Elikkä mulla on sellanen vaiva, että mun näkökentässä kulkee sellaisia mustia pisteitä, kun liikutan silmiä. Mun päätä on särkeny ja kävin lääkärillä, joka sanoi, että noi näköhäiriöt johtuvat jäykästä niska-hartiaseudusta. Tuli vaan mieli kysyä, että onko jollakin muulla tällaisia pisteitä näkökentässä? Ne näkyvät kyllä parhaiten silloin, kun katsoo jotain vaaleaa vasten esimerkiksi ulkona lumeen.
Mustat pisteet näkökentässä
5
11296
Vastaukset
- oculus
Jos pisteet ovat liikkuvia ja ikään kuin liukuvat näkökentän yli, kyse on todennäköisesti lasiaissamentumista. Silmän lasiaisessa on mikroskooppisen pieniä, täysin vaarattomia samentumia, jotka saattavat joskus näkyä ohuina varjoina näkökentässä kirkkaasti valaistua taustaa esim. lumihankea tai kirkasta taivasta vasten. "Nokipilveä" muistuttava samentuma voi johtua myös lasiaissäikeen irrotessa tapahtuvasta mikroskooppisen pienestä verenvuodosta, joka on sekin yleensä harmiton, mutta tällaisen ilmetessä kannattaa kuitenkin käydä silmälääkärillä varmistamassa, ettei lasiaissäikeiden irrotessa ole tapahtunut vaurioita verkkokalvolla.
Jos siis samentumat ilmenevät satunnaisesti, liukuvat näkökentän yli ja katoavat, ja ilmaantuvat taas jonkin ajan kuluttua uudelleen, vaiva on täysin harmiton. Jos samentuma muodostaa pistemäisen "parven", ei todennäköisesti ole silloinkaan syytä huoleen, mutta asia kannattaisi käydä tarkistuttamassa silmälääkärin vastaanotolla.- teve
Eli ilmeisisti minulla ei ole mitään hätää näiden pisteiden kanssa. Ne tosiaankin liukuvat näkökentän yli ja jos painaa katseen alas niin silloin ne katoavat. Juuri vaaleaa ja kirkasta taustaa vasten ne näkyvät. Ne ovat häiritseviä, nutta luultavasti niihin tottuu..
- oculus
teve kirjoitti:
Eli ilmeisisti minulla ei ole mitään hätää näiden pisteiden kanssa. Ne tosiaankin liukuvat näkökentän yli ja jos painaa katseen alas niin silloin ne katoavat. Juuri vaaleaa ja kirkasta taustaa vasten ne näkyvät. Ne ovat häiritseviä, nutta luultavasti niihin tottuu..
Alempana tällä keskustelupalstalla on paljonkin juttua lasiaissamentumista. Itse kun en ole silmäsairauksien asiantuntija (vaikkei tässä nyt varsinaisesti olekaan kyseessä sairaus), niin kävin tarkistamassa vielä tällä palstalla kirjoittavan silmälääkärin vastauksen aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000201&posting=22000000004656357
Samoilla linjoilla siis olemme...
- Anonyymi
mulla on näkynyt jo kauan mustia pilkkuja näkökentässä ei kai ne vaarallisia ole
- Anonyymi
On minulla useinkin , ja häiritsee esin jos on oikein kirkas aurinkoinen päivä . Se on kiusallinen vaiva sinänsä. Minulle sanottu ettei ole vaarallista , mutta ei se oikein normaaliltakaan tunnu .
Niskasta todella voi johtua monet vaivat ja jos keho on jännittynyt. Sanovat että kun istuu pää alaspäin tietsikan ääressä niin sekin voi vaikuttaa niskaan .
Itse työskentelen usein tietsikalla ja joskus saan sellaisia vilkkuvia kirkkaita näköhäiriöitä myös, kuten siksakkia eikä ole poissa vaikka laittaa silmät kiinni .
Ihminen on aika kompleksi pakkaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512