Sukkapuikkojen koot

epäileväinen

Hei!

Aloin miettimään, että minkälaiseksi työn jälki muuttuu, kun sukkapuikkojen kokoa vaihtaa 3mm:stä 3.5mm:lliin?

tuleeko siitä tiukempaa vai löysempää? Ja lankana toimiii seiska veikkojen aapo lanka.

Kiitos, näin jo etukäteen! :)

3

1973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neulova

      Yleensä on niin, ettäjos vaihtaa isompiin puikkoihin, käsiala muuttuu löysemmäksi.

      Sukissa suositellaan välillä tehtäväksi niin, että resori neulotaan pienemmillä puikoilla eli tiiviimmäksi ja loppu sukka tehdään sitten ohjekoon mukaisilla puikoilla.

      Aina kannattaa tehdä mallitilkku. Ensin suosituspuikkokoolla, sitten tarpeen mukaan pienemmällä (eli tiiviimpää) tai isommalla (löysempää), kunnes löytyy puikkokoko, jolla tulee ohjeessa annetun kokoista (jos ei ohjeessa ole kerrottu oikeaa silmukka- ja kerroslukua, niin langan vyötteestä löytyy). 7 veljeksellä pitäisi olla 18 silmukkaa ja 26 kerrosta 10 sentillä (sanoo https://www.novitaknits.com/fi/fi/langat/novita-7-veljesta)
      Malli/koetilkun neulominen voi tuntua turhauttavalta, mutta sillä voi oikeasti säästyä ongelmilta myöhemmin.

    • epäileväinen

      JEES!

      Ihanaa, kiitos paljon avusta! :)

    • Kotisukka

      Itse valitsen aina hieman suositusta pieneemät puikot, sillä tiivis neulos on sukassa kestävä. Esim. Nalle -langasta neulon 2,75 puikoilla, mutta jos teen kirjoneuletta, niin 3,25, jotta langat eivät kiristä.
      Muuten työpaikkagallupin tlos oli, että kukaan ei pidä 7-veljeksen paksuisista sukista, ovat liina paksut. Myös miehet pitävät Nallesta, sopivat turvajalkineisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      152
      4771
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      205
      3994
    3. 212
      3198
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      110
      3054
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      84
      2883
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1730
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      14
      1634
    8. 61
      1339
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1176
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      111
      1163
    Aihe