sinervää onnetonta kylmää valonpihinää.
Led-lamput pihoilla naurettavia
eeewrrrwwg
17146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Alkaa olla se aika vuodesta, jolloin meidän kaikkien pitää puuttua naapureiden pihavaloihin, haukkua ne sammuksiin, mutta kehua omiamme jouluun saakka.
Älkäämme unohtako kynttilöitä, edes sitä, joka on sulanut tuvan pöydälle tai lyhdyn sisälle.
Onneksi saat nyt nauraa pitkälle ensivuoteen, sillä Joulua jo useimmat odottelee ja sytyttää valomeren ja pois ne otetaan joskus Pääsiäisen tienoossa.
Halpiskamaa
Menee kyllä väriopinkin puolelle. Sinertävä led oli eka ja halvin valmistaa. Ihmiset osteli ja ostelee vieläkin niitä. Ledit kestää kauan, valosatsi kestää vuosikaudet. Eli vaihtuvuus ei ole nopeaa.
Nykyisin saa eri värilämpö arvoisia ledejä. Keltaisen punaisesta siniseen. Värilämpö ilmaistaan kelvineissä. Tollanen sininen on luokkaa 10 000 kelviniä ja keltainen luokkaa 2800 kelviniä. Päivän valon värilämpö on noin 5500 kelviniä.
Aikoinaan ihmset sai keinovalonsa nuotiosta. Nuotiossa lämmin, punakeltainen sävy. Siks monet mieltää keltaisen valon hyväksi keinovalon sävyksi. Hehkulamputkin oli keltavaloisia, samaten öljylamput jne. Sinertävä pistää pahasti silmiin, kun tottunut keltaiseen. Päivänvalon väri vaihtelee vuodenajan, pilvien jne mukaan, mutta se siis on suunnalleen toi 5500.
Valon väri tietenkin vaikuttaa kaikkiin väreihin. Keltaisessa kaikki kuin sävytetty pehmeämmiksi, sinisellä kylmiksi. Eli päivänvalon värinen valo ei muuta värejä, joita päivisin katselemme.
Mä muuten hiljakseen siirtymässä kotona ja mökillä ledeihin. Sitä mukaa, kun pitää polttimoa vaihtaa. Aika kummallisia kombinaatioita tulee. Hehkua, energiansäästövaloa, loisteputkea, halogeeneja ja ledejä sekaisin. :DDDJoku kattolamppu keltaista valoa, jossain sinertävää ja joihinkin olen jo raaskinut ostaa päivänvalolamppuja. Niitä aiemmin ei ollut olemassakaan, nyt ne on paljon kalliimpia, kuin muut. Mutta kun kattelee, kyllä niitä jo kohtuudella löytää.
Tällä vauhdilla menee vielä useita vuosia, että on saanut joka valaisimeen päivänvaloledit. Aivan liian kallista vaihtaa kaikki kerralla. Uusiin asuntoihin ja vaikka huone kerrallaan kandee kyllä laittaa. Yleensäkin valaistust pitäis miettiä enenpi. Tahtoo vaan olla, etä joku amiksen käynyt sähkäri ruuvaa lamput paikoileen ja siinä se sitten on.
On mullakin pihaledit, snadit, ei liikaa lumeneita, sellainen yövalojuttu katoksen lipan alla. Tarkoitus ei ole olla jouluvaloina, ihan yleisvalona ovat. Pikkasen liian kellertävät, mutta olkoot. Sinällään valot on ok. Nykyisin vaan tahtoo olla valosaastetta liikaa, enkä usko joulupukkiin, joten jouluvalot kyllä vähän ärsyttävät meitsiäkin. Sävystä riippumatta. Niin, värit, valot, kaikenlainen tollanen kuuluu ammattiin. En ole sähkömies.
Päätän valopoliittisen kommenttini tähän.
=DW=
Ilolla odottelen valaistusta pimeyteen :)
Joka pimeydessä vaeltaa, on kompurointinsa vanki.
