Uskonnot ovat bullshittiä. Lahkot opettakoon itse uskomuksensa.
Uskonnot pois koulusta
10
67
Vastaukset
- sdfvsdfgb
Mikä estää sua lintsaamasta uskonnontunneilta?
Yläasteen ja lukion uskonnontunnit keskittyvät enemmänkin kaikkien uskontojen ja muiden asioiden käsittelyyn tasapuolisesti. Ei pahemmin eroa elämänkatsomustietoon.
- guyjiyijuykiyu7
Argumentoi!
Et voi vaan sanoa että uskonnot boo, vaan sinun pitää sanoa mikä niissä on vahingollista tai turhaa. - ViimeinenVipunen
Periaatteessa tuossa on kyllä järkeä. Siis siinä, että uskonnonopetus pois koulusta. Tämä siis siitäkin huolimatta, että olen "sekopää uskovainen", kuten viestiketjun aloittaja varmaan sanoisi.
Mietitään nyt hetki! Esimerkiksi kirkkohistoriaa - joka on merkittävä osa peruskoulun uskonopetuksesta - tulee pakosti myös tavallisen historian puolella. Miksi tätä osuutta ei hieman lisättäisi tavallisessa historiassa ja poistettaisi se uskonnon opetuksesta? Kristinuskon oleellisimmat opit opetetaan rippikoulussa. Miksi ne pitäisi väkipakolla opettaa lapsille peruskoulussa 1900-luvun opetustottumuksilla? Etiikkaa yms. pääsee opiskelemaan lukiossa omana filosofian kurssina ja sitä käydään läpi varmasti myös elämänkatsomustiedon puolella. Miksi sitä pitää tutkia erikseen uskonnontunneilla, joissa ei edes näy uskonnollisuus?
Pitää kuitenkin huomioida, että on ihmisiä, jotka haluavat tietää asioista tälläkin osa-alueella. Uskonnonopetuksen poistaminen vaikeuttaisi heidän tiedonhankintaansa tai ainakin pakottaisi lähdekriittisemmiksi.
Tämä on vain jotain ajatuksenjuoksua- fgtfdhfty
Pitkällekin noin.
Itse soisin että lukioon tulisi myös jonkinlainen "sosiaalitieteen" kurssi. Varmaan menisi ihan mukavasti yhteiskuntaopin kurssiksi. Siinä voisi käsitellä sosiologian perusteita: miten erilaiset ilmiöt, ryhmät ja uskomukset syntyvät ihmisyhteisöissä. Samaan varmaan menisi ihan mukavasti myös uskontotiedettä, vastaamista siihen mitä uskonnot oikeastaan ovat ja miten ne ovat tärkeä osa (ainakin joidenkin) ihmisten maailmanymmärrystä. Kaikki vain eivät mene lukioon, eli eivät saa (historiallisesta) asiasta niin paljon tietoa. Itse emme käyneet yläkoulussa historian tunnilla kirkkohistoriaa läpi ollenkaan, vielä vähemmän muiden uskontojen historiaa.
- tyranbanksit
Onko käen pitämine poven seuvulla vaatteenliepeen alla yks vapaamuurarten eleistä?
- ty6ujytjiuy
yuggis_ kirjoitti:
Kaikki vain eivät mene lukioon, eli eivät saa (historiallisesta) asiasta niin paljon tietoa. Itse emme käyneet yläkoulussa historian tunnilla kirkkohistoriaa läpi ollenkaan, vielä vähemmän muiden uskontojen historiaa.
Uskonnot ovat vaan saakutin monimutkaisia asioita. Tavallaan totta mutta tavallaan eivät. Niiden opiskelu ainakin alakoulussa vaan sekottaa ajattelua.
tyranbanksit kirjoitti:
Onko käen pitämine poven seuvulla vaatteenliepeen alla yks vapaamuurarten eleistä?
Ei. Kaivoin ennen kuvaa nenää ja räkä ei lähtenyt sormesta joten laitoin käden tuonne.
- Tyranbanksit
http://www.tuomas.salste.net/suku/nimi/index-lista.html Siinäpä pinkka, taidatko löytää omasi? Mun sukunimi on yks niistä joita on 281 kappaletta. Eikä tuossa vielä kaikki. Ne joita on enintään 19, eivät jotuneet listalle, eli ehkä puolisen miljoonaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭2118654Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.184397Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa1063849"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1373732Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma963041Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1862796Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522512- 1522251
- 741726
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a691517