Nikon Coolpix S7000. Ei tarkenna enää kunnolla. Oikeaan reunaan ilmestyi varjo ja vasenta alareunaa joku vetää ulospäin, jotta näkyy niin kuin venytettynä. Eli kuvista ei saa enää selvää.
Pienellä kopautuksella pöytään tilanne hieman muuttuu, mutta ei auta varsinaiseen ongelmaan.
Tässä on ns. linssin siirto vakautus heilumiselle. Olisiko juuri se osa irronnut? Maksoi 2,5 vuotta sitten 180€. Zoomia löytyy 20 optista ym. härpäkettä. On ollut taskussa, joten on altistunut erilaisille kolhuille koko ajan.
Kannattaako korjauttaa?
8
286
Vastaukset 8
- 51515335
En usko että kannattaa. Voi tulla maksamaan enemmän kuin koko kamera uutena. Uudelle kameralle sitten hankit laukun missä ei pääse kolhiintumaan.
Joku rakentelija saattaa ostaa tuon rikkinäisen halvalla. - Tsuumiko
Ihme, jos joku pystyy korjaamaan, kuin kellosepän työnä, mikroskooppisen tarkasti, jos vaikka jokin linssi on irrallaan ja vääntynyt vinoon. Eli olisiko hyvä idea lahjoittaa vehje jollekin alan asiantuntijalle, ja saa pitää, jos onnistuu korjaamaan? Tai jos on asiasta kiinnostunut, ja harrastuksen vuoksi kohtelee tutkimuskohteena, niin myy sitten takaisin pilkkahintaan? Periaatteessa joku huipputeknikko saattaisi pystyä selvittämään asian ja korjaamaan, mutta tuleeko sitten uuden veroinen lopputulos täsmälleen, se on eri asia.
- 4574565
Kyllä niillä canonin valtuutetussa huollossa on laitteet jolla saa optiikan linssit suoraksi. Tuskin kumminkaan niin hyvää tulee kuin tehtaalla lähtiessä. Ja maksaa liikaa.
Rakentelija voi ottaa vaikka tuon pokkarin rikkinäisen objektiivin pois ja modata kiinni jotain muuta manuaalikäyttöistä optiikkaa tms.
- ei-housun-taskuun
Ainakaan housun taskussa ei minkäänlaista kameraa tai kännykkääkään kannata koskaan pitää.
Jos sitten takintaskussa kamera, sekin kannattaa suojata pehmustetulla pussukalla/kotelolla.- Canonisti______minäkin
Kamera kannattaa pitää siellä, mistä sen saa tarvittaessa käyttöön! Jos virittelee kovin monimutkaisia suojauksia kameralle, sitä ei saa koskaan esille ajoissa. Housuntasku ja takintasku ovat ihan hyviä paikkoja. Täytyy vain hyväksyä se, että kamera kuluu.
Rikkoutumista suurempana ongelmana pidän pölyä, kun kamera on taskussa. Kompromissina sopiva liina on ihan hyvä. Sen saanopeasti pois ja se suojaa ihan hyvin pölyltä ja jopa hieman kolhuilta. - 10000_euron_romu
Canonisti______minäkin kirjoitti:
Kamera kannattaa pitää siellä, mistä sen saa tarvittaessa käyttöön! Jos virittelee kovin monimutkaisia suojauksia kameralle, sitä ei saa koskaan esille ajoissa. Housuntasku ja takintasku ovat ihan hyviä paikkoja. Täytyy vain hyväksyä se, että kamera kuluu.
Rikkoutumista suurempana ongelmana pidän pölyä, kun kamera on taskussa. Kompromissina sopiva liina on ihan hyvä. Sen saanopeasti pois ja se suojaa ihan hyvin pölyltä ja jopa hieman kolhuilta.No niin.
Tunge se 10 000 euron Fujisi vaikka piukimpaan perstaskuusi.
- Kiireettömästi
Kompaktikameroille sopivia on kamerakoteloita monenlaisia. Itselläni ollut käytössä yleensä pehmeä, päältä liukas, sileä, keinonahkainen kotelo, jossa sekä vetoketju että läppä sisäkkäin/päällekkäin. Periaatteessa vetoketjun voi jättää auki ja käytellä vain läppää tarrakiinnityksellä, jos on olevinaan joku tarve nopeasti saada kamera esille housun taskusta. Mutta ei yleensä sellaisia kiireitä ole ollut.
- KainalooJuuTaiHousuihin
Käytin joskus saippuakoteloa. Olin juuri ostanut kameran, enkä vielä löytänyt sille sopivaa kamerakoteloa. Hain ensin halpamarketista eurolla saippuakotelon. Myöhemmin löytyi oikea sopivampi kamerakotelo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051810
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541610Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451270Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48762
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41678