Edes jouluksi otsalamppu ja siihen punainen led tähtilamppu.
Naapurini DI vaihtoi kerralla jokaikisen talonsa lampun säästölampuksi. Siinä sitä sähköä säästyy! Eli energiaa, mitä on syytä säästää ja mistä on turha maksaa liikaa. Siitä vaan sädekehää asettelemaan pään päälle...
No, mitenkähän säästölle loppujen lopuksi käy? Olisi luullut insinöörin osaavan laskea/päätellä myös ruljanssin kokonaiskustannukset. Vanhat lamput kun eivät varmasti kaikki olleet läheskään tiensä päässä. Niistä tuli jätettä nopeammin kuin olisi ollut tarvis. Mutta ehkä hän ei osannut ajatella asiaa maailmanlaajuisesti. Uudet olivat (ja ovat vieläkin) aika kalliita, vaikka säästävätkin jonkin verran sähköä tietysti. Muuten: säästö- yms. uusien lamppujen käyttöikä on laskettu hämäävän pitkäksi. Tarkkailkaapa vaan.
Omalla ei-ainakaan-insinööri -koulutuksellani päättelisin, että mokoma vaihto-operaatio meni kokonaisvaikutukset huomioiden miinuksen puolelle.
Minua harmittaa se, että kulutan sähköä vähemmän kuin sähkönsiirtomaksu on. En siltikään ala pihalla ledeilemään.
Ehkä sisälläni asuu pieni lepakko.
Riippuu
Mä perseaukisena vaihtelen polttimoita sitä mukaa, kun vanha hajoaa. Kyllä se insinöörien laskemaa on, ei rahallisesti lyö leiville vaihtaa ehyitä uusiin ehyisiin. Uutuudet kalliita, isot investoinnit, ei ne välttämättä maksa itteään takaisin ennen, kuin hajoavat.
Kokemusta perinteisistä energiansäästö polttimoista ja nyttemmin ledeistäkin. Kun tulevat myyntiin, kalliita ostaa. Ja net kestoikälupaukset, ne on liioiteltuja.
Hehkulamppu muuten ekoja teollisia tuotteita, joitten kestoikä tehty tarkoituksella lyhyeksi. Eihän se kauppa muuten käy. En muista ulkoa, maailman vanhin hehkulamppu kai sytytetty ennen sotia ja palaa edelleen. Ei sellaisia kannata valmistaa. Samaa vähän kaikessa kulutustuotteessa nykyisin, ei kannata tehdä mitään ikuista.
Polttimon kestoa mittailtu suomessakin. Kai Tekniikan maailma testaili aikanaan energoansäästö polttimot. Paloajoissa oli hirmuiset erot eri merkkien välillä. Mulla käsitys, kestoikä näkyy enenpi/vähempi ostohinnassa. Galvalla ennenkään ole saanut hyvää.
Vaan, kun kunnon laatua, kestää hyvin, valaistus miellyttävä ja sellainen, ei tarvitse jatkuvasti olla vaihtelemassa polttimoita.
Uusissa taloissa polttimoiden hinta mitätön kokonaiskustannuksissa, turha säästökohde. Ja vanhoissa ei ehkä suoraa säästöä heti kerry. Mutta helpolla viihtyvyystekijät paranevat huomattavasti, samaten polttimoiden vaihtotyö vähenee merkittävästi.
Eli jos laskee viihtyvyydelle ja turhan työn loppumiselle hintaa, eipä se investointi olekkaan kovin kallis.Kaikkea ei voi laskea euroissa.
=DW=
Sama ongelma on mökilläni. Edellisessä laskussa sähkön kulutus oli alle 6 euroa, mutta siirtomaksut yli 60 euroa kolmelta kuukaudelta. Kallis liittymä.
