OSAKKEIDEN LUOVUTUS

Kysymys kuuluu, omistan osakkeita ja haluaisin lahjoittaa niitä pois kahdelle tyttärelleni. Miten voin lahjoittaa, etteivät he joudu maksmaan lahjaveroa. Onko joku katto mitä voin lahjoittaa vuodessa vai onko siihen jotain rajoituksia?

6

304

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JoopatiJoopa
    • yhgbnj

      Aloittaja voi siis lahjoittaa 5000 euron edestä kolmen vuoden aikana kummallekin tyttärelle ilman, että nämä joutuvat maksamaan lahjaveroa.

      Miten tässä onnistuisi isompien määrien lahjoittaminen? Aloittaja lahjoittaa jollekin luotettavalle henkilölle 5000 euron edestä. Tämä lahjoittaa kummallekin tyttärelle 2500 euron edestä. Kukaan ei joudu maksamaan lahjaveroja. Kun käytetään vielä useampia luotettavia henkilöitä bulvaaneina, saadaan vielä enemmän osakkeita siirtymään lahjaveroitta. Onko tällaiseen toimintaan joitakin esteitä?

      Muistan kun takavuosina ison omistuksen pörssiyhtiössä omaava henkilö lahjoitti omistuksensa tyttärilleen. Lahjaveroa saatiin vähennettyä, kun ko henkilö pidätti itselleen osinkojen saamisen ja osakkeiden äänioikeuden loppuiäkseen. Asiaa auttoi vielä se, että osakkeiden kurssit olivat silloin alhaalla. Menihän siinä tyttäriltä lahjaveroa, mutta huomattavasti vähemmän kuin normaali lahjavero tai aikanaan perintövero olisi ollut.

      • Vuotuan_Ville

        Laki verotusmenettelystä 1558/1995 ja sen 28. pykälä on pahin este:
        "Jos jollekin olosuhteelle tai toimenpiteelle on annettu sellainen oikeudellinen muoto, joka ei vastaa asian varsinaista luonnetta tai tarkoitusta, on verotusta toimitettaessa meneteltävä niin kuin asiassa olisi käytetty oikeaa muotoa."

        Kun tyttärille alkaa kertyä omaisuutta enemmälti tuloihin nähden, aletaan helposti tutkia, mistä se on peräisin. Tuollainen lahjaketju on nykyisin helposti purettavissa. Pikkujutut eivät varmaan verottajaa kiinnosta, mutta eipä sellaisesta juuri verohyötyäkään saa. Eihän lahjavero nykyisin ole esim. sadantuhannen euron summastakaan kuin noin 10 %.

        Hallintaoikeuden pidättäminen sen sijaan on täysin laillinen tapa pienentää lahjan verotusarvoa. Asunnoissa sen merkitys voi olla hyvinkin suuri. Toisaalta siitä voi olla lahjan saajalle pitkäaikaista kiusaakin.


      • 4999EuroaVerotonta

        5000 euroa on verollista! Verotonta on alle 5000 euron lahjoitus. Oltava tarkkana.


      • yhgbnj

        Totta. 5000 euron lahjasta menee 100 euroa lahjan vastaanottajalta veroa.


    • utelias98

      voiko itselle lahjoittaa? rahaa, osakkeita? mikä pykälä "kieltää"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      586
      1413
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      777
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe