Parikymmentä vuotta sitten rakennetun talon lattiakaivo on vuotanut betoniin, muoviputkien liitokset on "tiivistetty" jollain silikonimassalla lattiakaivon alta ja nyt tämä massa on irronnut ja betoni märkänä.
Olen talon kolmas omistaja, omistanut yli viisi vuotta. Melkein varmaksi tiedän että tuon putken on tehnyt talon itse parikymmentä vuotta sitten rakentanut suhari.
Vuoto selvisi kun tyhjensin lattiakaivoa ja huomasin lattiakaivon alla muoviputkessa jotain outoa joka sitten paljastui aukoksi suoraan betoniin.
Mahtaako mennä kaikki minun piikkiin vai korvaako vakuutus? Maakaarivastuu siis päättynyt edellisiltä omistajilta.
Korvaako vakuutusyhtiö?
5
241
Vastaukset
- NickNailer
Ei yleensä korvaa. Normaalisti vain äkillinen vuoto korvataan.
- Tooo
Ihoa poltt ja polttaa ku kävi 2 min asunnosta jos joku home tai itiö se ampuu ihoon kiinni heti ja polttaa ihoa mitä se on kaikki tavarat siellä mp
- Suoli24päivystäväneuvoja
Päivystääkö täällä Suolella vakuutusyhtiöitäkin??
Jos ei niin niin tämä on väärä paikka noihin kyselyihin - Eiköhäntä
vakuutusyhtiö keksi sopimuksestanne sanamuodon tulkinnan, joka sinun epäonneksesi voidaan lukea siten, että juuri kyseisen kaltaisessa tapauksessa vahinkosi ei kuulu kotivakuutuksesi piiriin. Käy vähän kuin vakuutuslääkärin katsoessa ihmispolon papereita, vammahan on iän tuoma eikä siten korvattavien piirissä.
- 65456465
Rakennusvirhe, ei korvaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 595089
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961747- 911422
- 811388
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850