Paljonko tulee 1m³ rukiista pontikkaa tai tislattua viinaa? Tämä nyt ihan mielenkiinnosta, kun näitä viljanhintoja olen ihmetellyt. Jäi tuossa itsellekin ruista melkoisesti varastoon, joka ei ole nyt kauppakelpoista.
Paljonko tulee rukiista pontikkaa?
jospapontikkaa
4570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
aAttelisin, että jos ruis tuottaa käymistuotteita hiukka huonommin kuin ohra, niin se jäis sitte 13 pulloo alle 200 litran per kuutio, meinaan.
Minä puolestani järkeilisin asiaan niin, että rukiista tulee enemmän pontikkaa, koska muutenhan aikoinaan pontikkaa olisi keitettu ohrasta. Rukiista keitettiin niin paljon viinaa, että valtiovallan oli puututtava asiaan elintarvikehuollon turvaamiseksi ja viinankeitto kiellettiin. Ruis oli tärkeä leivän valmistuksessa ja runsas viinakeitto vei "leivän suusta".
Vaan paljonko sitä pontikkaa nyt tisleenä siitä ruiskuutiosta oikein tulisi?
pannut porisemaan, saahaan hyvä mieli ja rahhaa.
Alkaa olla jo liian kylmä jos ensin aikoo idättää kun tekee mäskin mitä Amerikan keittäjiä kun seurasi.