Parikymmentä vuotta sitten rakennetun talon lattiakaivo on vuotanut betoniin, muoviputkien liitokset on "tiivistetty" jollain silikonimassalla lattiakaivon alta ja nyt tämä massa on irronnut ja betoni märkänä.
Olen talon kolmas omistaja, omistanut yli viisi vuotta. Melkein varmaksi tiedän että tuon putken on tehnyt talon itse parikymmentä vuotta sitten rakentanut suhari.
Vuoto selvisi kun tyhjensin lattiakaivoa ja huomasin lattiakaivon alla muoviputkessa jotain outoa joka sitten paljastui aukoksi suoraan betoniin.
Mahtaako mennä kaikki minun piikkiin vai korvaako vakuutus? Maakaarivastuu siis päättynyt edellisiltä omistajilta.
Korvaako vakuutusyhtiö?
5
211
Vastaukset
- NickNailer
Ei yleensä korvaa. Normaalisti vain äkillinen vuoto korvataan.
- Tooo
Ihoa poltt ja polttaa ku kävi 2 min asunnosta jos joku home tai itiö se ampuu ihoon kiinni heti ja polttaa ihoa mitä se on kaikki tavarat siellä mp
- Suoli24päivystäväneuvoja
Päivystääkö täällä Suolella vakuutusyhtiöitäkin??
Jos ei niin niin tämä on väärä paikka noihin kyselyihin - Eiköhäntä
vakuutusyhtiö keksi sopimuksestanne sanamuodon tulkinnan, joka sinun epäonneksesi voidaan lukea siten, että juuri kyseisen kaltaisessa tapauksessa vahinkosi ei kuulu kotivakuutuksesi piiriin. Käy vähän kuin vakuutuslääkärin katsoessa ihmispolon papereita, vammahan on iän tuoma eikä siten korvattavien piirissä.
- 65456465
Rakennusvirhe, ei korvaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038