suunnitteillaREISSU

matkalle2018

Moikka täällä olisi 5 henkinen perhe, joka olisi alkamassa mietiskelemään 2018 talvelle lomaa johonkin lämpöiseen. Mukana olisi 2 aikuista ja lapset 13v, 11v ja 6v. Reissu olisi 2-3 viikkoa ja matka ajankohta marras tai joulukuu. Mitäs turvallista, lämpöistä ja hyvää paikka suosittelisitte?

Uimaan ja aurinkoa menemme ottamaan ja tokii olisi kiva jos jotain nähtävääkin ja tekemistä kohteessa olisi. Kohteen hintataso olis kiva jos olisi suht edullinen.

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos johonkin kauemmas lähössä niin uskallan jopa suositella balia. Hinta nyt pääasiassa koostuu lentojen hinnoista kun hotellit ja ruoka todella halpaa. Lentoja en noin pitkälle löytänyt mutta, tässä joku osviitta hinnasta (tosin talvi ajankohta luultavasti halvempi, suosittelen!) http://fi.flypar.com/flights/HEL2508DPS08091

      Budjetin tullessa vastaan niin voin kyllä suositella Manariansaariakin, varmasti toimiva vaihtoehto, mutta kylmempää.

    • Intiassamatkanneet

      Me ollaan oltu samanlaisella porukalla useamman kerran Intiassa omatoimimatkalla, siis 2 aikuista 3 lasta. Tosi edullista ja lentoajat lyhyemmät pomppulennoillakin, kuin Thaimaahan. Halvimmillaan heitettiin koko reissu n. 2500€ (halpis lennot majoitus kerrostalossa safkat) ja kallein reissu hieman yli 3000€ (kalliimmat lennot ja vuokrattiin huvila meren rannalta asunnon lisäksi).
      Goalle ei kannata välttämättä mennä Intiassa, on kalliimpaa ja ihan turistipaikka. Hyviä paikkoja löytyy vaikka kuinka, kun pistää sormen kartalle silmät ummessa ja menee sinne.
      Halvimmat lennot saa hankittua Mumbaihin ja siitä sitten vaikka taksilla sopivaan paikkaan. Hintataso suomalaiselle pöyristyttävän halpa, talon vuokraa kuukaudeksi uima-altaalla n. 250€, kotiapulainen maksaa 100€/kk, kotiapulainen kokkaa paikallisen ruokakaupan ja torin tarpeista safkat ja pesee pyykit, siivoa ym. Vaatteet kuivuu hetkessä pihalla telineessä, joten suuria määriä vaatteita ei kannata edes roudata mukana. Halvimmat lennot meno/paluu saa alle 300€/nuppi.
      Intiassa lisäksi vaatteet halpoja, joten me tuotiin muksuille juhlavaatteet koulun kevätjuhliin yms. sieltä. Soittimet on halpoja, joten tuotiin muksuille niitäkin, kun soittavat koulun bändissä.

      Me lähdettiin ihan ekalle reissulle Intiaan hieman varauksella, mutta nälkä vaan kasvoi syödessä ja piti päästä uudestaa koko poppoolla, sekä pidemmäksi aikaa. Pienimmät lapset oppi uimaankin Intiassa! Joten varoitan, voi jäädä herkästi koukkuun Intiaan!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      2178
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1618
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1274
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1179
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      959
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      945
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      903
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      113
      872
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      866
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      846
    Aihe