Osaisiko joku auttaa? Em. monitori tyypinumeroltaan 1740 sammuilee ja näppäimet tuntuvat tunnottomilta. Avasin tuon ja mittailin, niin prosarille asti menee näppäimiltä jännitetasot ainakin oikein eli vika ei ole näppäimissä! Sitten kun tuon on saanut päälle(n. 5-10 kertaa käynnistänyt uudelleen) alkaa homma pelittää ja saattaa pysyä päällä vaikka koko päivän. Mitähän tässä seuraavaksi pitäisi tutkia? Vika alkoi aiemmin "OSD lockout" vikana, mutta on edennyt tämän kaltaiseksi ja tulee noita lockout:tejakin välillä edelleen.
Lisäksi dual-vga liittimet ovat alkaneet käyttäytyä oudosti: Monitorin lähdettä ei pysty enää vaihtamaan, vaan vga-johto on irrotettava jos haluaa katsoa toisen koneen signaalia, jolloin signaalilähde vaihtuu automaattisesti.
Lisäksi dual-vga liittimet ovat alkaneet käyttäytyä oudosti: Monitorin lähdettä ei pysty enää vaihtamaan, vaan vga-johto on irrotettava jos haluaa katsoa toisen koneen signaalia, jolloin signaalilähde vaihtuu automaattisesti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sen siitä saa kun ostaa maustekastikefirman tekeleitä...
ei kukaan enää viitsikatsoa 17 tuuman ruutua hanki ainkain 22 tuuman ikkuna!
Tuo on aivan totta, kyllä vähintään 24 tuumainen pitää olla, ettei silmät rasitu.
Älkää vinoilko kaverille joka kysyy neuvoja. Jokaisen oma asia minkä kokoista näyttöä käyttää. Olisikohan näppäimistö puhdistuksen tarpeessa ? Minun näyttöni temppuili myöskin. Vika löytyi tietokoneen powerilta. Syötti näytönohjaimelle pätkivää sähköä. Sain ostettua korjaamolta käytetyn powerin ja nyt kaikki toimii.
Tuontyyppiset viat johtuvat virtalähteen kuivuneista ja pullistuneista elkoista!