Onneksi oli viileä kesä, sai lämpöpatterit isolle, samoin käytettyä kaikkia mahdollisia vimpaimia ja laitteita, että tulee kulutettua itse sähköäkin. Patterit 22 asteessa koko kesän vaikka en ollutkaan siellä kuin hetkeni. Toki taustalla oli mahdollisen kosteuden pitäminen minimissä.
Hyvinä aurinkopäivinä kulutus muutama kilowatti vuorokausi, kylmempinä päivinä 15 - 18 kilowattia, huomasin etäseurannasta.
Anti palaa vaan.
-
Pimeys on aikaa valon juhlaan.
Pimeyttä ei voi valita.
Valon kyllä voi.
-
"Pahaa mieltä kun mustuus yrittää haavoittaa
Juusto-portin lumi-valkoinen Luomu-viili sen voittaa"
H.
"Juusto-portin lumi-valkoinen"
Hienoa lukea että keskuudestamme löytyy myös jäte-eineksen hävittäjiä. Syötkö oikein lusikalla?
Jos ulkovalot alkaa pihistä, kannattaa pysyä sisätiloissa.
RA-indeksi on unohtunut tässä vouhotuksessa täysin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Värintoistoindeksi
Jos valoa tehdään puolijohteilla, muuutamalla spektrin piikin summalla, ollaan aina heikoilla vesillä.
Unohdettu
Ei unohtunut. Syy, aivan liian epätarkka mittaustapa, esim punaista se ei mittaa ollenkaan. Mittaa muistaakseni alle kymmenen taajuutta, ei kaikkia värisävyjä. Kehittelevät luemma sitä, mutta miksiköhän, se epäselvää. Hyvä esimerkki on värimittari, densitometri. Sillä mittailaan värisävyjä. Muuten hyvä, net ei ole erityisen tarkkoja.
Kandee hokata valon spektri, se ei ole porrastettu. Asiassa kyse ihmissilmän värierottelukyvystä. Ihmisellä vain rajallinen näköaisti, mutta ihmissilmä kykenee erottamaan enemmän sävyjä ihmisen näköalueella, kuin yksikään mittalaite.
Niinpä, valo on väriä, värit on valoa. Mua itteä aina kiinnostanut greyscale. Mielletään musta/valkoiseksi, mutta ehdottomasti haastavin väriavaruus. Se kun loppujen lopuksi koostuu kaikista spektrin väreistä. Jotain mustaa väriä, voi olla loputon määrä erilaisia yhdistelmiä. Sama vlkoisen kanssa, siihen sitten kaikki mahdolliset sävyt väliin :DDD
Värioppi kaikkine väripsykologioineen, väripigmentteneineen, heijastusvaikutuksineen jne aivan liian laaja juttu nopeasti käsiteltäväksi.
=DW=
Mummo sanoi, kuka sammutti valot kun tikulla tökkäsi silmään.
Ei haittaa vaikka elämä olisi yhtä valomerta, karnevaaleja.
Ei minusta, ihan kauniita, riippuu tietysti miten ja minne asennettuja.
Ledit on nykyään niin halpoja ja turvallisia.
Eivät lämpene lainkaan, voi jättää koko yöksi palamaan sisälläkin.
Paloi keittiön kattopoteista pari ja niihin olisi pitänyt ostaa uudet lamput,
mutta vaihdettiinkin kaikki valaisimet sinne , pienet potit katossa.
Koko homma tuli halvemmaksi kuin muutaman energiansäästölampun vaihto.
Pari kuukautta ja terassille saa taas kuusen ja siihen ledit, kuin pienet tähdet loistavat sitten yötä päivää yli joulun. Vielä pitää pikkasen malttaa.
Nyt nautin terassilla vain myöhästyneistä "elokuun" lämpimistä illoista kynttilöiden valossa.
Kyllä aloittaja 60 palstalla on naurettava, hän tuottaa vain onnetonta kylmää sanapihinää asiaa laajemmin tarkastelematta ja ilman minkäänlaista asiantuntemusta