Mustat pisteet näkökentässä

teve

Elikkä mulla on sellanen vaiva, että mun näkökentässä kulkee sellaisia mustia pisteitä, kun liikutan silmiä. Mun päätä on särkeny ja kävin lääkärillä, joka sanoi, että noi näköhäiriöt johtuvat jäykästä niska-hartiaseudusta. Tuli vaan mieli kysyä, että onko jollakin muulla tällaisia pisteitä näkökentässä? Ne näkyvät kyllä parhaiten silloin, kun katsoo jotain vaaleaa vasten esimerkiksi ulkona lumeen.

5

11315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oculus

      Jos pisteet ovat liikkuvia ja ikään kuin liukuvat näkökentän yli, kyse on todennäköisesti lasiaissamentumista. Silmän lasiaisessa on mikroskooppisen pieniä, täysin vaarattomia samentumia, jotka saattavat joskus näkyä ohuina varjoina näkökentässä kirkkaasti valaistua taustaa esim. lumihankea tai kirkasta taivasta vasten. "Nokipilveä" muistuttava samentuma voi johtua myös lasiaissäikeen irrotessa tapahtuvasta mikroskooppisen pienestä verenvuodosta, joka on sekin yleensä harmiton, mutta tällaisen ilmetessä kannattaa kuitenkin käydä silmälääkärillä varmistamassa, ettei lasiaissäikeiden irrotessa ole tapahtunut vaurioita verkkokalvolla.

      Jos siis samentumat ilmenevät satunnaisesti, liukuvat näkökentän yli ja katoavat, ja ilmaantuvat taas jonkin ajan kuluttua uudelleen, vaiva on täysin harmiton. Jos samentuma muodostaa pistemäisen "parven", ei todennäköisesti ole silloinkaan syytä huoleen, mutta asia kannattaisi käydä tarkistuttamassa silmälääkärin vastaanotolla.

      • teve

        Eli ilmeisisti minulla ei ole mitään hätää näiden pisteiden kanssa. Ne tosiaankin liukuvat näkökentän yli ja jos painaa katseen alas niin silloin ne katoavat. Juuri vaaleaa ja kirkasta taustaa vasten ne näkyvät. Ne ovat häiritseviä, nutta luultavasti niihin tottuu..


      • oculus
        teve kirjoitti:

        Eli ilmeisisti minulla ei ole mitään hätää näiden pisteiden kanssa. Ne tosiaankin liukuvat näkökentän yli ja jos painaa katseen alas niin silloin ne katoavat. Juuri vaaleaa ja kirkasta taustaa vasten ne näkyvät. Ne ovat häiritseviä, nutta luultavasti niihin tottuu..

        Alempana tällä keskustelupalstalla on paljonkin juttua lasiaissamentumista. Itse kun en ole silmäsairauksien asiantuntija (vaikkei tässä nyt varsinaisesti olekaan kyseessä sairaus), niin kävin tarkistamassa vielä tällä palstalla kirjoittavan silmälääkärin vastauksen aiheesta:

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000201&posting=22000000004656357

        Samoilla linjoilla siis olemme...


    • Anonyymi

      mulla on näkynyt jo kauan mustia pilkkuja näkökentässä ei kai ne vaarallisia ole

    • Anonyymi

      On minulla useinkin , ja häiritsee esin jos on oikein kirkas aurinkoinen päivä . Se on kiusallinen vaiva sinänsä. Minulle sanottu ettei ole vaarallista , mutta ei se oikein normaaliltakaan tunnu .
      Niskasta todella voi johtua monet vaivat ja jos keho on jännittynyt. Sanovat että kun istuu pää alaspäin tietsikan ääressä niin sekin voi vaikuttaa niskaan .
      Itse työskentelen usein tietsikalla ja joskus saan sellaisia vilkkuvia kirkkaita näköhäiriöitä myös, kuten siksakkia eikä ole poissa vaikka laittaa silmät kiinni .
      Ihminen on aika kompleksi pakkaus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4878
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      10
      3320
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2545
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1633
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1249
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      995
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      942
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe