taloissaan, miten tuleeko kärpäsiä taloille enenmmän? Pitääkö vain sietää kärpästen paljoutta. vai onko jotain tehtävissä? Velvoitteita, pakotteita tarhaajia kohtaan kunnilta tmv. tahoilta esim.?
Onko tässäkin asiassa, että se joka alueelle tuli ensin, saa olla ja toimia?
Onko tässäkin asiassa, että se joka alueelle tuli ensin, saa olla ja toimia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kärpäset ei ole mikään syy mihinkään valitukseen sori vaan. Ei missään päin maailmaa. Sitäpaitsi ei ole tarhoilla kärpäsiä kuin ihan keskikesällä ja pikkulinnut saa ruokaa ja voivat hyvin. Ekat yöpakkaset hoitaa kärpäset sillä tarhat ei ole lämmitettyjä eikä suljettuja yksikoitä eli kyllä sielläkin pakkasta on kun talvi tulee. Enemmän kärpäsiä on kun sikojen paskat ajetaan pelloille ja lehmien lietteet. Eikä edes se saakelin hajuhaitta ole syy toimenpiteisiin vaikka oksettaa pari viikkoa eikä voi edes tuulettaa saati kuivata vaatteita ulkona.
No kyllä vaan niitä kaameita kärpäslaumoja on nytkin vielä lähellä tarhoja asuvien riesana.
Kyllä jotain pitäisi voida tehdä maanviljelijöiden herruudelle, luulevat olevansa jotain kunnkkuja. Esim. naapurin vanhusparin akkunan eteen on läjätty vuosikausiksi jättimäinen paaliläjä, sadistista. Vanhus ei uskalla pukahtaakaan. Maisemaa nuo valtaisat paalinäkymär ei kyllä kaunista, mutta meepäs sanomaan, tulee vaikka mitä suusta paaliherrallta.