Parikymmentä vuotta sitten rakennetun talon lattiakaivo on vuotanut betoniin, muoviputkien liitokset on "tiivistetty" jollain silikonimassalla lattiakaivon alta ja nyt tämä massa on irronnut ja betoni märkänä.
Olen talon kolmas omistaja, omistanut yli viisi vuotta. Melkein varmaksi tiedän että tuon putken on tehnyt talon itse parikymmentä vuotta sitten rakentanut suhari.
Vuoto selvisi kun tyhjensin lattiakaivoa ja huomasin lattiakaivon alla muoviputkessa jotain outoa joka sitten paljastui aukoksi suoraan betoniin.
Mahtaako mennä kaikki minun piikkiin vai korvaako vakuutus? Maakaarivastuu siis päättynyt edellisiltä omistajilta.
Korvaako vakuutusyhtiö?
5
212
Vastaukset
- NickNailer
Ei yleensä korvaa. Normaalisti vain äkillinen vuoto korvataan.
- Tooo
Ihoa poltt ja polttaa ku kävi 2 min asunnosta jos joku home tai itiö se ampuu ihoon kiinni heti ja polttaa ihoa mitä se on kaikki tavarat siellä mp
- Suoli24päivystäväneuvoja
Päivystääkö täällä Suolella vakuutusyhtiöitäkin??
Jos ei niin niin tämä on väärä paikka noihin kyselyihin - Eiköhäntä
vakuutusyhtiö keksi sopimuksestanne sanamuodon tulkinnan, joka sinun epäonneksesi voidaan lukea siten, että juuri kyseisen kaltaisessa tapauksessa vahinkosi ei kuulu kotivakuutuksesi piiriin. Käy vähän kuin vakuutuslääkärin katsoessa ihmispolon papereita, vammahan on iän tuoma eikä siten korvattavien piirissä.
- 65456465
Rakennusvirhe, ei korvaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882