Pienet ovat siis vauhdissa.
1346–1353 paiserutto (musta surma) tappoi Euroopassa arviolta n. 30 - 60% väestöstä.
Paiseruton aiheutti rotan karvoissa elävä kirppu ja sen purema ihmiseen.
Sääski tartuttaa yli 200 miljoonaa ihmistä vuosittain malariakuumeeseen.
Evoluution tuloksena malariasääskelle on viimeaikoina kehittynyt vastuskyky useimmille nykyään käytössä oleville malarialääkkeille.
Harvennusta siis ihmisten keskuudessa tulee varmuudella tapahtumaan myös jatkossa ja se harvennus tulee tapahtumaan nimenomaan väkirikkaissa maanosissa, kuten Aasiassa ja Afrikassa.
https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/laakkeille-vastustuskykyinen-supermalaria-leviaa-aasiassa/6586284#gs.ExMTVCk
Väestönkasvun pienet hillitsijät?
3
158
Vastaukset
Ilmaston lämpeneminen voi hyvinkin laajentaa aluetta.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Malaria_SuomessaKyllähän ne sääsket ovat suomalaistenkin riesana olleet jo pitkään.
Nykyisin Suomessa tavataan siis malariatapauksia muutamia kymmeniä vuosittain ja ne kaikki tartunnat on tuotu tuliaisina mm. Aasian matkoilta. Aasian matkoilta tulee tosin tuliaisina usein paljon muutakin "kivaa".Adventtiairut kirjoitti:
Kyllähän ne sääsket ovat suomalaistenkin riesana olleet jo pitkään.
Nykyisin Suomessa tavataan siis malariatapauksia muutamia kymmeniä vuosittain ja ne kaikki tartunnat on tuotu tuliaisina mm. Aasian matkoilta. Aasian matkoilta tulee tosin tuliaisina usein paljon muutakin "kivaa".Jo, mutta meillä oli karjan ja ihmisasutuksen yhdistämisen vuoksi pysyvä malariakanta aikoinaan. Alakerrassa karja, ympäri vuoden seisovaa lämmintä vettä, eikä muuta tarvitakaan.
Kunnon pakkakausien puuttuminen aiheuttaa jo kirjanpainajakuoriastuhoja, eikä mene pitkään kun pakkasettomat talvet tai muuttunut malaria valtaavat pohjolankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253775Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1071607
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221262Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99860Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85723
