Koirapillin äänen voimakkuus

Aisti1

Kuuletteko itse koirapillin äänen? Mikä pillin äänen voimakkuus on? Kysyn koska mökkinaapurimme viheltää pilliin joka aamu n. puoli seitsemän ja lapset/teinit heräävä kovaan ääneen. Naapurin mukaan ääntä kuulevat vain koirat, ei ihmiset. Pillejä myyvät sivustot puhuvat vain taajuuksista ei decibeleistä.

13

5238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dBsx

      Olen vanha, enkä kuule. Ilmeisesti sinäkin? Muistatko milloin viimeksi olet kuullut heinäsirjkkojen sirinän? Joskus teini-iässä kuulin itse viimeksi. Kyseessä sama juttu, kuuloalueemme on kaventunut. Teinien kuuloalue on laajempi kuin meidän "vanhusten". Siksi he todellakin saattavat kuulla pillin äänen vaikka sinä, minä tai naapurisi emme sitä kuulekaan.

    • Aisti1

      Olet oikeassa, lapset kuulevat ääntä vaikka me emme. Tietääkö joku kuinka kova koirapillin ääni on? Harmillista kun sitä käytetään asiattomasti aamuin ja illoin...

    • loputtavahansenon

      Nuoret kuulee kirkkaampia ääniä kun vanhat.Vanhat telkkarit esimerkiksi vinkuvat niin,etteivät nuoret sitä ääntä kestä,vanhat ei sitä edes kuule.
      Kannattanee käskeä nuorten merkkaamaan kalanteriin päivämäärät, ja sitten otat yhteyttä viranomaisiin.Kerrot että olet puhunut asiasta naapurille, ilman tulosta.Vaikka poliisilta kysyt asiasta,että miten toimitaan.Ei sitä saa muita herätellä pilleillään.Puhalteleeko se sisällä, vai ulkona?

    • Aisti1

      Kyseiset naapurit ovat muutenkin melkoisen hankalia tapauksia, joten mahdollisimman vähän heille haluaisi mistään huomauttaa... Siksi siis kysyn lisää koirapilleistä, kun en itse niitä ole käyttänyt.

      • miksnepillittää

        Miksi ne naapurit pillittää?
        Kutsuvatko,tai koulivatko koiraansa?
        Nuorilla on oikeasti parempi kuulo,ja meidänkin nuoret itki,kun mummolan hippasen savulta tuoksuva vanha telkkari vinkui.Niin kurjalta se korvissa kuulosti.Et kyllä siihen pillitykseen on puututtava.Toisaalta,jos naapuri tietää,et siitä on haittaa,niin voikin tehdä sitä kiusallaan.


    • piipitys

      Musti&Mirri myymälöiden koirapillit kuuluvat tosi vähän. Täytyy olla aika huono äänieristys talossa, jos sisälle kuuluu. Siksi oletan, että naapuri viheltää partiolaisten tai pelituomareiden käyttämään pilliin.

      • 4567876

        Noutajapillin ääni on ihan kuultavissa, tuolta myös ostettu.
        Mutta mihin pilliä käytetään,koulutukseen vai huvikseen?
        Itse koulutin pillillä pennun, eli satunnaisia ääniä voi silloin kuulua.Ruokakupille kutsuttaessa, istuttaessa jne.


    • Aisti1

      Naapuri käyttää pilliä koiran kutsumiseen takaisin luokseen. Ovella lähinnä.

      • hiljaahyväätulee

        Talossa sisällä,vai ulkona?

        Käsimerkit toimii koiralla ihan samoin kuin pillitkin,ja ovat ympäristöystävällisempiä.Itse käytän paljon käsimerkkejä, jotka olen opettanut samalla kun on opetettu puheella ,ja pillilläkin.Eli vaikka istu, on yksi pillin puhallus ja käden nostaminen ylös.Ihan sama mitä noista käskyistä, istu sanaa, pillin puhallusta tai käden nostamista käyttää, koira istuu .On joskus tuskaista kuunnella ja katsoa, kun ihmiset kouluttaa ja komentaa koiriaan huutaen urku auki.Koirahan ei ole kuuro,joten huutaminen sille on täysin turhaa.Monet hokee samaa käskyä koiralle monesti,eikä koira parka sitten tiedä monennellako käskyllä pitäis totella.
        Käsimerkit on hyviä, hiljaisia,ja koira oppii keskittymään ohjaajaan tarkemmin.Suosittelen kokeilemaan, myös kuiskaamalla käskyt kannattaa kokeilla.

        Koira tottelee kuiskaamista ihan samalla lailla kuin kovempaakin huutamista.Joten jos huudat koirallesi, muuta heti tapojasi.Kuiskaa, tai käytä käsimerkkejä.Niin et näytä itse niin heikkohermoiselta ja mielipuoliselta koiraa käskiessäsi ;)


      • HerrammeSaatana666

        LOL!! Taas näkee koiran omistajan järjen juoksun! Koiraa käsketään kunnolla, eikä leperrellä. Vai koitatko saada koiraltasi seksiä? :D


      • Koilulin.äippä

    • Nlykävijä

      Ns. yliäänipilli on sellainen, ettei siitä lähtevää ääntä ihminen kuule. Esimerkiksi lintukoirilla käytettävät pillit ovat ihan normaalisti kuuluvia, mutta niiden ääni ei kanna niin pitkälle kuin yliäänipillin. Koirille käytettyjä pillejä on siis erilaisia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe