommittanut [email protected] tarjoten joka päivä jotain lainaa muka.

    • Pårttaus

      Joku saisi portata Thunderbirdin Androidille. Onko palstalla tarpeeksi päteviä koodaajia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe