Rokotukset

välttämätönkö

Mitä mieltä olette malarialääkkeistä? Tarvitseeko turistimatkalle, jos ei hotellialueelta pitkälle liiku.
Nimim. menossa Gambiaan, mutta tällä reissulla vain lepo ja lämpö tavoitteena, ilman retkiä.

9

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lariam

      ei tarvitse !

    • järkikäteen

      Malariaa levittäviltä hyttysiltä on pääsy kielletty hotellialueelle.

    • tullutkäytyä

      Ei tarvii jos et mene viidakkoon, voit kysyä vaikka terv.keskuksesta lisää

      • EiTullutKäytyä

        Terveyskeskus suomessa tietää hyttysten lentoradat Gambiassa ja kuten tuossa edellä jo joku lausuikin, että hyttysiltä on pääsy kielletty hotellialueelle, joten vain pummilla sisään pujahtaneet hyttyset on vaaraksi.

        Miksi muuten matkustat Gambiaan asti elämään hotellialueella, onhan näitä hotellialueita lähempänäkin, jopa suomessa.


      • kivaloma

        Ei sitten kannata hotellin sisätiloista liikkua mihinkään illalla, ei edes hotellin terassille, ettei vaan käy huonosti.


    • välttämätönkö

      No sitä vähän ajattelinkin. Kiitos vastauksista. En siis tarvitse turhaa malariakuuria syödä. Sitä paitsi malariaahan on useita lajeja, sattuisiko se lääke kuitenkaan olemaan juuri se oikea.
      Turvallisin mieliin lämpöön, lento senkun lähenee. :)

      • järkikäteen

        Malaria on vaarallinen tauti, en ottaisi riskiä, varsinkaan kun antibioottikuurin saa halvimmillaan reilulla parilla kympillä kahden viikon matkalle. Se ei liene matkan hintaan verrattuna liikaa? Lääkärit kyllä tietää mitkä lääkkeet tehoavat minkäkin alueen malariakantaan, sitä ei lottoamalla kirjoiteta 😉 Ja keltakuume taas sitten on tappava tauti. Siihen on rokotus. Jokaisen oma asia tietenkin on kuinka suuria riskejä haluaa elämässään ottaa. Hyvää matkaa joka tapauksessa!


    • tullutkäytyä

      Häiriköt, epäasialliset, ei missään käyneet hörhöt, kommentit vie pohjan pois koko totuudesta.
      Ainakin illalla hotellinkin ympäristössä pyörii ötököitä, joitten puremia välttääkseen pitää käyttää
      karkotteita joita saa paikasta missä ootte, vaikka rokotuksia ei tarttekkaan

      • Silverhipo

        Etikkaa pumpattavaan pikkupulloon ja kun huume pumsi on iholla ja sulki lentää niin vähän pumsin rinnuksilla ja taikasauva Turist polis .Minua ne tule häiritsemään mutta olen nähnyt.monta ikävää tapausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2752
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1454
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1057
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1040
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      116
      988
    Aihe